thisisthekey3Před 10 lety přivezl Zdeno Koplík na Derby z Tušovic vítěze Slovenské Velké jarní Tullamora, který derby lehce vyhrál. Od té doby uplynulo hodně vody, Koplík sám několikrát změnil působiště i zaměstnavatele, ale letos se na Derby chystá znovu a opět veze koně, který v posledním startu před derby vyhrál silně obsazenou jedničku v Bratislavě. Bude se historie opakovat?  

dres statekblata  THISISTHEKEY (FR) 
Authorized - Low Key (Johannesburg)
Majitel
: LOKOTRANS Slovakia CZ
Chovatel: E. Chevrier
Trenér: Zdeno Koplík
Jezdec: ž. Ingrid Janáčková Koplíková
Vývoj handicapu v ČR:  57,5 - 57,5/58 - 75 - 76

Kariéra:
Thisisthekey zakoupil Christian Richner jako ročka na Arqana Deauville Autumn Mixed Sale za 10.000 €. Hřebec se v dražebním ringu ukázal už jako odstávče, na prosincové Breeding Stock Sale v Deauville byl v privátní dražbě prodán za 4.000 €.

Hnědák stáje Lokotrans Slovakia CZ absolvoval debut na konci srpna v Bratislavě ve čtyřce na 1400 metrů, v níž ještě trochu zelený doběhl dobře třetí (video). Pouhých 6 dní poté startoval proti elitě v Gerschově memoriálu (L, 1400 m, video), kde však v cílové rovině nedokázal s ostatními držet krok a na distanci Vincent Cheminaud v jeho sedle položil ruce. Gerschův memoriál byl prvním, ale zároveň také posledním startem Thisisthekey v Chuchli, od té doby běhal jen v Bratislavě. Tam zakončil sezónu šestým místem ve dvojce na 1800 metrů (video), v níž naběhal řadu metrů navíc. Letos v Blavě zahájil v trojce na 1800 metrů, v níž začal zvolna ze zadu a nakonec doběhl třetí, ale moc toho nepředvedl (video). Růst formy ukázal ve Velkej jarnej cene, kterou absolvoval v trochu aktivnějším módu, v cílové rovině mu chvíli překážel Quintero, ale i tak přišel pátý, zhruba 3 délky od vítěze (video). Definitivně si o start v derby i pozornost sázejících řekl ve Starohájském kritériu, kde se držel na pátém místě, v cílové rovině se tlačil k bariéře a nešel příliš rovně, přesto finiš stačil na vítězství a porážku derby soupeřů Darkolvy, King Hearta, Golden Alighieri a podčárníka Mount Q (video).    

Rodokmen:
Thisisthekey je synem plemeníka Authorized, vítěze Epsom Derby, jehož otec Montjeu dal další tři vítěze anglické modré stuhy (Motivator, Pour Moi, Camelot) a je též zapsán v listinách vítězů našeho derby zásluhou svého syna Mister Aviation, který uspěl v roce 2013 při derby v Mostě. O tom, že i jeho syn Authorized je nositelem vytrvalosti nás mohl přesvědčit nejen vítěz italského St Leger Autor, ale také loňský premiant Velké pardubické No Time To Lose. 
Matka Low Key vyhrála ve Francii ve třech letech jeden dostih na 1700 metrů. Thisisthekey je jejím druhým startovavším potomkem, předešlý, valach Lupin des Aigles (Excellent Art), se jednou umístil v dostihu Class D na 2000 metrů. Bába Diana My Love (Siberian Express) se umístila v listed na 1700 metrů v USA.  
Na mateřské straně rodokmenu i zásluhou vlivu neporaženého dvouletka, vítěze Breeders' Cup Juvenile (Gr.1) Johannesburga (Hennessy) najdeme více rychlosti, vliv otce a především děda Montjeua by měl hřebci zaručit dostatek schopností prostát 2400 metrů. 

Resumé:
Kandidát na možné překvapení ukazuje růst formy, dostatek distančních schopností i nemalou třídu. Měl by bojovat o místo na tabuli, ale nepřekvapí ani medailovou pozicí. (miv)


Předchozí vizitky účastníků Českého derby:
1. RES JUDICATA
2. MON CHERI
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net