lysa memorialEPVrcholu dnešního dostihového odpoledne na závodišti v Lysé nad Labem, Memoriálu Evy Palyzové za podpory Jockey Clubu ČR, se zúčastnilo osm koní, ale nakonec se do cíle dostala jen polovina z nich. Dostih nedokončili také všichni účastníci Velké pardubické - Ange Guardian, Rabbit Well a Pareto. Crosscountry v cílové rovině ovládl polský Salam s Rostislavem Benšem, kteří společně zvítězili potřetí za sebou. V hlavním rovinovém dostihu na 1700 metrů ani při druhém startu na zdejším závodišti neokusil hořkost porážky Urbi et Orbi, kterého dokázala trenérka Syslová úspěšně vrátit na dráhu po více než roce. Jeho jezdec Jan Verner dosáhl během odpoledne double.

K favoritům hlavního dostihu, 7. ročníku MEMORIÁLU EVY PALYZOVÉ ZA PODPORY JOCKEY CLUBU ČR (5+, crosscountry, I. kat., 4600 m, 150.000 Kč) patřili obhájce vítězství Ange Guardian a také Rabbit Well, ale oba bohužel patřili do poloviny účastníků, kteří dostih nedokončili. Rabbit Well (Dream Well) pozlobil Sertashe Ferhanova ztrátou na startu, a i když pole brzy dohnal, tak stejně ztratil po jednom ze skoků jezdce. Dostih hodně poznamenal pád Ange Guardiana (Banyumanik), Pareta (Rainbows For Life) a Maklera (Jape) na Anglickém skoku. Poté zbylo v dostihu kvarteto koní a dva z nich, polský Salam a Larizano (Jape), měli nejvíce sil v cílové rovině. Svěřenec Iwony Wroblewske SALAM (Enjoy Plan) stáje RM-Racing dominoval pod taktovkou svého jezdce a majitele Rostislava Benše o jeden a třičtvrtě délky před Larizanem. Sedm délek zpět doběhla nejmladší účastnice Poinsettia (Egerton) a jako poslední proběhla cílem s odstupem čtvrtá Loire (Rainbow For Life), která dostih dlouho vodila. Devítiletý Salam má letos velmi úspěšnou sezónu. Po pátém místě ve Velikonoční steeplechase vyhrál poslední tři dostihy a zdá se, že zraje jako víno.

V úvodním dostihu odpoledne, PROUTĚNÝCH PŘEKÁŽKÁCH SPOLEČNOSTI PRAGIS (4+, proutěné překážky, V. kat., 3200 m, 30.000 Kč) byli rovněž tři překážkoví debutanti. A jednomu z nich se podařilo i s vysokou hmotností předčit zkušenější soupeře. Svěřenec trenéra Františka Zobala DZINFIZZ (Rosensturm - Dzanetta, Professional) byl velmi slušným koněm i na rovině, když dokázal vyhrát třetinu svých startů, tedy čtyři dostihy. Dnes se pod vedením ž. Jana Kratochvíla dostal do vedení po polovině dostihu a připsal si na proutěných překážkách jisté vítězství. O více než dvě délky porazil Tulitu (Sorbie Tower) a třetího Polidara (Darsalam).  Reprezentant stáje Luka-Mandak byl spolufavoritem dostihu společně s Dessonem (Denon), který proběhl cílem až jako pátý.

CENA OBČANSKÉ DEMOKRATICKÉ STRANY (3l., IV. kat., 2200 m, 30.000 Kč) byla určena nezvítězivším tříletým koním. Favoritkou dostihu byla teprve podruhé startující reprezentantka DS Pegas LORIEN (Jukebox Jury - Love Girl, Dashing Blade), kterou vedl ž. Michal Mach. Klisna se dostala společně s polosestrou Azteka (Moonjaz) Apaskou na čelo dostihu v posledním oblouku. V cílové rovině svěřenkyně trenéra Töröka porazila Apasku o dvě a půl délky. Třetím místem získal při čtvrtém životním startu své první umístění Dalton (Roulette).

Ve STEEPLECHASE AUTO OPAT (4+, steeplechase, IV. kat., 3500 m, 50.000 Kč) potvrdil  MEDIC (Camill - Media, Tribal Instinct), že má překážkový talent. V předchozích dvou startech na skocích byl vždy druhý a dnes dokázal zvítězit pro stáj EŽ Praha a.s. o 9 délek před matadorem Norinem (Jape) a vítězem z prvomájového mítinku Nine (Desert Prince). Medica připravuje letos již potřetí úspěšná Jana Junková a v jeho sedle byl stálý jezdec, žokej Martin Liška, který také letos zvítězil potřetí.

Po více než 14 měsících vracela trenérka Lenka Syslová v CENĚ CK MARTIN TOUR (3+, III. kat., 1700 m, 45.000 Kč) na dráhu pětiletého zástupce stáje Jezdecké potřeby Ostrava URBI ET ORBI (Observatory). Ryzák má křehké zdraví, ale když je v pořádku, umí hodně, což dnes dokumentoval čtvrtým vítězstvím při 12 startu. A navíc zůstal na zdejší dráze neporažený. Urbit Et Orbi pod vedením ž. Jana Vernera o třičtrtě délky porazil o kilogram více nesoucí Anshou (Sholokhov). Dalších třičtvrtě délky zpět doběhla Nazma (Approve).

Sedm juniorů si dalo dostaveníčko v CENĚ EBF (2l., III. kat., 1300 m, 60.000 Kč). Dostih od startu ovládala letos již ve Velké Chuchli druhá Love Connection (Amico Fritz), ale nakonec ji silným finišem předstihla o třičtrtě délky další klisna trénovaná na lysolabském závodišti, WLASTINA (Makfi). Vynahradila tak manželům Váňovým a majitelům stáje Michaela-Hruboš nedávné starosti při cestě na debut do Bratislavy, které skončily předčasným vyložením klisny u Kolína. Také třetí místo patřilo v dostihu klisně a tou byla již umístěná Siciliana (Pop Rock). Wlastina je tak vedle Quintera druhým dvouletým vítězem trenéra Tomáše Váni, který letos zaznamenal šest prvenství.

CENA SPOLEČNOSTI ALFEX
(3+, dostih amatérů, handicap IV. kat., 1300 m, 30.000 Kč) byla určena amatérským jezdcům, kterých se sešlo ve vzájemném měření sil třináct. Snadným vítězem se stal po taktice start-cíl zástupce letos nově registrované stáje G-Radiant RABBIT MAKFI (Makfi), v jehož sedle byla jeho stálá jezdkyně a majitelka Tereza Grbavčicová. Ta si připsala letos první vítězství, ale celkem je to již její deváté. Čtyři délky za vítězem připravovaným Petrem Juránkem dorazil do cíle Never Now (Kandahar Run) s am. Altenburgerem a medailový doběh uzavřel spolehlivý Bulpit (Bully Pulpit) s dobrým překážkovým jezdcem Michalem Mikšovským.

Dostihové odpoledne na středočeském závodišti uzavřela CENA BYŠIČEK (3+, handicap V. kat., 1300 m, 15.000 Kč). Při svém třetím letošním startu na zdejším závodišti se dokázal napotřetí prosadit, a udělat tak radost stáji Syndikátu 2007 a trenéru Mimrovi, BANDERELLAS (Santiago - Banderella, Diktat), kterého vedl am. Jindřich Fabris. Zkušený amatérský jezdec byl také u dosud jediného běloušova vítězství loni ve v červnu ve Slušovicích. Tentokrát zvítězil Banderrellas zrychlením podél bariéry a dominoval o necelé tři délky před Turengo (Sharpour) a Tagugu (Noroit).