chuchle4Další tradiční pražský dostih, Velká květnová cena, je ústředním bodem nedělního programu. Dostih se běhá od roku 1950 a během jeho více než šedesátileté historie ho dokázalo devět koní vyhrát dvakrát a Sharpour dokonce třikrát. Zařadí se k nim loňský vítěz Chardonney Tcheque?Zástupce stáje Dr. Charváta Chardonney Tcheque (One Cool Cat) má oproti pěti soupeřům nevýhodu prvního startu v sezóně, ale stejně tak tomu bylo i před rokem, kdy zvítězil. A tehdy se o dostihu hovořilo jako o nejlépe obsazené Velké květnové ceně za dlouhá léta. Na jejím startu totiž bylo hned několik koní se zkušenostmi s black-type dostihy.

Mezi nejvážnější konkurenty svěřence trenéra Šatry by měl patřit Lysyan (Byron), který předloni byl druhý za Sharpourem a Chardonney Tcheque, a loni dal jeho realizační tým přednost dostihu v Ebreichsdorfu, který vyhrál. Lysyan druhou polovinu loňské sezóny vynechal a po téměř deseti měsících ho vrátila trenérka Blažková před pěti týdny úspěšně zpět ve Velké dubnové ceně, kde na vítězného Roches Crosse ztrácel v cíli na třetím místě 4 délky, přičemž nesl o dvě kila více než vítěz. Půl délky za Lysyanem se solidně rozběhal také Rabbit Motivman (Motivator), který oproti podzimu podal mezi staršími koňmi dobrý výkon.

Loňský vítěz Ceny Scottish Rifla Hidden Flame (Barathea) má start v nohách z počátku května v Lyonu. I když v dostihu skončil dvouciferným výsledkem, je nutno s ním počítat, protože i relativně neúspěšné francouzské starty nezabraňují koním ve velkých domácích výsledcích.  Jediná klisna na startu Velké květnové Iceni Girl (Iceman) loni bojovala s Chardonney Tcheque o vítězství a nakonec prohrála jen o krk. Před měsícem doběhla čtvrtá ve Velké aprílové cene v Bratislavě.

K nejdelšímu dostihu své kariéry se chystá White Motiv (Motivator), dosud totiž nešel přes 1700 metrů.  Jeho návrat na dráhu po téměř roce v Gombě dopadl na výbornou, ale v Memoriálu Jaroslava Maška jako třetí favorit skončil až sedmý.  „Před Maškem jsme s ním měli  problém při poslední práci před dostihem, kdy ho jezdkyně neudržela a běžel déle, než měl. A taky ze startovních boxů odskakoval poslední, což v téhle konkurenci nebylo dobré. Ale teď vypadá vše v pořádku, White Motiv pracoval dobře, tak věříme, že by do třetího místa mohl být,“  říká zástupce němčického střediska Ladislav Vocásek.   Pro tréninkové středisko Vocáskových budou důležité i zítřejší dostihy v Mostě, kam vysílají do Memoriálu Dr. Frankenbergera Fujaru stáje Vesiba. „Je to poctivá klisna, pokaždé zatím byla za peníze, ale myslím, že její čas přijde, až bude běhat jen s klisnami. Chtěli bychom s ní do „Napajedel“ a Oaks. Tenhle mostecký dostih s hřebci bude takové malé derby. Pokud by se Fujara umístila do pátého místa, tak věřím, že máme jednu z nejlepších klisen v ročníku.(mze)

Sázkové kurzy Betino na 65. Velkou květnovou cenu VW Wachal, a.s.:

2,5 – Chardonney Tcheque
3:1 – Lysyan
4:1 – Rabit Motivman
5,5:1 – White Motiv, Iceni Girl, Hidden Flame    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking