lysa zanrPotřetí se budou moci letos návštěvníci vypravit na závodiště do Lysé nad Labem. Tentokrát se dostihový den koná ve čtvrtek 6. července a první z osmi zkoušek bude odstartována ve 14 hodin. Překážkové dostihy jsou tentokrát tři a tradičním vrcholem je mezi nimi Memoriál Evy Palyzové. Crosscountry na 4600 metrů se zúčastní osm koní na čele s loňským vítězem Ange Guardianem a dalším výborným steeplerem Rabbit Wellem, kterého poprvé vyšle do dostihu trenér Petr Juránek. V Lysé nad Labem se tedy utkají koně umístění ve Velké pardubické.


Oba koně úspěšní ve Velké pardubické, Ange Guardian a Rabbit Well, si v Memoriálu Evy Palyzové odbudou sezónní premiéru. Svěřenec Josefa Váni Ange Guardian (Banyumanik) má na zdejším závodišti výtečnou bilanci. Startoval tu dvakrát a zvítězil nejen v loňském ročníku dostihu, ale také v Prvomájové steeplechase. Dostihem ho provede jeho partner z Prvomájové Jan Kratochvíl. Naopak Rabbit Wella (Dream Well) poprvé povede v poslední době hodně úspěšný Sertash Ferhanov. Také rabbitovskému ryzákovi se až na jednu výjimku na závodišti v Lysé dařilo - je totiž dvojnásobným vítězem Prvomájové steeplechase. Rabbit Well patří ke dvěma nejstarším koním v poli a u něho je vždy důležité, aby do dostihu odstartoval.

Druhým jedenáctiletým koněm na startu je Makler (Jape). Bude startovat na středočeském závodišti poprvé a za zmíněnými soupeři třídou zaostává, i když v minulosti se umístil ve dvou Národních Listed. Větší ambice by měl mít jeho stájový kolega Pareto (Raimbow For Life). Loni osmý ve Velké pardubické se letos připravuje u trenéra Polese a mj. se nedávno blýskl výbormým třetím místem v Crystal Cupu, jen nos za Delight My Fire. Třetím reprezentantem stáje EŽ Praha a.s. v dostihu (každý je ale od jiného trenéra) bude Larizano (Jape). Svěřenec trenéra Popelky byl loni v dostihu čtvrtý a předloni druhý. Letos bude debutovat.

Velmi dobrou sezónu má letos polský Salam (Enjoy Plan), který pod vedením svého majitele Rostislava Benše dvakrát nenašel v Pardubicích přemožitele. Zlepšující se Poinsettia (Egerton) poprvé poměří síly s jedničkovou konkurencí. Je jí ale teprve pět let, zatímco jejím soupeřům minimálně devět roků. Také Loire (Rainbows For Life) nemá z velkých dostihů tolik zkušeností. Je ale spolehlivou skokankou a může pod vedením ž. Josefa Bartoše překvapit.

V rovinovém programu byl velký zájem o start v dostihu III. kategorie na 1700 metrů, kterého by se měla zúčastnit čtrnáctka koní a další tři jsou uvedeni pod čarou.  Na zdejším závodišti dokázal podobný dostih před dvěma roky vyhrát Urbi et Orbi (Observatory), loni ale startoval jen jednou a vrací se po 15 měsících na dráhu. Do boje o vítěztsví by měla patřit Anshoa (Sholokhov), Nazma (Approve), Iwnianka (Tempelwächter) a Valmont Ohne (Look Honey).

Rabbit Well kvalif
Jedenáctiletý Rabbit Well se vrací do dostihového dění účastní v hlavním dostihu v Lysé nad Labem, Memoriálu Evy Palyzové 

V Lysé nad Labem budou také k vidění koně nejmladšího dostihového ročníku, kteří vybojují 1300 metrů dlouhou Cenu EBF. Tři ze sedmi účastníků už mají za sebou jednu dostihovou zkušenost a všichni se dokázali umístit na tabuli. Love Connection (Amico Fritz) doběhla druhá počátkem června za Golden Alighierim, který dokázal o dva týdny později o 4 délky triumfovat v Simsonově ceně. Siciliana (Pop Rock) skončila v květnu nedaleko třetí v Ceně prvních nadějí, přičemž o havu zaostala za zmíněným Golden Alighieri. Bělka Provence (Durante Alighieri) má na svém kontě páté, a zároveň poslední, místo z počátku června na dráze v Praze, ale její projev může být v Lysé nad Labem úplně jiný.

Z kvarteta debutantrů byli dva pořízeni na zahraniční aukci. Jedná se o Wlastinu (Makfi), která stála pouhých 1.200 guineí, přičemž její matka je pravou sestrou vítěze Gr. 2 Champagne Stakes Westphalia (Danehill Dancer). Další bělka v poli Rabbit Craftsman (Mastercraftsman) stála 10.000 guineí a má úspěšného staršího sourozence Danekinga (Dylan Thomas), vítěze Listed na proutěných překážkách. V polském SK Krasne se narodil San Cristobal (Calming Influence) a také on má úspěšného bratra na překážkách. Je jím čtyřletý Santo Cerro (Sorbie Tower), mj. vítěz Gd-1 Cran Criterium d´Autunno. Ze třetího tuzemského ročníku potomstva šampiona Darsalama (Desert King) pochází ryzka Tauriel. Klisna je druhým potomkem někdejší účastnice Velké pardubické a mj. čtvrté z Cenly Labe Teresiny (General Assembly).

Michaela Zemanová
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net