Vana Tomas2Velmi úspěšný víkend zažil trenér Tomáš Váňa s manželkou Ivetou a celým týmem. Během víkendu totiž jejich svěřenci zvítězili ve čtyřech dostizích a reprezentant Stáje Englicovi Tannhaeuser načal triumfem ve Velké červnové ceně druhou desítku trenérových úspěchů v dostizích nejvyšší kategorie. Nejlepší dárek k trenérovým sobotním narozeninám…


Nejprve nejdůležitější otázka den poté, jsou koně v pořádku po dostizích?
Všichni vítězové jsou v pořádku, ale El Camino přišel z dostihu zagalupovaný. Letos bohužel není jediný, kdo se nám vrátil z dostihu takto zraněný…

V předsezónním rozhovoru jste vaši největší naději do derby Tannhaeusera zmiňovat nemohl, byl totiž v té době u jiného trenéra. Kdy vlastně přišel do vaší stáje a jaký jste z něho měl dojem?
Přišel k nám do stáje 20. března. Pan Englic se rozhodl dát ho do tréninku k nám, nechtěl, aby na něho bylo moc tlačeno, jevil se jako labilnější koník a chtěl, abychom ho dali více do klidu.

Jaký je „Tanník“ povahově?
Je to ideální kůň, má to v hlavě srovnané. Nikam se nežene, nepuluje, dobře se na něm jezdí. Jedině je někdy vybíravější v krmení, ale to není velký problém.

Tannhaeuser prubikentre

 
FOTO: Tannhaeuser - naděje rodiny Englicových a trenéra Tomáše Váni do derby

A jak ukázal v neděli, ani s vytrvaleckou tratí by neměl mít problém…
I když jeho původ ukazuje spíše pro kratší dostihy, tak myslím, že vytrvalost v sobě má. Jeví se docela univerzálně, když potřebujeme 1600 metrů, zaběhne je super, ale stejně tak i 2200 metrů.

Ve Velké červnové Tannhaeuser ukázal, že má v sobě velkou třídu a že jeho výsledek v Mostě nebyl náhodný. Velká červnová se tedy pro něho vyvinula zcela bezproblémově.
Ano, poslal jsem ho raději dopředu, aby nebyl v tlačenici u internátu, takže seděl za Vainakhem na druhém místě.  A když skončil Vainakh v cílové rovině, tak se Tannhaeuser dostal snadno do vedení, jen měl ještě vedle sebe prázdného New Attacka. Konec dostihu vypadal takový divný, ale vyhrál nikým neohrožován. Věřím, že kdyby byl nucený s někým bojovat, že by zabojoval. 

Stále ještě nevíte, kdo bude v jeho sedle při derby?
Rádi bychom Honzu Vernera, ale ještě nevíme, zda-li ho jeho stáj uvolní. Pokud by to nevyšlo, máme vyhlédnutého ještě jednoho českého jezdce. 

Další tři prvenství zařídili během víkendu Equestr a tříletí Bazalka a Aztek, kteří jsou také hlášeni do klasických dostihů. Byla to očekávaná vítězství?
Ano, byla. Equestr potvrdil to, co jsem říkal už v zimě, že je to kůň druhé kategorie. Bazalka je velmi šikovná klisna, měla dobrý průběh dostihu, byl udělaný pro ni, velmi dobře seběhla z kopce dolů. Jejím dalším startem by měla být „Cena Hřebčína Napajedla“ a směřujeme ji do Oaks. Pro ni čím delší dostih, tím lepší.  Azteke je také velmi šikovný kůň, v práci příliš nezaostává za Tannhaeuserem, ale nemá to v hlavě tak srovnané jako on.  Nepředře se, nemá tak bojovné srdíčko. Zkusíme na něho ještě použít v dostihu blinkers nebo beránky. Ale stále s ním počítáme do Saint Legeru.

Azteke

FOTO: Aztek je hlášený do Saint Legeru


V Ceně Jezdectví se umístil jako pátý při své první účasti ve velkém dostihu bratr Carrie Cartemix. Jak jste s jeho výsledkem spokojený?
Byl to dobrý výsledek, mě rozhodně Cartemix nezklamal. Zaběhl to, co umí, tedy dosáhl stejného času jako při svém vítězství. Mimochodem máme radost z toho, že Carrie byla zjištěna březí po plemeníkovi Suteki Shinsukekun.

A jak se jeví vaši dvouletí? Chystáte se s některým z nich brzy vyběhnout?
Chtěli jsme startovat se synem Blue Corala Reventonem, ale rentgenové snímky ukázaly, že ještě nemá uzavřené růstové zóny a pan doktor doporučil, aby zatím pracoval lehce, takže zřejmě vyběhne až někdy v září. To samé platí o Charismaticovi. Divoženka je zatím takové mimino, baculatější, takže s tou počítáme až na konec srpna. Nejdříve by tedy měla z našich dvouletých vyběhnout Němka Sumatra po Samumovi, která bude debutovat v dostihu EBF při Oaks.

Máte také s někým nějaké plány na starty v zahraničí?
Zatím ještě konkrétně ne. Respektive přemýšlím o nějakém dostihu v Německu pro Equestra. Pro něho tu totiž moc dostihů není.

Za dva měsíce letošní sezóny jste se šesti vítězstvími už na výsledku z celé loňské sezóny. Předpokládám, že ve vašem týmu je velká spokojenost…
Ano, jsme spokojení. Vstup do sezóny jsme měli pozvolnější, ale už se naši koně dostávají do formy a dělají radost. Loňská sezóna, poté co od nás odešlo 16 koní, byla pro nás velmi psychicky těžká. Ale nakonec  jsem rád, že jsme se rozešli s Pospíšilovými. Naštěstí při nás v tomto složitém období stáli naši dlouholetí majitelé i řada přátel. (mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net