zptPřekážkový mítink předcházející „velkopardubickému“ mítinku má hned několik vrcholů. Pětadvacátý ročník slaví Zlatá spona tříletých, po třiadvacáté se běžel Křišťálový pohár. V prvním z těchto klání přes proutěné překážky zvítězil Arkalon, ve druhém někdejšího vítěze Derby Roches Crosse porazil Aztek.


Vrcholem sobotního programu byl Křišťálový pohár města Pardubic pro čtyřleté a starší koně na 3400 metrů. Odstartovalo do něj šest koní, favoritem byl vítěz Českého derby z roku 2011 Roches Cross. Dlouho to vypadalo, že roli favorita i splní, ale ve finiši ukázal více síly Aztek s žokejem Jiřím Kouskem v sedle. Šestiletého ryzáka stáje dr. Charvát připravuje trenér Tomáš Váňa, který měnil taktiku. „Minule cválal na čele, a to nemá rád. Proto jsem dnes Jiřímu Kouskovi říkal, aby čekal, co nejdéle to půjde,“ prozradil po dostihu trenér Tomáš Váňa. Za dvojicí Aztek a Roches Cross finišovali FLower of Love, Wicker Stone a Terapana, která od začátku dostihu udávala tempo. Poslední kolem cílového mezníku proběhl Duc d´Oudairieas.

Pro barvy stáje dr. Charváta Aztekovo vítězství znamenalo hattrick, když předtím v modrožlutých barvách zvítězil dvakrát Jan Faltejsek. Jeden zásah si připsal ve Zlaté sponě tříletých – Ceně podporované závodištěm Wroclaw, když s přehledem zvítězil v sedle Arkalona připravovaného Pavlem Tůmou. V závěru dostihu se k němu několikrát přiblížila vítězka zářijového dostihu Apas Rocka, Arkalon přesto zvítězil potřetí v řadě. Daleko za tímto duem došli Nick, Mansur, Engele, Rozina a Tanata. Niktiger byl při svém debutu nad překážkami zadržen.

Druhé vítězství tandemu Faltejsek – Tůma se narodilo v Memoriálu Ing. Jiřího Šindlera, 33tinásobného startéra Velké pardubické. Po téměř roční přestávce se na dostihovou dráhu vrátil Northerly Wind a hned vítězně. Za nimi dokončili Linngar, Teds Island, La Milla, Eliáš, Stigris a April Flower.

V Ceně společnosti Bohemia Sekt „mladíkům“ utekl jedenáctiletý Nikan s Jakubem Kocmanem v sedle. S výrokem velmi lehce porazil pětiletého Lorpena a Amadeona a šestiletého Benevole. „Nikana jsem nikdy nejezdil, byla to premiéra. Dostal jsme instrukce, na 99% je splnil a vyšlo to,“ říkal po dostihu Jakub Kocman. Rocknrobin byl zadržen, Bouba Loup si „postavil hlavu“ a do dostihu ani neodstartoval.

Pouze čtyři koně odstartovali o Memoriálu Carlo Biffi, přesto dostih nabídl napínavý doběh. Ryzák Lodgian Whistle v sedle s žokejem Jaroslavem Myškou v překážkovém dostihu startoval počtvrté, potřetí vyhrál. V cílové rovině bojovali se Saint Josephem, za nimi dokončili Lamum a Lantana Lady.

Ve dvou dostizích se představili amatéři. V úvodních rovinkách zvítězil v konkurenci osmi koní am. Jindřich Fabris v sedle Mary Yeats. Dostih přes proutěné překážky – Cena společnosti K-K Metal byl nejméně obsazeným dostihem dne. Odstartovali do něj pouze tři koně. Radoval se am. František Plšek ml. v sedle Lincolna.

Dostihový spolek Pardubice    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net