dragon2Jiří Trávníček se o úspěch v Českém derby snaží už od 80. let minulého století, kdy působil v JZD Práče. Zkoušel uspět s vlastními odchovanci, s koňmi zakoupenými privátně i na dražbách, koupenými jako ročci i po skončení dvouleté kariéry, koňmi koupenými v Anglii, Francii, Německu ba i v USA. Letos poprvé však přichází s koněm trénovaným ve Francii. Přinese mu to první vítězství?   

dres statekblata  DRAGON (FR) 
Planteur - Debby (Woodman)
Majitel
: Haras de Beaufray (FR)
Chovatel: S.C.E.A. des Prairies
Trenér: Yannic Fouin
Jezdec: ž. Petr Foret
Vývoj handicapu v ČR:  v ČR bez handicapu, eliminační 76,5 kg

Kariéra:
Dragon byl zakoupen prostřednictvím Janda Bloodstock na říjnové dražbě ročků společnosti Arqana v Deauville za 16.000 €.

Dvouletou kariéru absolvoval v péči trenéra Dalibora Töröka, poté se přesunul do Francie k Yannicu Fouinovi. Navzdory přípravě v Čechách ale i úvodní sezónu absolvoval všechny starty ve Francii. Debutoval 22. srpna v Deauville v dostihu na 1600 metrů, kde se držel blízko čela na druhé - třetí pozici. V závěru nejlepším nestačil a skončil 11., když Petr Foret v jeho sedle už závěr vynechal. V polovině října v Lyonu v dostihu kategorie Etalons (dostihy pro potomky francouzských plemeníků) na 1600 metrů o 18.000 € ukázal slušný progres. Dostih absolvoval v defenzivnějším stylu, když si držel bariéru ve středu pole, v závěru měl sice drobné problémy najít cestu, ale když se mu otevřela, ukázal velmi slibný finiš, kterým získal čtvrté místo, 1 1/2 délky za letos v listed umístěným French King. O 19 dní později zakončil sezónu třetím místem v dostihu o 27.000 € na 1800 metrů v Chantilly, kde šel ze zadu a silným finišem zvenčí získal třetí místo. Za něj dostal známku 36,5 kg, na kterou v letošních startech pod trenérem Fouinem nedosáhl. V úvodním, dostihu na 2000 metrů o 25.000 € skončil šestý, 2. června v Longchamp mezi nezvítězivšími na 2400 metrů poté, co většinu dostihu odvodil, skončil pátý a svým projevem nezanechal špatný dojem, spíše naopak.

Rodokmen:
Otec Planteur se navzdory skutečnosti, že je synem nositele rychlosti Danehill Dancera, ukazoval nejlépe na tratích 2000 - 2400 metrů, na kterých získal mj. vítězství v Prix Ganay (Gr.1, 2100 m), Prix Noailles (Gr.2, 2100 m) či druhá místa v Prix du Jockey Club (Gr.1, 2100 m) a Grand Prix de Paris (Gr.1, 2400 m). Podobně jako řadě plemeníků Danehillovy linie, kteří na dráze dosahovali nejlepších výsledků na delších tratích, se v chovu zatím moc neprosazuje a v úvodním ročníku, k němuž náleží i Dragon, má jediného listed vítěze Domagnana, který v Itálii vyhrál Premio Mauro Sbarigia na 1600 metrů.
Matka Debby (Woodman) vyhrála jako tříletá jeden dostih v Japonsku. Dosud dala 7 vítězů z nichž Dinarobin (Dynaformer) zvítězil v listed Derby de l'Ouest na 2400 metrů a doběhl třetí v listed Prix Michel Houyvet na 3 kilometry.  

Resumé:
Z pohledu na dosavadní kariéru Dragona se zdá, že loňský progres, který ukazoval, jako by se letos zastavil. Nicméně zastavil se na známce 35 kg, což není málo, byť Mon Cheri loni opuštěl Francii s ratingem, 36,5 kg, kterého ale Dragon jako dvouletý také dosáhl. Mohl by bojovat o medailové umístění.


Předchozí vizitky účastníků Českého derby:
1. RES JUDICATA
2. MON CHERI

3. THISISTHEKEY

4. GOLDEN ALIGHIERI

5. DARKOLVA    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net