dubnova 2020Po desetiměsíční pauze se dnes skvělým stylem na dostihovou dráhu vrátil loňský vítěz Velké jarní ceny a třetí z Českého derby IGNACIUS REILLY (Worthadd). Ve výborně obsazené 62. Velké dubnové ceně (I.k., 4+, 1800 m, 150.000 Kč), aspirující na titul nejlépe obsazeného českého dostihu historie, předvedl v závěru zdrcující finiš, kterým o půl délky zdolal dalšího příslušníka loňského klasického ročníku Torque Powera (Toronado) a získal své druhé kariérní vítězství.

Do dostihu plného velkých jmen nejlépe odskočil obhájce loňského vítězství Black Canyon (Manduro), sledovaný Boomboom Kiss (Kentucky Dynamite), blízko byla i slovenská Zoriana (Jukebox Jury) a Ignacius Reilly. Na začátku oblouku ztratil zřejmě po kolizi pozici favorizovaný Kronprinz (Lord of England), naopak Black Canyon se stále držel v čele a zavedl pole do cílové roviny. Tam se za ním chytl Darkolva (Dark Angel), ale to podstatné se dělo na vnější straně dráhy, kde nastoupili Torque Power s Ignaciem Reilly a rozhodli dostih pro sebe. Statečný výkon podala šestiletá Saša (Makfi), kterou na třetím místě dělilo od druhého Torque Powera 3/4 délky, čtvrtý skončil Portorikos (Intense Focus) a pátý Black Canyon.  

Jeden ze tří spolumajitelů Syndikátu V3J Ing. Václav Luka starší si Ignaciuse Reilly vybral jako odstávče na prosincové dražbě hříbat v Newmarketu za 3.000 guineí. Měl tak šťastnou ruku stejně jako o dva roky dříve v případě Nagano Golda, který stál jen o 500 guineí více. Bělouš je synem vítěze Italského derby, plemeníka Worthadd (Dubawi), který minulý měsíc ve věku pouhých 13 let předčasně uhynul. Matka In The Pink (Indian Ridge) nezvítězila, a mezi jejími šesti startujícími potomky je vedle Ignaciuse Reillyho vítězem také Pink Coat (Alhaarth), který vyhrál tři dostihy přes proutěné překážky.Druhým jedničkovým dostihem dne byl též velmi kvalitně obsazený 93. Gomba handicap (I.k., 4+, 1200 m, 135.000 Kč) v němž vítězství z poslední tří ročníků obhajoval Master of Gold (Gold Away). Z boxu s nejvyšším číslem si ale nedokázal udělat dobrou pozici, do cílové roviny točil poslední a na tomto místě již zůstal. Triumf naopak slavil z pozice jetý ULTIMATE FIGHT (Muhaymin), vítěz EJC Million z roku 2017, kterého žokej Lukášek držel blízko vedoucí Sweeticon (Sixties Icon), v oblouku se posunul na její úroveň a 50 metrů před distancí převzal vedení, které už nepustil. Tři čtvrtě délky za úspěšným svěřencem Zdeno Koplíka ze stáje Václava Slováka skončil Manoamano (Alexandros) před bošovickou dvojicí Beau Massagot (Panis) a Sweeticon. Úřadující šampión sprinterů Mr Right doběhl osmý. Po kvartetu vítězství v Mostě si Tomáš Lukášek upevnil pozici v čele šampionátu žokejů.

gomba 2020b
Ultimate Fight vítězí v Gomba handicap. Foto B. Křižan, Jockey Club

Dostihům tříletých vládly klisny

První letošní chuchelský mítink nezačal zrovna ukázkově. Před úvodní plně obsazenou Cenou Velké Chuchle (III.k., 3, 1800 m, 60.000 Kč) pro tříleté debutanty se nejprve ve startovním boxe zranil jezdec Vyhnálek, následně hned tři koně od startu bez jezdců utekli, a tak hodně nervózní pole odskočilo do dostihu se zhruba půlhodinovým zpožděním oproti plánu. Tempo diktoval Prince of Havana (Havana Gold) sledovaný do Derby hlášeným Shamalannem (Canford Cliffs). Sveřenec Josefa Váni mladšího Shamalann, jeden z těch, kteří se postarali o zpoždění startu dostihu, převzal na distanci vedení, ale záhy přes něj přešla hezky finišující RED DYNAMITE (Medicean) s Janem Vernerem, připravovaná pro stáj Westminster Race Horses Václavem Lukou mladším.

Zatímco Red Dynamite zatím není hlášená do žádného klasického dostihu, následující Cena Derby Clubu Prague (IV.k., 3, 1600 m, 40.000 Kč) se stala kořistí do Oaks směřující MAVERANY (Grand Presidium), která krátce před distancí přešla do vedení a v závěru jistě odrazila útok Na konci duhy (Zazou), dcery vítězky Jarní ceny klisen Nidary (Kallisto). V sedle vítězky ze stáje MUDr. Evy Nieslaníkové byl žokej Jiří Palík.

Šest dní po šestém místě v Mostě se na start Ceny B&B Chucle Arena Praha (II.k., 3+, 1400 m, 90.000 Kč) postavila sedmiletá odchovankyně Jaroslava Kunčara MANOLLA (Tiger Cafe - Michelinka, Marcham), která plně zužitkovala výhodu start v nohách a po tuhém boji se slovenským Wirrwarrem (Jukebox Jury) o hlavu zvítězila. V sedle prvního z dvojice dnešních vítězů trenéra Koplíka byla jeho dcera Ingrid.   

Stejnou výhodu oproti soupeřům měla v Ceně společnosti TMM (IV.k., 3+, 1200 m, 40.000 Kč) devítiletá Bouřka (Mir Sada), ale dosáhla jen na čtvrté místo. Vítězství získal pětiletý COLTYN (Stormy Jail - Clodine, Sharp Prod) z chovu svého trenéra Zdeňka Seménky, vedený amatérkou Sabinou Mokrošovou. V dostihu startovala i tříletá Born to Race (Amaron), hlášená o Jarní ceny klisen a Oaks, která sice skončila až třetí, ale šla ze špatné pozice a ukázala nadějný finiš. 

Po vítězství s Maveranou završil jezdecké double žokej Jiří Palík, který devítiletého WICKER STONE (Whipper) trewnéra Brože zstáje Zámek Domoradice dovedl k vítězství v Ceně vážnice (hdcp III., 3+, 1600 m, 60.000 Kč) a v závěrečné Ceně Jockey Clubu (III.k., 4+, 2400 m, 60.000 Kč) suverénním vítězstvím potvrdil účastník loňského Derby DALANDI (Alandi) dobrou formu stáje MUDr. Evy Nieslanikové a trenéra Miroslava Nieslanika, kterým dnes udělali radost i taktéž vítězná Maverana a druhý z Gomby Manoamano. (miv)

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net