Svetla hora2Reprezentant stáje BORS Břeclav a.s., devítiletý Quatiki připravovaný Stanislavem Popelkou, ukončil dnes bezmála tříleté čekání na vítězství. Stalo se tak v hlavním dostihu mítinku na závodišti ve Světlé Hoře, crosscountry Ceně Moravskoslezského kraje – I. ročník na trati 4600 metrů. Pod vedením nedávno vyučeného Pavla Složila po boji porazil Tripolise. Dostihový den byl velmi úspěšný pro velkokarlovické tréninkové středisko, které ovládlo tři dostihy. Double docílil trenér František Holčák, stáj K-K Metal a.s. a také v zahraničí působící jezdec Richard Bartoň.


Po škrtnutí Izynky se v hlavním dostihu ve Světlé Hoře, Ceně Moravskoslezského kraje – I. ročník (5+, crossccountry, III. kat., 4600 m, 90.000 Kč), postavilo na start sedm koní. Favoritem dostihu byl domácí Celadon (Sin Kiang), který diktoval od startu tempo soupeřům, ale Marcel Novák v jeho sedle si spletl kurz dostihu a okolo poloviny trati pro něho dostih předčasně skončil. V posledním kole se dostal do čela naposledy před téměř třemi roky vítězný QUATIKI (Saint des Saints) a pod vedením Pavla Složila mladšího již vítězství nepustil, i když v závěru musel bojovat s Tripolisem (Varadar). Svěřenec Stanislava Popelky a zástupce stáje BORS Břeclav a.s. triumfoval o třičtvrtě délky. Třetí místo, ale již 12 délek zpět, obsadila polokrevná Udine de Champfeau (Antartique). Čtvrtý proběhl cílem její stájový kolega Čerokéz (Mill Pond), který porazil o délku Moulu (Magnus). Trenér Popelka připravil letoš šestého vítěze, zatímco jezdec Složil vyhrál letos počtvrté. 

Dostihový den zahájila Cena společnosti Lázně Poděbrady a.s. – II. ročník (5+, crosscountry, handicap IV. kat., 4100 m, 60.000 Kč). O svém vítězství rozhodl jezdec Jan Odložil posunutím pětiletého SWEET RED WINE  (Ray Of Light - Salveta, Arcane) do čela na začátku posledního kola. V cíli pak dominoval ryzák o 5 délek před Lambrozinim (Sholokhov) a Purple Heartem (Egerton). Trenér Pavel Odložil tak slaví již letos druhé vítězství, čímž vyrovnal svůj nejlepší výsledek z loňské sezóny. Jan Odložil zvítězil letoš již popáté včetně dvou vítězství na Slovensku.

Cena TIPPLER group s.r.o. – I. ročník (4+, proutěné překážky, V. kat., 3400 m, 30.000 Kč) přinesla první životní vítězství nejen osmiletému svěřenci trenéra Vladimira Derycha SANTANDERovi (So Long Slew - Shamrock Filly, Armandello), ale také letos poprvé startujícímu am. Františku Plškovi ml. Tato dvojice přešla do čela krátce po startu a až do cíle kralovala čtyřem soupeřům. O sedm délek zpět skončil druhý Ledo (Dandoun) a až na třetím místě procválala cílem favorizovaná Cherries (Look Honey). Stáj PF Ludmírov tak získala v pátém roce své existence první vítěztsví.

V Ceně Obce Světlá Hora – XVII. ročník (3l., proutěné překážky, V. kat., 2800 m, 30.000 Kč) si počínali v průběhu dostihu nejaktivněji Society Solvent a Wotan, kteří ovládali čelo dostihu a utíkali soupeřům. V cílové rovině uplatnil svou rovinovou třídu nedávný účastník Starohájského kritéria WOTAN (Nathaniel), který pod vedením poprvé na tuzemské dráze startujícího Richarda Bartoně porazil o necelé dvě délky domácí Society Solvent (Tiger Cafe). Daleko za nimi získal třetí peníze polokrevný Terazini (Durante Alighieri). Wotana prřipravuje pro nově registrovanou stáj SKY GROUP ČR František Holčák.

V Ceně Dostihové stáje Hudec-Olehla – I. ročník (5+, steeplechase, IV. kat., 3400 m, 50.000 Kč) se rok po svém posledním vítězství (právě na zdejší dráze) vrátil na vítěznou vlnu obdivuhodný třináctiletý matador TEREBESZ (Belenus). Patnácté vítězství jeho kariéry se odehrálo po přejití do čela v průběhu dostihu a po souboji se Step Dancerem (Rainbows For Life), kterého dokázal svěřenec trenéra Bělky za podpory am. Michala Mikšovského porazit o délku. Nedaleko doběhla i třetí Dunáta (Tiger Cafe). Vítězný Terebesz reprezentuje stáj Hugo Racing, pro kterou zvítězil už posedmé.

Jezdec Richard Bartoň a trenér František Holčák slavili úspěch také v Ceně Laboratoře Mikrochem a.s. a Gynekologie Gebauer s.r.o. – II. ročník (4l., steeplechase, V. kat., 3500 m, 30.000 Kč), a znovu s koněm, který startoval poprvé na překážkách. Tentokrát jím byl čtyřletý reprezentant stáje K-K Metal, a.s. STRING (Sholokhov - Stigma, House Rules), který v předchozích devíti rovinových startech často dobíhal na dotovaném umístění, ale vyhrát se mu nepodařilo. Po poslední překážce převzal vedení a o půl délky za sebou zanechal Vinnera (Rosensturm). Třetí peníze získala Marika (Silver Whistle). Velkokarlovický trenér František Holčák prostřednictvím Stringa zaokrouhlil počet letošních vítězství na deset.

Velkokralovické tréninkové středisko ovládlo i jediný rovinový bod program, kterým byl poslední dostih světlohorského mítinku, Cena Města Krnova – II. ročník (4+, IV. kat., 3300 m, 30.000 Kč). SARAS (Hurricane Run) tu dokázal pro svého majitele Ing. Kochana zvítězit pod vedením své stálé jezdkyně Zuzany Vokálkové už loni s váhou 63 kilogramy. Letos nesl ještě o kilogram více a přesto měl v cíli náskok deseti délek na Heliostata (Heliostatic), který měl na hřbetě o 6,5 kilogramu méně. Půl délky zpět doběhl na třetí pozici Well Risk (Security Risk). (mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net