MemDeyla dobehPodobně jako minulý týden, tak i dnes ve Velké Chuchli jezdecky vyčníval žák David Liška, který třikrát vyhrál a dvakrát byl druhý. Z vítězství se radoval i v jednom z vrcholů mítinku, 44. Memoriálu Rudolfa Deyla. Dovedl vítězně do cíle svěřenkyni trenéra Luky Rapet, která o délku a více porazila preferovanější klisny. V 60. Velké dubnové ceně Factoringu České spořitelny a.s. se odškodnil za loňskou těsnou prohru svěřenec trenéra Šavujeva Aldzarb, kterého vedl ž. Martin Laube. Dostihový den byl také úspěšný pro žokeje Petra Foreta a trenéra Pavla Tůmu, kteří dosáhli double.

Prvním magnetem odpoledne byla předzkouška jarních klasických dostihů, 44. Memoriál Rudolfa Deyla (3l. kl., I. kat., 1400 m, 135.000 Kč). I přes účast Love Connection (Amico Fritz) šla na start mezi osmi účastnicemi dostihu jako favoritka Carmella (Campanologist), která prohrála s dvouletou šampinkou v Ceně zimní královny o krk. Tempo v dostihu udala podle očekávání Rabbit Bated (Bated Breath) následována Carmellou a Rapet. V cílové rovině na ni zaútočila žákem Davidem Liškou vedená RAPET (Camacho) a svěřenkyně Ing. Václava Luky si o délku připsala premiérové vítězství a hned v dostihu I. kategorie. Jen krátkou hlavu za druhou Rabbit Bated finišovala Love Connection, která byla dlouho poslední. V cílové rovině ale předvedla z vnější strany pole dlouhý táhlý finiš a ukázala tak, že by jí měly více svědčit delší tratě. V těsné blízkosti za šampionkou doběhly čtvrtá Carmella a pátá Lareona (Areion). Prvních pět klisen se vešlo v cíli do půldruhé délky a Jarní cena klisen tedy nemá výraznou favoritku. Vítězná Rapet byla zakoupena pro stáj RA-PET.CZ na aukci v Irsku za 3.000 euro a je jejím prvním a zároveň jediným dostihovým koněm.

Pěkným dostihem rozhodně byl i druhý hlavní dostih, 60. Velká dubnová cena Factoringu České spořitelny, a.s. (4+, I. kat., 1800 m, 150.000 Kč). Rovněž v osmihlavém poli udal od startu ostré tempo Duke of Darhorse (Duke of Marmalade), který záhy pole roztáhl do velké dálky. Druhý cválal loni těsně stříbnrý Aldzarb před Chancellor (Stormy River), zatímco na posledních dvou místech se nacházeli Sir Sun (Power) a vítěz z Lysé nad Labem Charles Quatrieme (Motivator). 200 metrů před cílem se soupeři k Duke of Darhorse dotáhli blíže. Šance získat vítězství se chopil svěřenec Arslangireje Šavujeva ALDZARB (Duke of Marmalade) a po dvou letech tak získal pro stáj Ramzana Kadyrova další velké vítězství. Pod vedením ž. Martina Laubeho dominoval o téměř dvě délky před silně finišujícím Sir Sunem, který na cílové pásce sebral výborně jdoucímu Duke of Darhorseovi o krk druhé peníze. Čtvrtý proběhl cílem Tamarind Cove (Galileo) a pátou příčku si připsal Charles Quatrieme.

Druhý pražský dostihový den zahájila Cena závodiště Velká Chuchle (4+, III. kat., 1200 m, 60.000 Kč). V dostihu podal velmi pěkný výkon po více než roce a půl se na dráhu vracející osmiletý Wobull Se Now (Bully Pulpit). Ten odvodil celý dostih a až před cílem o dvě délky podlehl reprezentantce stáje Lokotrans BEROUYINE (Bushranger), kterou od zimy připravuje v Újezdě trenér Luboš Urbánek. Třetí místo získal spolehlivý Stormico (Stormy Jail).

V pořadí první ze čtyř zkoušek určených pouze koním v klasickém věku byla Cena sázek Betino (3l., IV. kat., 1400 m, 40.000 Kč).  Nejprve udal tempo dostihu Rabbit Crafstman (Mastercraftsman), kterého v lahovickém oblouku vystřídala na čele Wenus (Brusco). Na distanci ale přišel s útokem favorit TANGO GLINKA (Mikhail Glinka - Tista, Anabaa) a silným finišem zvítězil snadno o pět délek před Wenus. Pěkný finiš měl také Fantasticman (Durante Alighieri).  Poprvé vítězného Tango Glinku, v jehož sedle získal double ž. Petr Foret a jenž je hlášený do Saint Leger, připravuje loňský šampion Ludvík Haris.

MemDeyla dekor
Slavnostní dekorování vítězů 44. Memoriálu Rudolfa Deyla

Ani nejvyšší nesená hmotnost 64 kilogramy nezabránila v Ceně Whisky (4+, handicap IV. kat., 1600 m, 40.000 Kč)  ve vítězství nové akvizici stáje FVE - Relay JK Levín TROPICAL BONDovi (Forever Bond - Tropical Tern, Arctic Tern) ve vítězství. Žák David Liška poslal do čela svěřence trenérky Bielikové hned po startu a diktoval tempo před stájovým kolegou Lakarem (Tribal Instinct). Ani v cílové rovině sedmiletému valachovi neubývaly síly a nakonec o hlavu odrazil nápor finišující Nombeko (Linngari). Úspěch oranžových barev dlouho známých ze světa klusáckých dostihů stvrdil třetím místem Lakar.

Koncertem svěřenců trenéra Pavla Tůmy byla Cena Shamalgana (3l., III. kat., 2210 m, 60.000 Kč). Do role favorita byl pasován Corleone (Camelot) s žákem Liškou, ale šéf tréninkového střediska Dvorce vyslal také do dostihu, a to vůbec poprvé, klisnu TOSEN PUISSANCE (High Chaparral), v jejímž sedle byla jeho partnerka Soňa Bodláková. Ta zavedla zástupkyni stáje PT Team&Kaločová hned po startu do čela a diktovala pomalejší tempo. V cílové rovině se zrychlilo, ale klisna dokázala ještě přidat. I přes útok tréninkového kolegy Camelota si vítězství stylem start-cíl nedala vzít a vyhrála o krk. Třetí Motorsport  (Motivator) již ztrácel na vítězku v cíli čtyři délky.

VDC dobeh
Aldzarb vítězí pod vedením ž. Martina Laubeho ve Velké dubnové ceně

Loňská sezóna byla pro trenéra Jozefa Pirucha výborná a v té letošní se jeho svěřencům také daří. Minulý víkend získala v Bratislavě  vítězství Romanetta a druhý a třetí letošní start jeho svěřenkyň se odehrál v Ceně dětského koutku Hříbátka (4+, handicap III. kat., 2200 m, 60.000 Kč). V dostihu byla aktivnější CONCORD OF GRACIE (Rip Van Winkle), která dostih vodila a před lahovickým obloukem se před ni dostal Lucian (Literato). V cílové rovině ale klisna stáje BORS Břeclav a.s. přešla znovu do vedení a vybojovala úspěšný duel s tréninkovovou kolegyní Princess Ryanou (Ryan), kterou porazila o půl délky. Třetí místo získal o čtyři délky zpět matador Noble Fox (Generous). V sedle vítězky si připsal první vítězství v sezóně žokej Jaromír Šafář, který v zimě působil v Německu.

Posledním dostihem určeným tříletým koním, a také závěrečným bodem dnešního chuchelského programu, byla Cena vážnice (3l., IV. kat., 2400 m, 40.000 Kč). V ní potvrdil úlohu preferovaného účastníka čtvrtý z Pražského zimního favorita BE MASTER (Masterstroke) stáje Dr. Charváta a trenéra Pavla Tůmy. Dlouho byl v dostihu akční Azdar (Authorized), ale na posledních dvě stě metrech nejprve přišel útok Lesany (Jukebox Jury) a posléze favorita Be Mastera, kterého k prvnímu vítězství dovedl dnes potřetí triumfující David Liška. Do klasických dostihů hlášený Be Master zvítězil o více než délku před Lesanou a třetí místio Azdar.