josephHlavním trialem na České derby je takřka odnepaměti Velká červnová cena, která se koná nejblíže termínu derby a je jen o 200 metrů kratší. Od sezóny 2000 patří do mosteckého dostihového kalendáře Memoriál Dr. Frankenbergera, další z trialů, který se koná před Velkou červnovou, jehož distance je dva kilometry. Už v minulosti tu započali svou pouť do derby jeho vítězové Darsalam a Laureat, a před dvěma týdny na význam dostihu pro tříletý ročník znovu upozornil vítěz 97. Českého derby Joseph. Podívejme se nyní na bilanci tohoto dostihu, respektive jeho účastníků v derby.


Memoriál Dr. Frankenbergera se jako zkouška pro tříleté koně poprvé konal na hipodromu v sezóně 2000. V roce 2003 se ale kvůli výstavbě věže rozhodčích brány severočeského hipodromu otevřely aktérům dostihů až v polovině června a tak se dostih konal na karlovarském závodišti.  Pro úplnost ještě doplňme informaci, že se Memoriál Dr. Frankenbergera odběhl v Mostě už v roce 1999, ale jako Cena sprinterů na trati 1200 metrů. Tehdy v ní o sedm délek dominoval čtyřletý bělouš Yokom, který tu pod vedením Dalibora Töröka utvořil dosud platný rekord mostecké dráhy na 1200 metrů.

Darsalam MemFrankenbergera
V Memoriálu Dr. Frankenbergera zahájil svou vítěznou pouť do derby v roce 2004 výtečný Darsalam (trenér Šavujev), v jehož sedle byl Konstantin Kobzarev (foto pro Hipodrom Most Tomáš Holcbecher)

Vraťme se ale zpět k Memoriálu Dr. Frankenbergera jakožto zkoušce tříletého ročníku. Ze 17 vítězů startovalo nakonec v derby 13 koní. Tři z nich - tedy Darsalam (Desert King), Laureat (Medaaly) a letošní hrdina Joseph (Lando) - byli po dostihu dekorováni vavřínovým věncem s modrou stuhou. Mezi dalšími účastníky Frankenbergerova memoriálu najdeme ale ještě jednoho pozdějšího derby-vítěze. Tím je bývalý svěřenec Pavly Váňové Poderoso (Brief Truce), který sice v mostecké zkoušce v sezóně 2002 podlehl o půl délky Amant Grisovi (House Rules), ale v Českém derby byl s více než dvoudélkovou převahou první. Pozdější smutný hrdina Velké pardubické v něm skončil na pátém místě. 

Z Memoriálu Dr. Frankenbergera zamířilo do derby během 17 ročníků dostihu celkem 46 koní, což znamená průměrně 2,7 koně v jednom roce. To je výrazně méně, než kolik se dostane do derby plnokrevníků prezentujících se ve Velké červnové ceně. Z tradiční pražské předzkoušky se totiž objevilo na startu derby během posledních 17 ročníků 124 koní, což znamená průměrně 7,3 koně v jednom roce. Na nižším počtu koní směřujících z Memoriálu Dr. Frankenbergera do derby se podílí hned několik faktorů, nebo chcete-li jeho nevýhod oproti Velké červnové ceně.

Nejenže se mostecký dostih koná dlouhých šest týdnů před derby a jeho trať je o 200 metrů kratší než trať chuchelské předzkoušky, ale tím nejpodstatnějším je to, že se běhá  na jiné dráze, než na jaké se koná derby. Navíc koliduje s termíny jarních klasických dostihů.  A jsou tu ještě i další důvody, které naznačil v rozhovoru pro náš web Arslangirej Šavujev v souvislosti se svým svěřencem Silver Ballem (Rio de La Plata) po jeho patnáctidélkovém vítězství v dostihu IV. kategorie 23. dubna v Praze:  „Budeme ho muset ještě vyzkoušet v Mostě v Memoriálu Dr. Frankenbegera a ověřit si tak, jestli bude stát i delší tratě.“ A druhým důvodem, který trenér při rozhovoru zmínil, bylo ověření třídy koně mezi lepšími soupeři než dosud. Řada koní ale třídu už na jaře dále neprokáže, a tak nepokračuje cestou do velkých dostihů a tedy rovněž do derby. To ale nebyl případ Silver Balla. Ten sice v mosteckém dostihu doběhl čtvrtý, ale v Českém derby dokázal být pátý. 

Laureat
Dalším derby-vítězem, který vyhrál rovněž Memoriál Dr. Frankenbergera, byl v roce 2006 Laureat trenéra Neuberga. V jeho sedle byl ž. Jan Rája, protože stálý jezdec Václav Janáček si odpykával trest za prohřešek z Karlových Varů z konce dubna (foto pro Hipodrom Most Tomáš Holcbecher)

Při zmínění všech těchto faktorů v konfrontaci s tím, že 23 % vítězů Memoriálu Dr. Frankenbergera se dokázalo stát vítězi derby (a další dva vítězové Honzik Chipera a Avere se umístili v derby na druhém místě), musí být tento mostecký dostih považovaný za hodnotnou zkoušku na České derby. A může být také odrazovým místem k úspěchu v dalších vytrvaleckých klasických dostizích, což dokládají jména jeho dalších vítězů. Pozdější šampionka tříletých klisen Amga River (Dylan Thomas) v derby nestartovala, ale zvítězila v Oaks, a Savignon (Two-Twenty-Two) po neúspěchu v derby ovládl poslední klasický dostih sezóny Saint Leger.

Uznávanou zkouškou na derby by se také časem mohla stát před třemi roky poprvé na karlovarském závodišti v nynější podobě uskutečněná Jarní cena Fredricks & von der Horst. V jejím úvodním ročníku se totiž vůbec poprvé objevil na dostihové dráze Touch Of Genius (Galileo). Svůj debut si tehdy odbyl třetím místem, ale o dva měsíce později triumfoval v derby a za další tři týdny také ve Slovenském derby. Skutečný význam karlovarského dostihu ale ukáže až čas. Pro mostecký Memoriál Dr. Frankenbergera „čas zapracoval“ dobře a po letošním ročníku Českého derby můžeme s jistotou říci, že se stal jeho důležitou předzkouškou.

Michaela Zemanová


Přehled vítězů Memoriálu Dr. Frankenbergera v Mostě a jejich výsledek v Českém derby
Rok        Jméno                                 pořadí v derby                  poznámka
2000      Victis (POL)                        4.            
2001      Wenke (GER)                     nestartovala
2002      Amant Gris (FR)                 5.
2003      konal se v Karlových Varech
2004      Darsalam (IRE)                  1.
2005      Our Diamond (GER)         nestartoval
2006      Laureat (GER)                    1.
2007      Savignon (POL)                 14.                                         vítěz Saint Leger
2008      Budapest (IRE)                  11.
2009      Pumpkin                            12. 
2010      Fabregas                            11.
2011      Avere (FR)                          2.
2012      Green World (IRE)            nestartoval
2013      Little Rakti (IRE)                15.
2014      Honzik Chipera (GB)         2.
2015      Amga River (IRE)               nestartovala                       vítězka Oaks
2016      Alpheus (IRE)                     14.
2017      Joseph                                1.

 

 Frankenberger zdenekMost

Dostihů 13. května v Mostě se také zúčastnil Prof. Zdeněk Frankenberger, synovec Dr. Otakara Frankenbergera, který předal čestnou cenu trenéru Pavlu Tůmovi za vítězství Josepha stáje Dr. Charvát v Memoriálu Dr. Frankenbergera (foto pro Hipodrom Most Jiří Kurzweil)     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net