Nejzajímavější za hezkou řádku let - taková slibuje být 127. Velká pardubická s Českou pojišťovnou, kterou v neděli v Pardubicích vyvrcholí letošní překážková sezóna. Do boje o pětimiliónovou dotaci vyrazí 20 koní, z toho 7 polokrevných. K nim náleží i trojice francouzských zástupců shodně reprezentujících to, co Francouzi označují jako AQPS (Autre Que Pur-Sang) - tedy "jiné plemeno než plnokrevník", ovšem plemeno již 12 let uznané, které má od roku 2006 svou plemennou knihu.


Že být francouzským "neplnokrevníkem" není žádný handicap ukázala již řada koní a to i nás v čele s Orphee des Blins. Ta je však trochu jiný případ - je tzv. nízkopodílovým angloarabem (s 1,73% plnokrevné arabské krve), které Francouzi označují jako AC a patří k angloarabské plemenné knize. Přes drobné nuance mezi francouzskými "neplnokrevníky" má i trojice uchazečů o český překážkový vrchol, stejně jako jeho trojnásobná vítězka Orphee des Blins, rodokmen postavený především na krvi anglického plnokrevníka. Plemeni, které díky dostihům vzniklo a které nadále vládne i překážkovým kláním po celém světě.

Favorité aneb bude Váňa tím, kdo se směje když se dva perou?

Jedničkou francouzského týmu a jedním ze dvou koní úspěšného trenéra Guillaume Macaira je osmiletý valach Virtus d'Estruval (Panoramic), kterému dal Jan Faltejsek přednost před Charme Lookem. Ten je především nesmírně spolehlivým koněm - v posledních 11 startech neskončil nikdy hůř než třetí. Patří k předním francouzským krosařům a při svém posledním startu 3. září doběhl třetí v listed GD Cross de Craon v rámci Crystal Cupu na 6000 metrů. Šest kilometrů je také nejdelší trať, jakou dosud absolvoval, vyhrál na ní však dva dostihy ve Fontainebleau včetně loňského listopadového triumfu v Grand Steeple chase-cross-country de Compiegne, kde pod nejvyšší vahou v poli 73 kg dokázal na těžké půdě, kterou lze očekávat i v Pardubicích, triumfovat rozdílem 15 délek. Zda mu spolehlivost pomůže překonat všechny záludnosti pardubické dráhy uvidíme v neděli, volba Jana Faltejska i dosavadní třída naznačují, že by měl být největším soupeřem domácího favorita Charme Looka. Srovnávat jejich třídy je složité, zajímavé srovnání se nabízí s již zmíněnou Orphee des Blins, která k nám odcházela s francouzským ratigem 62, Virtus d'Estruvalovo poslední hodnocení má známku 60 kg.

Papírově druhý z Francouzů a druhý kůň trenéra Macaira jedenáctiletý  Songe d'Estruval (Khalkevi) má o 1 kg vyšší poslední francouzskou známku (ze steeplechase), zatím ale nešel delší trať než 5200 metrů. Naposledy ve Vichy vyhrál o 8 1/2 délky cross-country na 4300 metrů o 23.000 € a i on je velmi spolehlivým koněm - v posledních 2 sezónách (v roce 2015 neběhal) ze 7 startů 5x vyhrál, jednou byl druhý a jednou nedokončil. Ač distance může být problém, je to rozhodně zajímavý a respekt si zasluhující účastník. 

Papírově nejslabší z francouzské trojice Urgent de Gregaine (Truth Or Dare) ve Francii krosy téměř neběhal, ale letos v lednu letošního roku se vydal na cross-country do Cheltenhamu, kde jako 50:1 outsider vyhrál Glenfarclas Cross Country Handicap Chase (Class 2) na 6 kilometrů, byť s příhodnou váhou. Za tento výkon dostal od Racing Postu rating 143, zatímco loňský triumf Charme Looka ve Velké ocenil Racing Post 138 librami. Ovšem od té doby neběhal a aktuální forma je otázkou.   

Charme Look (Look Honey) má, stejně jako první dva Francouzi, také skvělou bilanci - z 6 překážkových startů 10 proměnil ve vítězství, nicméně letos první kvalifikaci po chybě na Anglickém skoku nedokončil. Další start ve III. kvalifikaci už ale opět znamenal návrat na vítězné pozice. Vítěz předchozího ročníku musí být vždy jedním z nejšancovějších koní, Charme Look navíc podává stabilně výborné výkony. Poprvé bude mít v sedle mimořádně motivovaného Marka Stromského, kterému ač dvakrát projel cílem Velké na první pozici zatím vítězství v nejsledovanějším českém dostihu zůstává odepřeno.

Když se dva perou, třetí se směje, praví staré přísloví a pokud tím třetím v řadě, alespoň dle sázkové nabídky, je svěřenec Josefa Váni, je nutno zpozornět. Josef Váňa letos vysílá do Velké pardubické 4 koně, dva nováčky a dva koně, kteří loni nestačili pouze na vítězného Charme Looka. Navzdory loňskému výsledku je sázkově největší šancí jeden z nováčků No Time To Lose (Authorized). Osmiletý valach je možná nová vycházející hvězda. Loni ovládl Cenu Vltavy, byť notně poznamenanou pády, letos absolvoval dva starty v kvalifikacích a v obou skončil druhý - nejprve v květnové o 1 1/4 délky za Zarifem a poté v srpnové, opět 1 1/4 délky za Charme Lookem. Druhou Váňovou šancí je loni třetí Zarif (Observatory), který No Time to Lose sice zdolal v první kvalifkaci, v srpnu ale od něj odešel poražen. Desetiletý valach má dostatek zkušeností a v sedle Josefa Bartoše, i on může hrát roli smějícího se třetího... O rok mladší Ange Guardian (Banyumanik) se letos moc neukázal, v Lysé dostih nedokončil, srpnovou kvalifikaci šel hodně na jistotu a doběhl sedmý. Loni doběhl druhý po předchozí výborné sezóně, zda dokáže totéž i letos po sezóně mnohem slabší uvidíme v neděli, ale rozhodně jej nelze podceňovat. Mít vítěze poslední kvalifikace jako dle kurzů nejméně šancového koně ve Velké ukazuje na velice silnou sestavu Josefa Váni, ve které i Power Zar (Desert Prince), čtvrtý z Váňových svěřeneců, musí být brán vážně. Ač poslední kvalifikace nebyla nejsilněji obsazená, loni dokázal zdolat i Charme Looka a dotovaná pozice by neměla být mimo jeho schopnosti.  
 
Druhý sled aneb dáma versus veterán?

Před dvěma lety proběhl jako první vítězně cílem, o to ale kvůli pozitivnímu nálezu přišel. Od té doby změnil trenéra, z 6 absolvovaných dostihů dva nedokončil (včetně loňské Velké) a jen jednou se umístil (loni druhý v zářijové kvalifikaci) a také mu přibyly dva roky. Dvanáctiletý Nikas (Scater) letos nepatří k favoritům, ale podzim měl vždy lepší než zbytek sezóny a vedle "prvního místa" v roce 2015 finišoval ve Velké druhý v roce 2013. Čas trochu mluví proti němu, ale mohl by překvapit.

Premiéra naopak čeká sedmiletou Delight My Fire (Way of Light), po odchodu Orphee Des Blins první dámu českých překážek. Loni vyhrála "malou Velkou" - Cenu Labe, výborný dojem navzdory pádu zanechala i v Cheltenhamu. Většinu úspěchů sice nasbírala na trávě ve Wroclawi, Pardubice však umí také a neztratila se ani v Cheltenhamu. Otázkou je, zda bude mít dostatek sil na téměř sedmikilometrovou pouť očekávaným těžkým terénem, ale zatím se ukazuje jako spolehlivá klisna, která by mohla bojovat o dotované místo.

To před dvěma lety získal tehdy pátý Kasim (Magnus), loňský vítěz první kvalifikace. Letos skončil v první kvalifikaci pátý, poté obsadil páté místo ve dvojkově Ceně Peruána. Zkušený dvanáctiletý valach, který na překážkách vydělal už téměř 1,9 miliónu korun, patří ke stálicím pardubických krosů a Velkou pardubickou absolvuje již po čtvrté, přičemž v předešlých startech obsadil jedno čtvrté a dvě pátá místa. Věk mu však roste, stejně tak konkurence. Lze od něj opět očekávat poctivý solidní výkon, ale ve svém věku už těžko překvapí lepším umístěním, než jakých dosud dosáhl, spíše bude mít práci je zopakovat. Prakticky totéž lze napsat o Universe of Gracie (Pentire), kterého též čeká čtvrtá Velká a který sice loni nedokončil, ale předtím získal třetí a čtvrté místo. I on představuje solidní kvalitu v náročném dostihu, ale i od něj lze jen těžko ve 12 let čekat nějaké výrazné zlepšení.

Okruh druhého sledu podle nás uzavírá jedenáctiletý bělouš Ter Mill (Mill Pond), kterého také čeká čtvrtá Velká pardubická, ale narozdíl od Kasima č Universe of Gracie v žádné neskončil na tabuli. Jeho nejlepším výsledkem bylo loňské šesté místo, v předchozích dvou ročnících nedokončil. Opět se jedná o poměrně spolehlivého a zkušeného koně, ale také o jedince, u něhož lze jen těžko čekat výraznější zlepšení oproti předešlým výkonům. 

Zbytek pole už tvoří spíše outsideři, kteří při dobré konstalaci hvězd mohou třeba dosáhnout na nižší dotované umístění, ale tam jejich ambice vesměs končí. Velká pardubická už díky bohu není hezkých pár let dostihem, kde by většina pole zůstala někde na trati a umožnila totálnímu outsiderovi uspět, ale pořád je to jen dostih, ve kterém se může přihodit lecos. Přejme si, ať i letošní ročník potvrdí vysokou sportovní úroveň ročníků předchozích a i kdyby osud chtěl, aby uspěl některý z outsiderů, ať se tak stane díky jeho nečekaně skvělému výkonu a nikoliv kvůli nečekaným pádům a zranění ostatních. (miv) 

16:40 - 8.dostih (040901)
127. Velká pardubická s Českou pojišťovnou
Stcc - cena L - 6+ - 6900 m - 5 000 000 Kč
1 TER MILL, 11 A 1/2 Jan Odložil 70,0 DS Malá Morávka
2 NIKAS, 12 ž. Lukáš Matuský 70,0 Castor
3 PARETO, 10 Pavel Složil ml. 70,0 EŽ Praha a.s.
4 NO TIME TO LOSE(GB), 8 j ž. Jan Kratochvíl 70,0 DS Paragan
5 ANGE GUARDIAN(GER), 9 j ž. Josef Váňa ml. 70,0 Stáj Anděl strážný
6 VAL DE GUYE(FR), 8 A 1/2b Jan Derych 70,0 Lokotrans
7 SONGE D`ESTRUVAL(FR), 11 A 1/2j ž. Colm McCormack 70,0 Mme Bernard Le Gentil
8 KASIM, 12 ž. Marcel Novák 70,0 Stáj Kejzlar
9 TEMPLÁŘ, 10 A 1/2 ž. Kevin Guignon 70,0 Stáj Luka-trdelnik.com
10 BRIDGEUR(FR), 6 A 1/2s ž. Jaroslav Myška 70,0 VaZi
11 ZARIF(IRE), 10 ž. Josef Bartoš 70,0 Köi Dent
12 VIRTUS D`ESTRUVAL(FR), 8 A 1/2j ž. Jan Faltejsek 70,0 Mme Bernard Le Gentil
13 UNIVERSE OF GRACIE(GER), 12 j ž. Jiří Kousek 70,0 BORS Břeclav a.s.
14 ELDORADO(GER), 10 Rostislav Benš 70,0 Dostihová stáj Zhoř
15 DELIGHT MY FIRE(FR), 7 ž. Niklas Lovén 68,0 DS Pod Buchlovem
16 MAUGLÍ, 11 ž. Martin Liška 70,0 M+T Kliky - Slabý
17 POWER ZAR(GER), 8 Sertash Ferhanov 70,0 Chládek&Tintěra-Váňa
18 SIXTYSEVEN, 8 Lukáš Sloup 70,0 Buc-Film
19 CHARME LOOK, 10 ž. Marek Stromský 70,0 Orling
20 URGENT DE GREGAINE(FR), 9 A 1/2bj ž. Felix de Giles 70,0 Rasquier Arnaud

 
Související článek:
Charm Lookův kurz klesá, Virtus d'Estruval roste









    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net