most6Pouhé tři týdny poté, co Giannah (Olympic Glory) a Sparkle Shout (Red Jazz) ovládly Oaks, získala stáj doktorky Evy Nieslanikové další raz-dva doběh v jedničkovém dostihu. V sobotní Jubilejní 100. Vršanská uhelná Svatováclavské ceně (L, 3+, 1200 m, 550.000 Kč) se o něj postaraly tříletý PONNTOS (Power) s žokejem Milanem Zatloukalem sledovaný svým o dva roky starším stájovým kolegou Manoamanem (Alexandros).

Od roku 1984, kdy nejprve Turf Klub a po něm Jockey Club vyhlašují každoročně nejlepšího sprintera sezóny, se ve většině let stal šampiónem vítěz Svatováclavské ceny. Zda se k nim zařadí i Ponntos uvidíme za pár měsíců, dnešním výkonem si ale o titul řekl velmi důrazně. Do dostihu sice odskakoval až jako šestá šance, hned po startu ale ve velmi ostrém tempu převzal společně s s druhým tříletkem v poli Drish Venture (Mehmas) vedení a na pár metrech soupeřům utekli o několik délek. Ovšem zatímco Drish Venture nasazenému tempu podlehl a do cíle doběhl předposlední, svěřenec Miroslava Nieslaníka se udržel v čele až do cílovému mezníku, byť jeho náskok stáhl stájový kolega Manoamano na jedinou délku. Třetí finišoval při své české premiéře Zelote (Literato), čtvrtým místem potěšila osmiletá Manolla (Tiger Cafe) a pátý doběhl favorizovaný Politicum (Lethal Force). Jarní suverén Jir Sun (Shamardal) zklamal sedmým místem, které však trenér Urbánek Dostihové komisi zdůvodnil nevyhovující půdou. Doběh uzavřela předloňská vítězka Sweeticon (Sixties Icon).

Vítězný Ponntos, který už několik měsíců okupuje první místo handicapu tříletých, je synem vítěze National Stakes (Gr.1) ve dvou a Irish 2000 Guineas (Gr.1) ve třech letech hřebce Power (Oasis Dream). Někdejší coolmorský plemeník, který byl po pěti sezónách prodán na Nový Zéland, dal v chovu 20 blacktype vítězů a v českém turfu se prosadil i díky klasickým vítězům stáje Lokotrans Eternity a Sir Sun. Matkou Ponntose, zakoupeného na zářijové dražbě ročků v Irsku za 6.800 €, je vítězka ve 3 letech Blessing Box, dcera skvělého sprintera Bahamian Bounty (Cadeaux Genereux). Klisna je pravou sestrou vítězky Flying Fillies Stakes (L) Bounty Box a dalších dvou blacktype koní.

Vedle Svatováclavské ceny se v Mostě odběhly ještě další dva dostihy nejvyšší kategorie. 24. Velkou letní cenu Ústeckého kraje (I.k., 3+, 2000 m, 150.000 Kč) ovládl šestiletý CAPE FREEDOM (Cape Cross) stáje Russian Racing Syndicate, který po vytočení závěrečného oblouku přešel pod Jaro Línkem do čela, suverénně odešel od soupeřů a výrokem velmi lehce 6 získal první vítězství od loňského triumfu v EJC Middle (L). Druhým místem za svěřencem Arslangireje Šavujeva potvrdil skvělou formu stáje dr. Nieslanikové Joganville (Rajsaman), třetí finišoval osmiletý Bonys (Intense Focus). Favorizovaný Grigri de Lancray (Rail Link), který část dostihu diktoval tempo, byl po ztrátě podkovy a pro podezření na zranění zadržen, jediný tříletek v poli Locomotive (French Fifteen), který po něj převzal taktovku, se v závěru propadl na sedmé místo.

Nepřehlédněte: Jockey Club vydal propozice na zbytek sezóny. Velká pardubická se opět poběží jen o 3 milióny korun

Překážkový vrchol mostecké sezóny Velká mostecká steeplechase 2021 (I.k., 4400 m, 150.000 Kč) přilákal jen 4 účastníky, z nichž pouze obhájce loňského vítězství DUSIGROSZ (Full of Gold) už ukázal jedničkovou třídu. To stačilo na lehké pětidélkové vítězství před druhou šancí dostihu šestiletým Korfu (Blue Coral), třetí doběhl z Francie se zpět navrátivší Foudre d'Allier (Network). Vítězného zástupce stáje Joly připravuje Josef Váňa starší a v jeho sedle byl Josef Bartoš.

Další double pro trenérku Vocáskovou, dvakrát vyhráli i Jaro Línek a Vendula Korečková

Na cestě za dalším titulem šampióna rovinových trenérů přidala průběžnému pořadí vládnoucí Helena Vocásková další čárku zásluhou favorizované dvouleté PORCINELLY (Intello), která v úvodní Ceně EBF (III.k., 2, 1400 m) potvrdila formu z Ceny Masise a svůj již čtvrtý start proměnila ve vítězství. V sedle klisny DS Gaudium, zakoupené na loňské říjnové dražbě ročků v Newmarketu za 4.500 gns, byl k titulu šampióna žokejů mílovými kroky kráčící Jaromír Šafář.

Hned v následující Ceně Hospodářské komory ČR (hdcp II.k., 3+, 1400 m) kontroval díky čtyřleté RABBIT BREATH (Bated Breath) trenér Allan Petrlík, a tak rozdíl mezi prvními dvěma trenéry rovinového šampionátu zůstal i po dnešku na třech vítězstvích. Pro Jaroslavem Línkem vedenou Rabbit Breath to bylo již třetí letošní dvojkové vítězství, o které ji nepřipravila ani nejvyšší váha v poli 65,5 kg. Ani zde nevyšla na prázdno stáj dr. Nieslanikové, jejíž Donn Clifs (Canford Cliffs) skončil druhý.

I v Mostě pokračovala spanilá jízda pětileté klasické vítězky FALCON BABY (Sir Percy) dostihy nižších kategorií. Po třech rovinových vítězstvích ve trojkách, kterými letos hnědka stáje 3 hearts oslavila návrat na dostihovou dráhu, získala s Danou Bořánkovou v sedle přesvědčivým stylem v Ceně statutárního města Teplice (IV.k., 3400 m) druhé vítězství ve steeplechase.

Zde dvou úspěchů se mohla radovat i Vendula Korečková, která nejprve dovedla vítězně do cíle sedmiletou LA SARENNE (Rajsaman) trenéra Martina Pišla ze stáje Rozkovec v Ceně společnosti Tipsport (hdcp IV.k., 2000 m) a pak v závěrečné Severočeské ceně Hitrádia FM (hdcp V.k., 2200 m) asistovala jediné vítězce domácího chovu čtyřleté SHEBY LOVE (Egerton - Sheba, Rainbows for Life) trenéra Tomáše Váni a stáje Licehamr, která i s 62,5 kg na hřbetě lehce zopakovala květnové vítězství z dostihu se shodnou propozicí. (miv)