Zlaty Pohar EZ dobehDruhému zářijovému dostihovému odpoledni na pražském závodišti dominoval výkon reprezentanta Scuderia Tania-Váňa Tahiniho, který si pod taktovkou ž. Jana Kratochvíla snadno poradil s kvalitními soupeři v 11. Zlatém poháru Elektrizace železnic Praha, a.s. Trenér Josef Váňa tak již připravil šestého vítěze tohoto významného testu přes proutěné překážky. V dostizích dvouletých koní se prosadily Arakanie a Cunami. Zatímco prvně jmenovaná klisna navázala na svůj dobrý výkon z Bratislavy, dcera výtečné Corcovady zahájila svou kariéru hned vítězstvím. Mítink byl úspěšný pro tréninkové středisko Vocáskových, které jako jediné získalo dvě vítězství.


11. ročník Zlatého poháru Elektrizace železnic Praha, a.s. po škrtnutí Wicker Stonea absolvovalo osm koní. Dostih od startu vodil ve vysokém tempu ž. Paulem Johnsonem vedený Dangerous Gleam (Generous), který si místy vytvořil více než 50 metrový náskok na soupeře. Posléze se vydal na stíhací jízdu Aztek (Moonjaz) s žokejem Kouskem a jejich snaha byla naplněna ve druhé části předposlední roviny, kdy se dostali na úroveň leadera. Přibližovat se ale začal také favorit dostihu Tahini s Janem Kratochvílem v sedle. Předpolední proutěnou překážku již skálal současně s Aztekem a před poslední hirdou byl už svěřenec Josefa Váni v čele. Po závěrečném skoku pak završil reprezentant Scuderia Tania-Váňa TAHINI (Medicean) své další velké vítězství osmidélkovým triumfem před Mustamirem (Medicean), který o necelé dvě délky odkázal Azteka na třetí místo. Dangerous Gleam doběhl čtvrtý a tabulový doběh uzavřela jediná klisna v poli Flower of Love (Poet´s Voice). Více koní se ale už do cíle nedostalo, protože Adiutant (Montbard) měl pád na konci prvního kola, a Le Cirque (Galileo) a Boisblanc byli v průběhu dostihu zadrženi. Poosmé na českých drahách vítězný Jan Kratochvíl dovedl Tahiniho k letošnímu již třetímu velkému vítězství. Kromě dnešního dostihu totiž triumfoval nejen v karlovarském Poháru Josefa Váni, ale také v Listed VIII Steeple-chases di Treviso.

Cenu společnosti SUDOP Praha a.s. (
2l., III. kat., 1200 m, 60.000 Kč) vodila od startu podle očekávání Rabbit Bated (Bated Breath). V cílové rovině na ni ale zaútočila ARAKANIE (Arakan), která si odbyla před dvěma měsici zdařilý debut v bratislavské Ceně Muscatita, a porazila ji o třičtvrtě délky. Dalších třičtvrtě délky zpět skončil tréninkový kolega vítězky Saul (Champs Elysees). Vítěznou klisnu vedla pro stáj Hana Horčičková ž. Ingrid Janáčková Koplíková. Ta letos zvítězila na domácí půdě popáté, zatímco trenérka Vocásková si připsala do rovinového šampionátu osmou čárku.

Němčické tréninkové středisko slavilo další úspěch hned v následujícím dostihu, Ceně společnosti AŽD Praha, spol. s r.o. (4+, proutěné překážky IV. kat., 3300 m, 60.000 Kč). Po více než roce se dnes vrátil na překážky čtyřletý HASAN (Yeats) stáje Zeas Staré Hradiště, který letos zahájil sezónu o prázdninách dvěma rovinovými dostihy, z nich jeden vyhrál. I dnes měl mezi deseti soupeři nejsilnější koncovku. V dostihu byli aktivní nejprve Rabbit Librettist (Librettist) a poté Dzinfizz (Rosensturm), ale po poslední překážce "odskočil" od soupeřů Hasan a pod vedením Sertashe Ferhanova dominoval o osm délek před Yarou (Yeats). Třetí místo brala Fangoria (Belenus). Sertash Ferhanov tak získal během druhého zářijového víkendu tři vítězství. 

Cunami FitminCup
Dvouletá Cunami (žák David Liška) vítězí při svém debutu v Ceně společnosti KK - provoz a opravny lokomotiv, spol. s r.o. před Drakyádou (foto: Petr Nowicki)

Cena společnosti Českomoravská železniční opravna, spol. s r.o.
(3+, handicap III. kat., 2000 m, 60.000 Kč) byla handicapovým dostihem jak se patří, protože prvních sedm koní v cíli od sebe dělily jen dvě délky. 150 metrů před cílem se dostal do vedení TAPAJO (Sabiango), ale v závěru na něho velmi dotíral Gold of Gibraltar (Rock of Gibraltar). Svěřenec Václava Chalopky Tapajo nakonec pod vedením ž. Jana Ráji uhájil vítězství o nos. Třetí místo, třičtrvrtě délky zpět, získal Monte Christo (Tiger Cafe), který za sebou jen o krk zanechal stájového kolegu Stormica (Stormy Jail). Jan Rája má letos již 18 vítězství a je v šampionátu druhý za Jaromírem Šafářem jen o počet druhých míst.

Cena společnosti KK - provoz a opravny lokomotiv, spol. s r.o. (2l., III. kat., 1400 m, 60.000 Kč) patřící do seriálu Fitmin Cupu pro české odchovance přilákal na start desítku juniorů. Pelotonu dlouho šéfovala bělka Dark Alighieri (Durante Alighieri). V cílové rovině přešla do vedení Drakyáda (Egerton) a zdálo se, že by mohla protrhnout sérii druhých míst, ale nakonec ještě přišla s úderným finišem debutující CUNAMI (Mikhail Glinka - Corcovada, Captain Rio), která nesla o tři kilogramy méně. Hnědka stáje DAR pod vedením žáka Davida Lišky o půl délky Drakyádu přemohla. Třetí příčka zůstala Dark Alighieri. Vedoucí trenér rovinového šampionátu Ludvík Haris si tak zajistil již 15. vítězství.

V Ceně Irish Thoroughbred Marketing (3+., handicap V. kat., 1400 m, 20.000 Kč) slavily úspěch "nízké váhy".  Po sérii slabších startů se dokázala naplno pod vedením ž. Kateřiny Hlubučkové prosadit Karlem Germičem připravovaná SVITAVA (Bully Pulpit - Sněhurka, Rainbows For Life) stáje Nerad-Jana. Ryzka o více než délku za sebou zanechala také letos dosud neúspěšnou Viktorie Vally (Tiger Cafe) a favoritku Rakii (Next Desert), která poskytovala svým soupeřkám několikakilogramovou výhodu.

Svitava VCH
Deváté letošní vítězství ž. Hlubučkové se událo v sedle Svitavy v Ceně Irish Thoroughbred Marketing (foto: Petr Nowicki)

V Ceně společnosti SUDOP Brno, spol. s r.o. (3+., handicap IV. kat., 1600 m, 40.000 Kč) se naopak dařilo více zatíženým koním. Druhé letošní vítězství dokázal získat reprezentant stáje FVE - Relay JK Levín  CHUAN CHE (Jazz Dancer - Charitma, Dara Monarch). Pod taktovkou letos již počtvrté vítězného amatéra Jindřicha Fabrise o třičtvrtě délký porazil Iwnianku (Tempelwächter), za kterou o hlavu dokončil dostih na třetím místě Alfa Wolf (Amadeus Wolf). I v tomto handicapovém dostihu doběhli koně hodně natěsno, prvních šest koní od sebe dělily v cíli dvě délky. Trenérka Marta Bieliková má letos již pět prvenství.

Závěrečná Cena společnosti Signalbau, a.s. (3+., handicap V. kat., 1800 m, 20.000 Kč) přinesla první vítězství čtyřleté  DETERMIS ( Dandoun - Determinacja, Sorbie Tower). Svěřenkyně trenérky Lenky Horákové přešla do čela ještě před polovinou cílové roviny a ta se poté stala jejím velkým sólem. Reprezentantka stáje EŽ Praha a.s. totiž pod taktovkou  Daniela Vyhnálka dominovala o osm délek před Camelai (Security Risk) a La Lagion (Fairlypi). Lenka Horáková si tak připsala první letošní prvenství. Talentovaný a nedávno vyučený Daniel Vyhnálek může slavit své letošní sedmé, a celkově osmé, vítězství. 

Michaela Zemanová

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net