Letošní ročník Českého derby má jednu zvláštnost. Na jeho startovní listině nenajdeme vítěze Velké jarní ceny Simply Ozzy a to nikoliv proto, že by jarního klasického vítěze trápily nějaké zdravotní problémy, ale majitel s trenérem se rozhodli, že mílaře "natahovat" nebudou.
Rozhodnutí logické a správné, podíváme-li se však do historie našeho turfu, poměrně unikátní. Věřili byste například, že to bude teprve počtvrté v poválečné historii našeho derby, kdy se jej vítěz Velké jarní nezúčastní? A tušili jste, že většině z jeho předchůdců zabránilo ve startu zranění a nikoliv snaha respektovat distanční optimum koně?
Naposledy se vítěz Velké jarní ceny nezúčastnil derby v roce 1987. Tehdy vyhrál Velkou jarní, a to stylem start-cíl, šamorínský Nippon, syn vynikajícího Scottish Rifla a velmi úspěšné matky Ninsoarey. Z toho posléze vyrostl excelentní sprinter, mj. dokázal vyhrát i Gomba handicap s mamutí váhou 69,5 kilogramu. Nippon, připravovaný jednou z legend našeho turfu Harry Petrlíkem měl po Velké jarní ceně několikaměsíční pauzu a na dráze se představil až koncem září - v Saint Leger. Zdálo by se, že i v jeho případě bylo důvodem absence v derby zranění, spekuloval o tom i tehdejší tisk, ale Allan Petrlík, syn legendárního trenéra a Nipponův jezdec, to vysvětluje jinak. "Nippon se v práci nejevil jako vytrvalec, byl úplně jiný než jeho bratr Nikola (vítěz St. Leger, pozn. red.). Protože jsme moc nevěřili jeho vytrvaleckým schopnostem a v derby měli jiného koně, zůstal doma." To, že pak navzdory pochybám o jeho vytrvalosti běhal St. Leger, vysvětluje Petrlík přáním majitele PP Šamorín. "Zkusili jsme to, ale v průběhu dostihu ukázal, že to není ono a nechal jsem ho být." Pár dní na to Nippon potvrdil, že třídy má dostatek, ale vytrvalecké schopnosti nikoliv přesvědčivým vítězstvím v Českomoravské ceně, které odstartovalo jeho hvězdou kariéru sprintera.
To bylo v roce 1987. Devět let před tím také chyběl vítěz Velké jarní ceny na startu Československého derby, ale nikoliv kvůli distatčním schopnostem. Tehdy se Norbertově dceři Nanon podařil unikátní kousek - vyhrál Jarní cenu klisen a o dva týdny později i Velkou jarní cenu. Pro svěřenkyni "mladého a nadějného" trenéra Šatry to ale byl poslední start kariéry, comebacku se kvůli zdravotním problémům nedočkala a odešla do chovu.
Zranění stálo start v Československém derby i vítěze Velké jarní ceny z roku 1959 Biskaje, prvního poválečného vítěze Velké jarní, který se derby nezúčastnil. Zdravotní problémy přišly krátce před dostihem, ve kterém by hřebec, který po triumfu ve Velké jarní ceně a druhém místě ve Velké červnové patřil k favoritům. Místo derby tak v červenci absolvoval Hoppegartenskou míli v Berlíně, na podzim na tehdejší dobu nezvykle i proutěnky, ale pak se vrátil do rovinového provozu, kde jeho pozdějším největším úspěchem bylo vítězství ve Svatováclavské ceně.
Všichni ostatní pováleční vítězové Velké jarní ceny v derby startovali. Panoš (1947), Bosna (1949), Hájek (1952), Makar (1953), Symbol (1954), Blyskač (1956), Cejlon (1960), Nil (1963), Corvet (1966), Relief (1969), Seal (1973), Veronal (1975), Sudan (1976), Dynamit (1986), Arva (1988), Glowing (1996), Nora Jeane (1997), Ray of Light (1999), Tribal Instinct (2001) a naposledy Age of Jape (2009) dokázali vyhrát oba dostihy. Vedle nich existuje dlouhá řada koní, kteří se hned po derby vrátili na kratší distance, někteří úspěšně, jiným se již vrátit do se do formy před startem v derby již nepodařilo.