SaulPřed dvěma lety sahala trénerka Helena Vocásková po životním triumfu s Krasavou, ta však v derby o délku podlehla Gontcharovi. Nyní se Vocáskovi vrací s koněm, který má stejného otce jako jejich tehdejší přemožitel, ale stejně jako Krasava je z matky po vítězi Epsom Derby. Přinese tento mix korunu na letošní skvělou sezónu týmu z Němčic?

Kariéra:
Saula zakoupil Tomáš Janda jako ročka na Tattersalls October Yearling Sale (Book 3) za 5.000 gns.

Saul, podobně jako Oriental Glory, si debut odbyl v jedničkové Ceně Masise, kde však zdolal jen zmíněného Oriental Glory. O měsíc později v chuchelské trojce na 1200 metrů si finišem zvenčí přišel pro třetí peníze (video), na konci září z pozice získal druhé místo na 1400 metrů ve Varech (video). V polovině října se v Chuchli znovu vrátil na 1200 metrů a získal první vítězství (video).
Do letošní sezóny vstoupil opět vítězně ve čtyřkovém handicapu na 1600 metrů, v němž se držel na bariéře na třetím místě, ale hned za "cestou" v chuchelské rovince převzal vedení a udržel je až do cíle (video). Pak přišla Velká červnová, která jej vystřelila mezi nejvážnější uchazeče derby. Do cílové rovinky točil blízko čelu, do vedení přešel opět poměrně brzo, ale v závěru dokázal ještě zrychlit, když bojoval s Res Judicata. (video)

Rodokmen:
Saul je synem hřebce Champs Elysees (Danehill), pravého bratra jednoho z nejúspěšnějších plemeníků v Evropě hřebce Dansili. Na rozdíl od svého bratra sprintera se Champs Elysees na dráze projevoval více v duchu své matky a jejího otce, vítěze Epsom Derby Kahyasiho (Ile de Bourbon), a jeho parketou byly dostihy od 2000 do 2400 metrů. Trojnásobný Gr.1 vítěz na trati 2400 metrů začal chovnou kariéru v rodném Juddmontu, ale po sedmi sezónách je získal Coolmore pro svou divizi překážkových plemeníků. Otec vítěze Českého derby z roku 2016 Gontchara letos překvapil vítězkou 1000 Guineas Billesdon Brook, většina jeho potomků ale boduje spíše na vytrvaleckých distancích jako vítěz Gold Cupu (Gr.1, 4000 m) Trip To Paris.
Matka Caesarea, dcera vítěze Epsom Derby, Irish Derby i King George VI and Queen Elizabeth Stakes Generouse (Caerleon), vyhrála jako tříletá tři dostihy v Německu na distancích 2200 - 2450 mětrů a je pravou sestrou šampiónky starších klisen v Německu Catelly. V chovu již dala dva blacktype koně - valacha Corilanuse (Zamindar), který doběhl druhý v Gr.3 dostihu na 2000 metrů ve Franfurtu a třetí v Grosser Mercedes Benz-Preis (Gr.2, 2200 m) v Baden-Badenu a valacha Caesar's Song (Singspiel), který finišoval na třetím místě v listed Saval Beg Stakes na 2800 metrů v Leopardstownu.

Resumé:
Saul má vše, co by měl pro derby mít. Dostatek vytrvalosti v rodokmenu, kterou sám prokázal na dráze, dostatek třídy, kterou též ukázal, ve Velké červnové navíc předvedl, že umí nejen jít sám cílovou rovinkou na čele jako v předešlém startu, ale dokáže i znovu zmobilizovat síly, pokud na něj přijde soupeř. V neděli jej ale čekají soupeři, s nimiž je ještě nestřetl, nicméně měl by bojovat o medailové pozice. (miv)