Holcak FrantisekPo Českém derby ovládl kouzelník z Velkých Karlovic, jak často bývá František Holčák nazýván, i Saint Leger. Ze dvou reprezentantů stáje Monte Negro byl tentokrát úspěšnější Always on Sunday, ale i Mister Aviation podal výborný výkon. Zajímali jsme se proto o hodnocení dostihu trenérem poté, co ho mohl shlédnout i na videu, a samozřejmě i o nejbližší plány.

 

Nejprve ale nezaškodí trocha statistiky: vítězství v Saint Legeru totiž znamenalo pro Františka Holčáka nejen šestý úspěch v tomto posledním klasickém dostihu sezóny, ale také již 202. vítězství v jedničkovém rovinovém dostihu. Nyní je to právě 25 let, co trenér Holčák odstartoval svou dlouhou šňůru významných rovinových úspěchů. Koněm, který to začal, byl v září roku 1988 dvouletý odchovanec JZD Velké Karlovice Verdun triumfující o délku v bratislavské Karpatské ceně.


Nejprve nejdůležitější otázka dva dny poté – jsou oba vaši hvězdní tříletci po dostihu v pořádku?

Oba jsou v pořádku. Vše je dobré, i po tom karambolu, který v dostihu byl.


A jak vlastně hodnotíte Saint Leger po shlédnutí videozáznamu?

Dostih jsem viděl detailně, i ten karambol. Každý říká, že ho nezavinil, ale podle videa mi přijde, že ho způsobil pan Havlík. Nakonec to byl krásný dostih, i když na můj vkus docela pomalý. Ale skončil pro nás výborným výsledkem, po té pauze šel výborně i Mister Aviation. Mít prvního a třetího koně v klasickém dostihu je úspěch.


Samozřejmě kromě vaší práce a práce vašeho kolektivu je důležitý i výběr koně…

Když jedeme koně vybírat, tak mám obavy, aby vše dobře dopadlo. Cesta letadlem, samotná aukce a pak samozřejmě, aby koník dokázal potěšit majitele na dráze. Je to hodně o štěstí, ale samozřejmě, že tomu člověk musí taky rozumět.


Jaké jsou další plány s vašimi klasickými vítězi?

Jejich cesty se rozdělí. Always On Sunday by měl startovat ve slovenském Saint Legeru, zatímco Mister Aviationa budeme směřovat na Cenu českého turfu do Prahy.


Den před klasickým úspěchem se vrátil na dráze v Mostě do dostihového dění po desetiměsíční přestávce derby-vítěz Kadyny sedmým místem v hlavním dostihu. Splnil tento start vaše očekávání?

Já myslím, že ano, Kadyny si zažil dostih a zůstal v pořádku. Slyšel jsem sice názory, že jsme ho do Mostu neměli vozit, ale já myslím, že to splnilo svůj účel. Byla to také příprava na dostih v Polsku na 2600 metrů tuto neděli.


Chystáte se v nejbližší době někam do zahraničí? Italové prý zase neplatí…

Ano, v Itálii je to bohužel tak, dluží nám peníze. Majitelé pochopitelně nemají zájem jezdit někam, kde se  nevyplácejí výhry. Lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše, takže letos už asi nikam do vzdáleného zahraničí nepojedeme. Teď se ale těšíme z nedělního úspěchu, je to velká radost nejen pro majitele, ale samozřejmě i pro celý kolektiv stáje.

(mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking