Torok Dalibor2Začátek deváté trenérské sezóny Dalibora Töröka je provázen změnami. I nadále sice působí na závodišti v Praze, kde trénuje již šestým rokem, ale ve stáji má méně koní oproti předjaří. Od minulého týdne je navíc zodpovědný i za přípravu koní stáje YOKO a dojíždí tedy do středočeských Tušovic.

Trenéra, který dokázal připravit několik jedničkových vítězů i koně vítězného v Longchamp, jsme proto požádali o sdělení novinek v jeho profesní kariéře.

Jak se udály tyto velké změny týkající se vašeho profesního působení v českém turfu?

Moji dosavadní majitelé zredukovali počet dostihových koní a já nadále chci trénovat koně a vyhrávat dostihy. Proto jsem byl rád za nabídku ke spolupráci od majitelů stáje Yoko poté, co odešel Zdeno Koplík. Sallerovi mají dobré prověřené koně ve stáji, a také perspektivní mladé koně, takže se na spolupráci těším.

Jak zvládáte vést dvě tréninková střediska?

Dá se to zvládnout. V Chuchli už jsem od pěti hodin a s Liborem Šindarem, panem Hruškou a nadějnými žákyněmi druhého a třetího ročníku Střední školy dostihového sportu a jezdectví odjezdíme do sedmi hodin tři loty. Pak jedu do Tušovic, kde zůstal zkušený Zdeněk Koplík a jedna zaměstnankyně. Tady také jezdím, a samozřejmě se především seznamuji s koňmi. V tuto chvíli plně trénujeme šest koní, kteří již letos běhali a byli dobře připraveni do dostihů. Očekávám tedy, že více koní se zapojí do sezóny v létě a doufám, že se nám podaří docílit na podzim dobré výsledky. Ted je velmi důležitým úkolem dát dohromady tým pro toto středisko. A až se tak stane, tak předpokládám, že budu trénink hlavně dozorovat.

Neuvažoval jste o tom, že byste časem úplně přešel do Tušovic?

Je to docela daleko. Bydlím v Praze, mám dceru, které se chci věnovat, takže tu potřebuji zůstat. A v Chuchli se mi líbí a rád bych tu zůstal. Ostatně Zdeno Koplík pravidelně jezdil s koňmi na rychlé práce do Prahy, takže předpokládám, že až dáme v Tušovicích dohromady kolektiv zaměstnanců, tak že sem budeme také vozit koně na trénink.

Plánují majitelé stáje Yoko nějakou větší redukci počtu dostihových koní?

Ano, dosud tu bylo jedenadvacet koní a bude jich méně. Odešla už Pearl Jeane do chovu a také Wonder Horse skončil kariéru. Měli by odejít koně starší. U nich už nelze předpokládat progres a chceme, aby po kariéře nalezli spolehlivé majitele, kteří o ně budou dobře pečovat. Hlavně se teď musíme v tréninku věnovat dvouletým a tříletým koním.

Velké stáje mívají svého stájového jezdce, jak budete řešit jezdecké obsazení do dostihů?

Já si myslím, že to nebude problém, dobrých jezdců je tu dost. Já spolupracuji s Martinem Srncem a stáj Yoko zase letos obsazovala často Jaromíra Šafáře a Tomáše Lukáška, takže tyto jezdce budeme rádi posazovat, a samozřejmě také mladé nadějné jezdce jako například Michala Macha.

Na přihláškách do Českého derby figurují tři vaši svěřenci. Co o nich v tuto chvíli soudíte?

Fast Gabriela jsme právě škrtli. Maximillion začíná a jeho výkon ve Frankenbergovi se mi nelíbil. Ale chápu, že majitelé touží po startu v derby a ještě nám zbývá nějaký čas. Takže se pokusíme Maximilliona připravit pro start ve Velké červnové, aby si zvýšil handicap. Fouad Champion na mě udělal dobrý dojem. Měl by startovat na Turf Gala a pak se ho pokusíme dostat do derby.

V sobotu zaběhl dobrý dostih v Mostě Brutal Rocco, který skončil v Memoriálu Vlastimila Smolíka třetí. A do hlavního nedělního dostihu, Velké květnové ceny, vysíláte Almond Magica. Co od něho očekáváte?

Brutal Rocco mi udělal velkou radost, to bude dobrý kůň, i když jeho výsledek je samozřejmě zásluhou Zdeno Koplíka. Almond Magic je subtilní malý kůň, a přitom temperamentní. Trenér Koplík je velice dobrý trenér a měl to s ním vychytané, ale to mě teprve čeká, takže Květnová bude takový seznamovací start s ním. Ale doufám, že by mohl předvést dobrý výsledek.

A kdy by se měl zapojit do sezóny Wallisto?

Ten v tuto chvíli není v plném tréninku. Je to podzimní kůň, tak na něho nespěcháme a netlačíme. A i z důvodu, že se teď v minimálním kolektivu v Tušovicích musíme věnovat mladým koním. Věřím, že v druhé půlce sezóny zase udělá radost.

Dalibore, pravidelně se v posledních letech objevujete v televizi jako odborník při přenosech z rovinových dostihů. Předpokládám, že kvůli nárůstu počtu svěřenců už asi nebudete tuto roli moci vykonávat.

Hlavní je samozřejmě pro mne je dělat dobře svou práci a zajistit, aby naši koně měli vše, co potřebují. A doufám, že budou dělat majitelům radost. Práce pro televizi mě ale baví, je to pro mne zajímavá zkušenost a myslím, že až se povede dát dohromady pro tušovické tréninkové středisko tým, že bych mohl zvládnout během dostihů obojí. Zatím jsem domluvený s Markem Svačinou, že s nimi budu spolupracovat zase od derby.(mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net