Velka kvetnova SharpourDalší dostihový den na závodišti v Praze budou upínat fanoušci dostihových koní svou pozornost především k prvnímu velkému testu starších mílařů, 64. Velké květnové ceně VW Wachal, a.s. Ta je letos mimořádně obsazena a slibuje velmi atraktivní podívanou.


Jejím favoritem je v tuto chvíli svěřenec trenéra Arslangireje Šavujeva Green Destiny, dvojnásobný vítěz dostihů Gr. 3 v Anglii, který se zatím představil českému publiku jen jednou. Loni v srpnu v Ceně města Karlovy Vary v souboji tří koní svého majitele Ramzana Kadyrova vyhrál nad nerozhodně bojujícími Michailem Glinkou a Dux Scholarem. Měřeno optikou posledních 13 ročníků dostihu, šance Green Destinyho na vítězství ve Velké květnové je téměř 31 %. Tak často totiž od roku 2000 vyhrávali první favorité dostihu.

Stejně často ale vítězili i druzí a čtvrtí favorité dostihu. Není bez zajímavosti, že jediný trojnásobný vítěz ve více než 60leté historii dostihu, svěřenec Zdeno Koplíka Sharpour (na snímku), při svém prvním triumfu favoritem dostihu byl, ale o dva roky později, a i v loňské sezóně, se dokázal prosadit až jako čtvrtá šance v dostihu. Čtvrtým favoritem dostihu byl i v sezóně 2010 svěřenec Ing. Luky ml. Iryklon, takže v posledních třech ročnících Velké květnové ceny se prosazovali koně, se kterými se na stupeň vítězů až tolik nepočítalo.

Green Destiny (Marju) pod taktovkou vedoucího muže letošního šampionátu jezdců na rovině Murzabayevem poměří síly se zástupci předloňského klasického ročníku, vítězem derby Rochess Crossem (Whipper) a Chardonney Tchequem (One Cool Cat), který se dokázal prosadit i na italské black-type scéně. Silně je zastoupený i loňský klasický ročník. Stříbrný z Velké jarní ceny Glorious Eagle (Auenadler) se poprvé od tohoto úspěchu ukáže opět na tuzemské dráze, a ostře sledována určitě bude loňská trojnásobná vítězka (včetně Jarní ceny klisen) French Quebec (Excellent Art), která loni v říjnu v Miláně zabodovala druhým místem v dostihu Gr. 3. A na startu je i druhá z Jarní ceny klisen Iceni Girl (Iceman).

Jejich vrstevník Almond Magic (Whipper), třetí z Velké jarní ceny, se také v průběhu loňské sezóny nevytratil z podstatného dění, což předvedl i čtvrtým místem v září v tradiční maďarské Imperiál díj. Jeho bývalý trenér Zdeno Koplík vyšle na start ještě zajímavějšího hřebce, loni šestého z francouzského derby Hidden Flame (Barathea), v českém tréninku se již prezentujícího na prvního máje čtvrtým místem v rámcovém dostihu v Mnichově.

Nezmínili jsme se ještě o vítězi Argentinského derby Storm Chispazo (Bernstein), který ve Velké dubnové ceně předvedl zlepšení oproti loňským startům, a Merbele (Bully Pulpit), která již třetím rokem patří do absolutní špičky, a letos již ukázala dobrou formu druhým místem za Mikeshem v Memoriálu Jaroslava Maška. Velká květnová VW Wachal, a.s. tedy slibuje být jedním z nejzajímavějších rovinových dostihů celé sezóny.

Vítězové Velké květnové ceny a jejich preferovanost podle sázkových kurzů

První favorité (30,8 %):
2003 Tribal Instinct (1,9:1), 2004 Tribal Instinct (2,2:1), 2007 De Roberto (1,5:1), 2009 Sharpour (2,1:1)

Druzí favorité (30,8 %):
2000 Hyphen (3:1), 2005 Zambesi (4:1), 2006 Mastman (3:1), 2008 Blue Coral (3,5:1)

Třetí favorité (7,7 %):
2001 Hyphen (5:1)

Čtvrtí favorité (30,8 %):
2002 Near Dancer (7:1), 2010 Iryklon (8:1), 2011 Sharpour (5:1), 2012 Sharpour (6:1)

 

Sázkové kurzy Betino na 64. Velkou květnovou cenu VW Wachal, a.s.:

Green Destiny – 3:1
Roches Cross, Chardonney Tcheque – 4:1
Storm Chispazo – 5:1
Hidden Flame, French Quebec – 6:1
Merbela – 7:1
Iceni Girl, Glorious Eagle – 8:1
Almond Magic – 12:1

(mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net