svetla horaJediné dostihy se o tomto víkendu budou konat v sobotu ve Světlé Hoře na Bruntálsku. Pořadatel MVDr. Čestmír Olehla se svým týmem chystá závodiště pro sedm převážně překážkových dostihů se začátkem ve 13:10 hodin. Hlavním bodem programu je Cena Moravskoslezského kraje. V crosscountry na 4600 metrů se poměří mezi sebou osm koní včetně Tripolise, Izynky, Celadona a Mouly.

Ve steeplechase crosscountry Ceně Moravskoslezského kraje  - I. ročník se statutem III. kategorie na 4600 metrů o 90.000 Kč změří síly osm pěti- až devítiletých koní. Je mezi nimi také svěřenec Antonína Nováka Tripolis (Varadar), který před třemi roky podobný dostih na světlohorské dráze vyhrál. Letos je v dobré formě, pod vedením svého stálého jezdce Jana Odložila získal vítězství a třetí místo na brněnské dráze. Domácí Izynka (Look Honey) loni dokázala dvakrát vyhrát a letos v květnu ji od dalšího vítězství dělil v cíli jen nos, který ztrácela na šťastnějšího Tymiana. Při červnovém startu bohužel ztratila jezdce. Určitě bude patřit k favoritům hlavního dostihu. Tréninkovým partnerem klisny, a tedy druhým svěřencem MVDr. Olehly v dostihu, bude Celadon (Si Kiang), který se letos poprvé zapojí do sezóny. Loni se mu dařilo až do konce prázdnin, kdy zvítězil na pardubické dráze, ale další tři starty nedokončil. Určitě by ale měl nyní patřit ke kandidátům na první tři místa v dostihu.

Svěřenec Jiřího Uhla Moula (Magnus) dokázal přejít kurs Velké pardubické v sezóně 2014, od té doby ale absolvoval jen čtyři starty. Dva z nich byly v aktuální sezóně v Pardubicích. V prvním byl zadržený a ve druhém osmý s velkým mankem na nejlepší. K úspěchu ve Světlé Hoře by se tedy musel zlepšit. Zajímavým koněm je také Quatiki (Saint des Saints). V sezóně 2014 dokázal třikrát vyhrát v Pardubicích, ale od té doby se mu tolik nedaří. Letos již startoval třikrát a nejlepším výsledkem je páté místo z crosccountry IV. kategorie. Může ale překvapit.

Celadon
Jedním z účastníků hlavního dostihu ve Světlé Hoře bude také vítěz pěti dostihů Celadon. Na domácí dráze se mu vždy dařilo

Polokrevná Udine de Champfeau (Antartique) startovala letos o kategorii níže a nestačila v ní na nejlepší v cíli. Jejím stájovým a tréninkovým kolegou je Čerokéz (Mill Pond), který se při letošním jediném startu umístil na pátém místě v Pardubicích, rovněž ve čtvrté kategorii. Segal (Jape) pro letošní sezónu změnil majitele a tréninkové středisko. Ze dvou startů na pardubické dráze se jednou umístil na páté příčce.

Zajímavá společnost se schází i na startu úvodního dostihu, Ceny společnosti Lázně Poděbrady a.s. - II. roč. na 4100 metrů. Mezi desítkou adeptů jsou například pardubická vítězka - domácí Waikita (Magnus), Purple Heart (Egerton), Rocknrobin (Robin des Pres), Finés (Kingsalsa), minule v Pardubicích druhý Sweet Red Wine (Ray of Light) nebo loňský trojnásobný vítěz Woody (Tiger Cafe), který ale letos zatím zaostává za loňskými výsledky.

Neméně zajímavá bude klasická steeplechase Cena Dostihové stáje Hudec-Olehla - I. ročník na 3400 metrů. Ve startovním poli je 11 koní včetně loni na zdejším závodišti vítězného Terebesze (Belenus), Lorda Jagmina (Magnus), Step Dancera (Rainbow For Life) nebo Gilberta (Tiger Cafe), který se zlepšuje.  Dostihové odpoledne ve Světlé Hoře uzavře jediná rovinová položka programu, Cena města Krnova - II. ročník na 3300 metrů. V poli sedmi koní mají největší šance loňský vítěz dostihu Saras (Hurricane Run) a Hádés (Calming Influence). Ten během posledních dvou sezón vyhrál tři překážkové dostihy, ale v květnu byl také druhý v rovinovém dostihu na 2800 metrů. (mze)