chuchle2V neděli se v Conseq Parku ve Velké Chuchli odběhne první klasický dostih sezóny Jarní cena klisen Alavis. Starost o to, zda svou klisnu dostanou na startovní listinu, tentokrát majitelé neměli - o klasický triumf bude bojovat devět koní. To je zároveň nejvyšší počet startujících, jaký se při nedělním mítinku v Chuchli v jednom dostihu ukáže a pamětníci mohou lovit v paměti, kdy naposledy se v Praze konal mítink bez dostihu s dvouciferným počtem startujících.


Nedělní mítink je ale jen potvrzením letošního trendu - počty startujících koní klesají. Zatímco v loňském roce se v prvních 3 dostihových dnech ve Velké Chuchli odběhlo 24 dostihů, které v průměru měly 10,67 startujících koní, letos bylo během úvodních 3 mítinků odběhnuto vzhledem ke zrušení prvního dne 26 dostihů, průměrný počet startujících ale kesl o více jak 1 koně - na 9,38 startujících.

Nižší počty startujících koní ale netrápí jen Chuchli - totéž, ba v ještě větším měřítku, je vidět i v Bratislavě. Ta v loňském roce uspořádala v prvních 3 dostihových dnech celkem 23 dostihů a průměrný počet startujících činil rovných 9 koní. Letos při stejném počtu dostihů kleslo průměrné pole na velikost 7,17 startujících. Bratislava tak meziročně přišla v každém dostihu o téměř dva startující.

Průběh domácí sezóny ukazuje, že se pokles nemusí týkat jen velkých závodišť. Brno loni v 8 dostizích hostilo celkem 94 startujících koní (průměr 12,25 koně na dostih), letos se ve stejném počtu dostihů představilo koní 83 (průměr 10,37). Také včerejší Lysá se odehrála za nižšího počtu startujících než loni. Před rokem startovalo v 9 dostizích 94 koní (průměr 10,44 koně na dostih), letos v 8 dostizích 77 koní (průměr 9,62).

Počty startujících v úvodních dnech byly letos zcela jistě ovlivněny dlouhou zimu, která v řadě středisek neumožnila optimálně připravit koně na začátek sezóny. Zda to je jediný důvod snížení počtu startujících ukáže až další průběh sezóny. Proti tvrzení, že za tento pokles může jen dlouhá zima, trochu hovoří pokles počtu startujících na prvomájovém mítinku v Lysé, kde už by vliv dlouhé zimy měl pomalu odeznít.


Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net