Fafintadenient vitezCompiegneJeden z nejúspěšnějších českých překážkářů poslední doby, reprezentant stáje Statek Chyše-Váňa Fafintadenient zakončil dostihovou kariéru a odešel ze střediska Váňových do důchodu. V Předsezónním rozhovoru Josef Váňa ml. uvedl, že se "Fafinta" po posledním startu zranil a odpočívá. Dnes nám řekl, že jedenáctiletý hnědák, který jako jeden z mála českých koní dokázal uspět i v black-type dostihu ve Francii, již dál pokračovat v tréninku nebude.


Fafintadenient (Sakhee) začal běhat už jako dvouletý a tříletý na rovinách v Itálii, kde ze šesti startů vyhrál dostih na 2200 metrů a třikrát se umístil na třetím místě. Překážkovou premiéru si odbyl jako tříletý v říjnu a hned byl trenérem Contu směřovaný do dostihu Listed, Coppa Generale Bocchini, kde doběhl druhý, jen půl délky za vítězem. Ve čtyřech letech už naplno ukazoval své překážkové kvality - tehdy neprohrál čtyři dostihy za sebou včetně grupy 3 v Meranu. Dařilo se mu i jako pětiletému, ale po vítězství v Listed Premio Creme Anglaise se pak na dráze téměř dva roky neobjevil. Nedlouho po návratu na dráhu v červnu 2014 ho zakoupila stáj Statek Chyše a Fafintadenient už pod vedením trenéra Váni absolvoval Gran Premio Merano. Druhé vítězství Alpha Two a žokeje Josefa  Váni ml. ale tehdy nemohl vidět, protože byl v průběhu dostihu jezdcem zadržený. 

O dva týdny později se Fafintadenient podruhé ukázal českému publiku a se svým stálým jezdcem ž. Josefem Váňou mladším hned vyhrál o 16 délek pardubickou Stříbrnou trofej. Na české dráhy se pak v průběhu dalších tří sezón ještě třikrát vrátil. V roce 2015 snadno zvítězil ve Zlatém poháru Elektrizace železnic Praha, a.s. a také v prvním ročníku Velké národní steeplechase o Pohár Josefa Váni. Tehdy byl výjimečně v jeho sedle žokej Jaroslav Myška. Naposledy mohli čeští fanoušci na vlastní oči sledovat Nejlepšího proutěnkáře a steeplera sezóny 2015 Fafintadenienta v akci ve druhém ročníku Velké národní steeplechase. Tam ale narazil na poprvé v Česku startujícího Anakinga (Astarabad), který ho právě pod vedením Jaroslava Myšky o půl délky porazil.

Fafintadenient ListedCompiegne
Fafintadenient toho v dostihové kariéře dokázal mnoho. Snímek zachycuje jeho boj o vítězství loni v květnu v dostihu Listed v Compiegne

Stěžejní část hnědákovy kariéry se ale odehrávala na zahraničních závodištích. Pod vedením Josefa Váni dvakrát vyhrál v Itálii včetně grupa 1 Gran Corsa siepi di Merano a cenná jsou také tři jeho triumfy na francouzských závodištích včetně závodiště v Auteuil. 2. května 2017 v Compiegne se stal Fafintadenient jedním z mála koní v českém tréninku, kteří se dokázali prosadit mezi tři nejlepší koně v cíli blacktype dostihu. Josef Váňa ml. ho tehdy dovedl ke druhému místu v Listed Prix du Cher přes proutěné překážky v Compiegne. Nedlouho předtím v dubnu vyhrál Fafintadenient v Compiegne dostih o 65.000 euro, a málokdo asi tehdy tušil, že to je jeho poslední vítězství. Od sedmého místa loni počátkem srpna v Clairefontaine se již na dráze kvůli zranění neobjevil.

Velký překážkový borec Fafintadenient zvítězil pod vedením trenéra Josefa Váni osmkrát a na dostihových výhrách získal svému stáji Statek Chyše-Váňa 5,044 milionu korun. Celkově v kariéře zvítězil šestnáctkrát a jeho celoživotní zisk se dostal po přepočtu do úctyhodné výše více než 7,5 milionu korun. (mze)
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net