derby cilUž jen pět dní zbývá do startu vrcholu rovinové sezóny, 98. CPI PG Českého derby. Na startu dostihu dotovaného 2,5 milionem korun budou stát dvě statečné klisny a čtrnáct hřebců. Mezinárodní punc dodají dostihu dva koně trénovaní v zahraničí – německý Gr.3 vítěz Poldi's Liebling (Tai Chi) trenéra Andrease Wöhlera a  Dragon (Planteur) patřící Ing. Jiřímu Trávníčkovi, kterého připravuje od letošního roku Francouz Yannic Fouin. Loni startovali v derby čtyři žokejové se zahraniční licencí a letos jich bude šest. 


Loňského dvouletého šampiona na Slovensku King Hearta (Nathaniel) povede Slovák Jaroslav Línek, zatímco dalšího velkokarlovického koně Darkolvu (Dark Angel), Jimmy Quinn. Ten se ve Velké Chuchli objevil už dvakrát – naposledy předloni v rámci Evropského poháru žokejů. Carmellu (Campanologist) provede dostihem opět Jack Mitchell. V sedle zástupce českého chovu Top One (Mikhail Glinka) bude jeho partner z Velké červnové, Polák Mazur. Pro Wladimira Panowa bude jízda v sedle klisny Blessed Kiss (Kentucky Dynamite) znamenat už třetí účast v Českém derby. Předtím jednou vedl koně německého trenéra a jednou jezdil pro Arslangireje Šavujeva. Vůbec poprvé se ale v Chuchli objeví Francouz Eddy Hardouin, který povede německého hosta Poldi´s Lieblinga.

Trenérů účastníků derby jsme se zeptali, jak na tom jejich svěřenci před vrcholem sezóny jsou, s jakým výsledkem v dostihu by byli spokojení a zajímal nás také jejich názor na soupeře. Dnes vám předkládáme první polovinu dotázaných trenérů.

Igor Endaltsev (Blessed  Kiss – stáj Baizhasrkinov Yerbol, ž. Wladimir Panow): Budu mít koně poprvé v derby a těším se na to. Klisna je v pořádku a máme dobrého žokeje z Německa. Při posledním startu v Longchamp bohužel bylo všechno proti nám. Do Paříže jsme jeli dlouho, nepovedl se průběh dostihu, a navíc ještě měla Blessed Kiss říji, takže tenhle dostih nám neřekl vůbec nic.
Co se týče derby, tak budu spokojený, když budeme mít dobrý dostih a klisna ukáže, co skutečně umí. V derby jsou dobří koně a potřebujeme mít s nimi porovnání.

František Holčák (Darkolva – stáj Joly, ž. Jimmy Quinn): Darkolva podával v předchozích třech dostizích velmi slušné výkony. Vypadá dobře, a myslím, že by mu to mohlo v derby pasovat. Podle práce by měl 2400 metrů zvládnout. Pan majitel si pozval zahraničního jezdce, tak snad vše klapne. Startovní číslo pět je pro nás dobré, většinou jsme měli vyšší čísla, tak teď máme příznivější startovní pozici.
Ze startovního pole podle mého názoru nikdo výrazně nevyčnívá a myslím si, že je tento ročník celkově slabší. Na startu  dostihu budou koně, kteří by tam nemuseli být, ale je pochopitelné, že koně v derby chce mít každý.

Velka cervnova dobeh
Doběh největší tuzemské předzkoušky, Velké červnové ceny. Vítězí Saul před  ruhou Carmellou a pátým Res Judicatou. Mimo záběr jsou třetí Top One a čtvrtý Forever Dry (foto: Andrea Zavadilová)

Zdeno Koplík (Thisisthekey – stáj LOKOTRANS Slovakia CZ, ž. Ingrid Janáčková Koplíková): Vítězství v bratislavském Starém Háji bylo hezké a očekávání směrem k derby máme, ale to mají samozřejmě všichni. Startovní číslo pro našeho koně nebylo nějak důležité, ale spíše jsem zvědavý, jak si poradí v dostihu s pražskou dráhou, protože běhal pravidelně v Bratislavě. Loni už v Chuchli ale jednou startoval a zná ji i z tréninku. Zdravý je, s vytrvalostí by určitě neměl mít problém. Měl by zvládnout i delší tratě. Jdeme se tedy zúčastnit, a byli bychom rádi za umístění na dotovaném místě. Ve startovním poli vyčnívají německý Poldi´s Liebling a Mon Cheri.

Arslangirej Šavujev (Cape Freedom – stáj Russian Racing Syndicate, ž. Tomáš Lukášek): Cape Freedom je v pořádku. Není to ale ještě úplně hotový kůň, takže s ním pracujeme opatrně, netlačíme na něho. S jeho šestým místem ve Velké červnové jsem byl spokojený, naběhal metry navíc a byl blízko nejlepším. S Tomášem Lukáškem jsme se domluvili už před měsícem. Nechtěli jsme zahraničního jezdce, ale raději toho, kdo dobře zná pražskou dráhu. A Tomáš navíc jezdí dobře i v zahraničí.
Letošní derby mi připadá hodně zajímavé, je tam asi sedm nebo osm koní, kteří mají šance na vítězství.  Luboš Urbánek má dva dobré koně, z Francie přijede Dragon a z Německa grupový vítěz. Líbí se mi také kůň od Zdeno Koplíka. Zdá se, že je to dobrý ročník. U našeho koně mám trochu obavy z vysokého startovního čísla, aby se nestal karambol. Cape Freedom je menší drobnější koník, nějaký incident ho rozhodí a pak už to nebude ono. Jdeme ale do derby s dosažením co nejlepšího výsledku.

Dalibor Török (Carmella – stáj DS Pegas, ž. Jack Mitchell): Carmella absolvovala Velkou červnovou cenu, abychom měli srovnání s hřebci, a zaběhla v ní velmi dobře. Na jaře byla ještě taková kulatější, Jarní cena klisen neměla být vrcholem její sezóny, směřovali jsme vše k vytrvaleckým dostihům. Bude ji jezdit Jack Mitchell, který jí dobře zná z obou předchozích startů. Jsem rád, že už je zpátky v sedle Péťa Foret, který pojede Dragona. Toho mohl jezdit původně Alexis Badel, ale nebyl nakonec k dispozici a Petrovou velkou výhodou je znalost chuchelské dráhy. Dragona jsem viděl nedávno ve Francii a vypadal velice dobře.
Derby je hodně zvláštní dostih a startují v něm i koně, kteří uspěli v jarních klasických dostizích a od té doby nestartovali. Nejsou tedy prověřeni na vytrvalecké trati a to, že kůň chodí na míli koncem, ještě nemusí znamenat, že je vytrvalý. Velkou roli v derby samozřejmě hraje štěstí. Pokud je v pořádku německý Poldi´s Liebling trenéra Wöhlera, tak by měl v derby uspět, ale ještě letos nestartoval. Naše česká scéna mi přijde zcela otevřená a myslím, že pět až sedm koní má šanci v něm uspět. Kromě německého koně jsou to Dragon, Mon Cheri, Darkolva, Saul…. Carmella je v pořádku a jsem na ni moc zvědavý. Budu spokojený za dotované umístění.

Ladislav Vocásek (mluvčí trenérky Heleny Vocáskové, kůň Saul – stáj Hana Horčičková, Beysim Ferhanov):
Saul je na tom podle tréninku dobře a je zdravý. Teď už jen musíme doufat, aby se do neděle nepřihodila nějaká smůla a nezavalil se třeba v boxe. Beysim Ferhanov ho dobře zná, a i když je to mladý jezdec a nemá tolik zkušeností s velkými dostihy, má naši důvěru. Snažili jsme se ho posazovat na co nejvíce koní včetně těch dobrých, aby získal co nejvíce zkušeností. Velká červnová cena se mu povedla. Nemáme ale tolik srovnání se soupeři. Dlouho totiž u nás byla zima, ještě koncem března mrzlo a nedalo se tedy trénovat. Museli jsme proto  kvůli tomu změnit plány a proto ve Velké jarní ceně Saul nestartoval. 
Co se týče největších soupeřů, tak k nim řadím německého koně a také Koplíkova Thisthiskey, který zvítězil v bratislavském Starohájském kritériu. Pokud bude Saul  v cíli derby do čtvrtého místa, a vydělá si tak na startovné,  budeme spokojeni. 

Greg Wroblewski (Top One – TVD a.s., ž. Szczepan Mazur):
  Ve Velké červnové měl Top One optimální formu a očekával jsem v dostihu jeho dobrý výsledek. Proto jsem ho do velkého dostihu dal, i když mohl běžet jednodušší dostih třetí kategorie. Zaběhl dobře a udělal radost. To bylo před třemi týdny, ale já doufám, že mu forma vydrží. Top One je ale složitý kůň v tom smyslu, že je líný a nechce se mu moc pracovat. Takže v tréninku nevidíme, jak je na tom fyzicky. A také v dostihu ho musel žokej mocně pobízet.
Derby je velká loterie. Loni nám to pokazil žokej a před dvěma roky jsem měl Sanoka, který do derby nemohl nastoupit kvůli zranění a pak vyhrál Saint Leger. Top One nepatří k favoritům dostihu, podle sázkového kurzu spíše k outsiderům, ale to je naše výhoda a věřím, že zaběhne solidně. Co se týče soupeřů, tak německého koně a Dragona nemám zatím nastudované. Pro nás je tedy největším soupeřem Saul, který nás porazil a měl by to být kůň dobrý na tuto distanci. S ním máme praktickou zkušenost a srovnání, s většinou ostatních soupeřů ne. 

Michaela Zemanová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net