savujev derbyautTři jedničková vítězství v průběhu osmi dnů korunovaná suverénním triumfem Royal Worda (Wootton Bassett) ve 153. Rakouském derby. To je bilance, jaká potěší i tak úspěšného a mezinárodně ostříleného trenéra, jakým je Arslangirej Šavujev, jediný v Česku působící trenér, která už sedlal dva rovinové Gr.1 vítěze. S ním jsme si den po dostihu povídali nejen o triumfu z Ebreichsdorfu, ale i o dvouleté naději jménem Akrhangelsk (Acclamation) a také o dalším programu vítěze Velké letní ceny Cape Freedom (Cape Cross).

 
Na snímku Branislava Ondery, pořízeném krátce po doběhu 153. Rakouského derby, ukazuje trenér Šavujev osm prstů. Když se jej ptám, jestli opravdu už vyhrál 8x derby, když sám jsem si vzpomněl jen na sedm vítězství, odpoví docela překvapivě. "Vlastně jsem jich vyhrál devět, jen to jedno je takové diskutabilní," říká. Společně pak napočítáme čtyři vítězství v Českém derby (Temirkanov, Darsalam, Medeo a Gontchar), dva úspěchy na Slovensku (Almaz a Temirkanov), k nimž trenér přidá vítěze tehdy ještě sovětského derby z roku 1988 Rima. I ten má českému turfu co říct, byl totiž pravým bratrem pozdějšího vítěze Zlatého poháru a mimoňského plemeníka Razmacha a vítězky Ceny Prahy na karlovarském mezinárodním mítinku 1986 Romantiky. "A dvě vítězství v Rakousku - nyní a v roce 2004 s Darsalamemn," přidává, nicméně sám si je plně vědom, že Darsalamův triumf z roku 2004 se neodehrál v dostihu, který anály považují za pokračování tradice Österreichisches Derby. "Tehdy začínal Ebreichsdorf, ale Freudenau chtělo pokračovat v tradici a uspořádat derby na tamní dráze," vysvětluje. "Vedení rakouského turfu Stronachovi ustoupilo a derby pořádal Ebreichsdorf, al ve Freudenau se běželo tzv Freudenauer derby, které vyhrál právě Darsalam. Ale dodnes si myslím, že to byl kvalitnější dostih než derby v Ebreichsdorfu - Darsalam v něm tehdy vyběhl čas 2:26,7."

Závodiště ve Freudenau už patří minulosti a do té mílovými kroky kráčí i dráha v Ebreichsdorfu, která včera pořádala svůj letošní první (a zřejmě i poslední) mítink s cvalovými dostihy. To ale nesnižuje skvělý výkon, který v tamním derby podal Royal Word, který celý dostih odvodil a v závěru ještě soupeřům utekl o 6 délek. Taková taktika sice v plánu přímo nebyla, ale trenér ji ani nevylučoval. "Dal jsem Jiřímu Palíkovi volnou ruku, aby jel, jak uzná za vhodné a jak to koni bude vyhovovat. Nikdo nevěděl, jaký ten dostih bude, jestli bude rychlý nebo pomalý, žokej ho odjezdil výborně," chválí Palíka trenér.

Možná je vytrvalcem, ale ještě je "zelený"

Pro Royal Worda to byl první úspěch na trati delší než 2000 metrů, který naznačil, že jeho distanční optimum by mohlo ležet dál než na míli či 1800 metrech. I když v jedné části s ním Jiří Palík nasadil trochu falešné tempo, výsledný čas 2:17,1 není na trati 2200 metrů vůbec špatný a Royal Word i v závěru dokázal ještě od soupeřů odejít. S tím souhlasí i trenér. "Dnes si netroufnu přesně odhadnout, která distance je jeho optimem. Potomci Wootton Bassetta stojí většinou do míle, on ale v dubnu lehce vyhrál na distanci 1800 metrů a podle Palíkových slov se dalo vyhrát i České derby. Sám jsem si myslel, že bude tak do 2000 tisíc, ale teď, i navzdory falešnému tempu na protější rovině, dokázal vyhrát 2200 metrů a v závěru mu určitě síly nechyběly."

Definitní odpověď zřejmě dá plánovaný start v Kincsem díj (Gd1), dostihu na 2400 metrů, který se poběží 11. září v Kincsem Parku v Budapešti. I kdyby v něm ale uspěl, už by letos Royal Worda, který dvakrát startoval ve francouzských blacktype dostizích včetně derby, neměly čekat žádné starty na západ od našich hranic. "Když bude v pořádku, mohl by běhat při Poháru žokejů, ale na západ s ním už letos nepojedeme. Možná příští rok, ale zatím je ještě zelený, nezralý," vysvětluje Šavujev.

austrian derby 2021 bo
Royal Word vítězí ve 153. Rakouském derby. Foto Branislav Ondera

Další start po osmi dnech

Po třech jedničkových triumfech v rozmezí osmi dnů si Šavujev brousí zuby na další jedničkový úspěch - v nedělní Velké ceně Prahy v Chuchli. Pouhých osm dní po suverénním vítězství v mostecké Velké letní ceně se o ně bude ucházet šestiletý Cape Freedom, loňský vítěz EJC Middle. V krátké pauze od předchozího startu trenér žádný problém nevidí. "Vypadá moc dobře, dnes šel práci s velkou chutí, tak nevidím důvod, proč by nemohl v neděli startovat. Navíc on je veliký flegmatik, je schopen dojít před dostihem do paddocku a usnout, nikdy jsem takhle flegmatického koně neměl."

Letošní předešlé výsledky, které zaostávaly za loňskou formou, byly podle trenérova mínění i důsledkem hřebcovy lenosti. Ale nejen té. "Nemám rád, když se po zimě na koně tlačí, a tak první dostih šel bez biče. V druhém vůbec nechtěl utíkat a v dalším, když na něj Radek Koplík víc přitlačil, už byl pátý," vysvětluje trenér, který věří, že nyní už je Cape Freedom v optimální formě a dokáže jí prodat i v neděli v Chuchli.

Nepřehlédněte: Galileo se v počtu blacktype vítězů blíží Danehillovi. Polobratr jeho nejmladší vítězky mohl stát jako plemeník v Česku

Třetím jedničkovým koněm v krabčické stáje Arslangireje Šavujeva je vítěz Ceny Masise dvouletý Arkhangelsk. "Přišel k nám jako slabý, malý kůň jen proto, že měl sice jít na dražbu, ale kvůli drobné konstituci, kvůli níž by jeho prodejní cena byla malá, jej poslali k nám. Na jaře ale zmohutněl a teď to vypadá, že by z něj mohl vyrůst velmi solidní mílař," plánuje trenér, který jej nechce už letos moc exponovat. 

Sledovaným dvouletkem v Šavujevově péči je i domácí odchovanec Fix Scholar, hřebec z prvního ročníku jeho dřívějšího svěřence Dux Scholara (Oasis Dream). Ten má zatím za sebou jeden start a i vzhledem k příležitosti, jakou Dux Scholar v našem chovu dostává, mne zajímal trenérův pohled na Dux Scholarovy první potomky. "Líbí se mi, jsou to klidní, solidní koně s dobrým charakterem, alespoň co mohu soudit z našeho a těch, které jsem viděl ve vedlejší stáji u trenéra Pohanky. Věřím, že to po něm běhat bude, ale zdá se mi, že potřebují čas."

Toho se Fix Scholarovi jistě dostane a pomůže mu i skutečnosti, že trenér Šavujev má nyní dobře nazbrojeno ve všech věkových kategoriích. O zmíněnou trojici jedničkových úspěchů se postarali dvouletek, tříletek a starší kůň, a tak krabčický trenér může nejen bez obav vyhlížet další velké dostihy v letošní sezóně, ale nemusí se bát ani té příští.

Miloslav Vlček
      







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net