vpAni soupeři, ani premiéra v 6900 metrů dlouhém dostihu nezastavily devítiletého valacha stáje Orling CHARME LOOKA (Look Honey - Charmaine, Rainbows for Life) v cestě za vítězstvím ve 126. Velké pardubické s Českou pojišťovnou (L, 6+, 6900 m, 5,000.000 Kč). Svěřenec trenérky Martiny Růžičkové, kterého bezchybně odjel žokej Jan Faltejsek, po aktivním průběhu přesvědčivě zvítězil a nejsilnějšímu ze soupeřů Ange Guardian nadělil 10 délek.


Napajedelský odchovanec Charme Look byl po vítězství v srpnové kvalifikaci favoritem dostihu, tedy alespoň do dnešního odpoledne, kdy jej z této pozice postupně vytlačil loňský diskvalifikovaný vítěz Nikas, jehož kurz klesl na 2,5:1 a pak dokonce na 2:1, zatímco Charme Look byl nabízen v rozpětí 3:1 až 4:1. Třetím favoritem dostihu, na jehož start se postavilo 15 koní, byl Rabbit Well s kurzem 5:1.

S výjimkou Charme Looka ale Velká nezačala pro favority dobře. Rabbit Well si vzpomněl na své svéhlavé časy v ten nejméně vhodný okamžik a pár metrů po startu se zastavil, Nikasovy šance skončily za Taxisem, za kterým ztratil svého jezdce Marka Stromského, který skok neuseděl. Na Taxisu skončily i šance Reapera. Po té se ujal vedení Ter Mill sledovaný Charme Lookem, kteří se drželi v čele, tentokrát ve vlažnějším tempu, než na jaké jsme byli zvyklí v posledních letech. Blízko byl i Templář. Po dropu se blíže čelu posunul Zarif, před 24. přešel do čela Charme Look, který záhy zrychlil, přiblížil se i Ange Guardian. Na trávu přišel Charme Look první, na malou chvilku přepustil vedení Templářovi. Do cílové rovinky točil jako první Charme Look, chvíli se zdálo, že by Ange Guardian mohl s ním bojovat, ale v cílové rovince bylo o vítězi naprosto jasno. Ange Guardian ztrácel v cíli 10 délek, třetí přišel spolehlivý Zarif, čtvrtý Puntaneras, pátý Hegnus, šestý Ter Mill a sedmý Templář. Dostih dokončili i Pareto, Randez Vous, Amaragon a Peintre Abstrait. Vítěz vyběhl čas 9:42,86.

Vítězný Charme Look z chovu Hřebčína Napajedla je, stejně jako čtvrtý v cíli Puntaneras, synem Šampióna plemeníků 2010 Look Honeyho (Sadler's Wells), hřebce předčasně uhynulého v roce 2011, který už před Velkou pardubickou vedl průběžný šampionát překážkových plemeníků a triumfem Charme Looka ve Velké si pevně zajistil vítězství v šampionátu. Matka Charmaine (Rainbows for Life) je pravou sestrou druhého z Českého derby Charleyho, šampiona koní českého chovu, později též velmi úspěšného na překážkách, na kterých získal 5 vítězství včetně jedničkové Úvodní steeplechase města Pardubic v Pardubicích a doběhl čtvrtý v Gd1 Corsa Siepi di Merano, největších proutěnkách v Meranu. Úspěšnou rodinu v ČR založila Charming Heights, před 25 lety zakoupená u Tattersalls za 6.600 gns, jejíž prabába Canton Silk je matkou skvělé chovné klisny Brocade, matky vítěze Breeders' Cup Mile Barathey (Sadler's Wells) či vítězky Irish 1000 Guineas Gossamer (Sadler's Wells). (miv)
           Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking