blessed kiss2Možná nejzáhadnější kůň letošního derby. Dosud startovala 6x, pokaždé na jiném závodišti a pokaždé v jejím sedle seděl jiný jezdec. V neděli se představí na sedmé dráze a v jejím sedle bude sedmý žokej. Derby bude teprve druhým startem na českém území, ten první, v karlovarském trialu, proměnila ve čtyřapůldélkové vítězství. Získá v neděli další?   

dres statekblata  BLESSED KISS (FR) 
Kentucky Dynamite - Blanc Sur Blanc (Hold That Tiger)
Majitel
: Baizhasrkinov Yerbol
Chovatel: Haras du Taillis, B. Wenger            
Trenér: Igor Endaltsev
Jezdec: ž. Wladimir Panov
Vývoj handicapu v ČR: /74,5 - 74

Kariéra:
Zakoupena jako dvouletá na Osarus 2yo Breeze-Up Sale za 19.000 €. Nabídnuta byla už jako ročka na dražbě stejné společnosti, ale odešla neprodána po nabídce 3.000 €  

Zatímco velká část startovní pole nemá moc zkušeností s distancemi nad 2000 metrů, Blessed Kiss ve dvoukilometrové zkoušce debutovala. V polovině listopadu v Lyonu mezi nezvítězivšími skončila v poli 15 koní došla sedmá, když trochu zaváhala na startu a celý dostih šla ve vnější stopě. Prvního prosince pak v Salon-de-Provence získala, opět na trati 2000 metrů, první dotované umístění. Poté, co se celý dostih držela vně na čtvrtém místě, skončila i v cíli na stejném místě. Nejlepší výkon podle francouzského handicapera vyběhla v následujícím startu v polovině prosince v Deauville na all-weatheru na 1900 metrů o 27.000 €, kde za čtvrté místo získala 33,5 kg. 
Letošní sezónu otevřela 12. místem v Nancy na 2400 metrů, poté přišlo její působivé vítězství v Jarní ceně ve Varech (video), kde za sebou nechala Forever Dry, Oriental Glory i Top One. Poslední start před derby absolvovala v Longchamp v handicapu na 2100 metrů o 28.000 €, ve kterém navzdory jedné z nejnižších hmotností skončila poslední.


Rodokmen:
Blessed Kiss je dcerou plemeníka Kentucky Dynamite (Kingmambo), vítěze Prix de la Jonchere (Gr.3, 1600 m), který obsadil druhé místo v Prix Jean Prat (Gr.1, 1600 m). V chovu ve Francii nedostal mnoho příležitosti a výrazněji se neuplatnil, jeho nejúspěšnějším potomkem je nám dobře známý Wireless, svěřenec trenéra Václava Luky, listed vítěz na míli, umístěný v blacktype dostizích do 2100 metrů. Dva kilometry je vesměs distanční strop všech jeho blacktype potomků, výjimečně uspějí i na trati 2400 metrů.
Matka Blanc Sur Blanc (Hold That Tiger) vyhrála jako tříletá jeden dostih na 2300 metrů, v chovu dala velmi úspěšnou Blessed Silence (Siyouni), vítězku Grand Handicapu a dvakrát umístěnou v listed, vše na míli. Dala však i vytrvalejší Blues Music, vítězku na tratích 1850 a 2000 metrů (plus na 1600 m ve dvou letech), ovšem jejím otcem je vítěz Epsom Derby Motivator (Montjeu). 

Resumé:
Jedna z dvojice klisen na startu Českého derby nadchnula svým karlovarským výkonem a ani loňské francouzské výsledky nebyly marné. Ač rodokmen hovoří trochu jinak, délka trati by ji nemusela dělat starosti a přestože může překvapit, příliš jí nevěříme, že dosáhne na nějakou dotovanou pozici. (miv) 

foto Marcela Kozová

Předchozí vizitky účastníků Českého derby:
1. RES JUDICATA
2. MON CHERI

3. THISISTHEKEY

4. GOLDEN ALIGHIERI

5. DARKOLVA
6. DRAGON

7. TOP ONE

8. CARMELLA

9. POLDI'S LIEBLING
10. BLACK BARD 
11. SAUL    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net