michal 2022Ještě v březnu měl oba na své tréninkové listině Arslangirej Šavujev, dnes ovládli chuchelské jedničkové dění jako svěřenci novopečeného trenéra Konstantina Kobzareva, Šavujevova zetě, a v barvách taktéž nové stáje Ars, patřící Anastasii Kobzarevové. ARKHANGELSK (Acclamation) se pasoval do role předběžného favorita Velké jarní ceny vítězstvím v Memoriálu prof. Václava Michala, o půl hodiny později ovládl silné pole Memoriálu Jaroslava Maška šestiletý POLITICUM (Lethal Force), který si připsal první vítězství od předloňského triumfu v EJC Leram Million.


Oběma se podařilo skvěle vyrovnat s náročnými podmínkami nedělního mítinku na deštěm podmáčené a s každým dostihem více rozbité dráze.
Loňský vítěz Ceny Masise a druhý z Gerschova memoriálu Arkhangelsk, kterého Kobzarev svěřil Jiřímu Palíkovi, nastupoval do 33. Memoriálu prof. Václava Michala (I.k., 1400 m, 150.000 Kč) jako třetí šance za dosud neporaženým šampiónem dvouletých hřebců Red Coralem (Blue Coral) a v Česku debutující novou akvizicí Jany Dufkové tmavým hnědákem Help (Dream Ahead). Palík využil rychlé startovní reakce svého partnera a přešel hned v prvních metrech do čela, sledovaný dosud nezvítězivším Hadarem (Camacho) a pražským zimním favoritem Zamicem (Amico Fritz). Z posledního boxu odskakující Red Coral se zvenčí držel na páté příčce, ještě více zvenčí šel v zadní části pole cválající Help, který v oblouku nasbíral řadu metrů navíc.
ARKHANGELS zavedl pole do cílové roviny, u distančního mezníku se mu přiblížil Zamico, ale Arkhangelsk dokázal jeho útok odrazit a Zamica o 3/4 délky zdolat. Třetí místo vybojoval silnou koncovkou u vnější bariéry Help, čtvrtý finišoval Ashat (Shalaa) a pátý Red Coral.   

Vítězný Arkhangelsk je synem velmi úspěšného plemeníka Acclamation (Royal Applause), který se ukazuje jako skvělý otec plemeníků. Nejúspěšnějším z jeho synů je skvělý producent rychlých koní Dark Angel, jehož syn Lethal Force, vítěz dvou britských Gr.1 sprintů, je otcem vítěze druhého nedělního vrcholu 17. Memoriálu Jaroslava Maška - Ceně Unicredit Bank šestiletého POLITICUM. Dosud jen jednou vítězný bělouš, mající rád měkčí podklad, převzal 400 metrů před cílem vedení a po boji se Sagarem (Excelebration) o hlavu zvítězil. Třetí místo závěrem vybojoval Lailaho (Stormy Jail) před obhájcem vítězství Worth Choice (Worthadd). Trojnásobný šampión českých Mr. Right (Echo of Light) po aktivním průběhu v cílové rovině zeslábl a propadl se na poslední místo. V sedle vítěze se z prvního úspěchu v dostihu nejvyšší kategorie radoval Lukáš Charvát.

Excelentní víkend žokeje Davida Lišky

Velký důvod k radosti měl i žokej David Liška, který po sobotním double v Bratislavě dosáhl dnes dokonce hattricku. Po roční pauze do sedla navrátivší se žokej dovedl k druhému letošnímu vítězství čtyřletého PROCELLARUM (Zoffany) trenérky Havelkové ze stáje Pure Nutrition v Dubnovém handicapu (III.k., 4+, 1800 m) a devítiletého MORMILLA (Authorized) z lotu Jaroslava Jelena a stáje Dr. Lischky v Ceně společnosti Happy Horses (III.k., 4+, 1200 m).
Nejvíce pozornosti ale přitáhla jeho vítězná jízda v sedle klasické naděje Václava Vocetky AMERICAN CHARLIEHO (Myboycharlie), hlášeného do všech dostihů trojkoruny. Svěřenec Ludvíka Harise se v Ceně společnosti Tipsport (II.k., 3, 1800 m) potkal hned s několika uchazeči o klasické pocty včetně poprvé v Česku startující listopadové akvizice Lokotransu Slovakia Apollona (Soldier Hollow), francouzského vítěze, dříve připravovaného v Německu, který však při své zdejší premiéře zaostal za očekáváními. S beránky, ale také 62 kily na hrbu, odvodil Apollon podstatnou část dostihu, v závěru však spadl na šesté místo. 

To český Lokotrans získal další vítězství díky tříletému HELLO HOLA HAY (Zarak) v úvodní Ceně Hitrádia City 93,7 FM (IV.k., 2400 m), byť po dostihu čelil protestu, protože stejně jako Jir Sun v Gombě i Hello Hola Hay bočil po pobídce bičíkem v pravé ruce žokeje Laubeho doleva.

NN22 latarmissie

Českým odchovancům se v Chuchli nedařilo tolik, jako o den dříve ve Slušovicích, ale na prázdno nevyšli. Čtyřletý DIAMONTE (Mikhail Glinka - Dancing Babe, Big Shuffle) z vlastního chovu vybojoval rodině Nieslaniků vítězství v Ceně Paddocku (hdcp IV.k., 1600 m) a stejně stará LATARMISSIE (Pouvoir Absolu - Latarmiss, Scyris) z chovu Jana Švédy připravovaná Lenkou Horákovou využila v závěrečné Ceně vážnice (hdcp V.k., 1800 m) nejnižšího váhového zatížení. (miv) 


    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net