derby 2013Ti, kteří při tipech na derby upozorňovali na to, že by se mělo počítat se svěřenci Františka Holčáka, se opět nemýlili. Trenér z Velkých Karlovic, který loni vyrovnal rekord v počtu trénovaných derby-vítězů, už je totiž po dnešku vládcem tohoto žebříčku se sedmi triumfy. Mister Aviation stáje Monte Negro pana Posáda  pod vedením Jána Havlíka odsunul za sebe v 93. Českém derby Rádia Impuls hrdinu Velké jarní ceny Talara. Valaši tak ovládli první dvě místa v derby.

 

Kromě Františka Holčáka se velmi dařilo v Mostě i Grzegorzu Wroblewskému s klisnami Iceni Girl a Nidarou, která nejlépě zvládla generálku na Oaks. A laťku držel opět vysoko i Václav Luka ml., který zaznamenal dvě vítězství vč. sprintérského testu s Waka Laurou, která vyhrála potřetí za sebou a porazila hvězdného Mikeshe. A ve Zlatém poháru vyškolil elitní vytrvalce Omnibus...

Iceni girl
Foto: Iceni Girl poráží Roches Crosse v Tattersalls Mile


Dvouapůlmilionové derby rozeběhl před dostihem dost potící Bathyrhon (Monsun) a vepředu mu sekundoval Rabbit Motivman (Motivator), naopak na konci pole se octila Ley Percy, která měla špatný startovní moment. Ve středu pole u bariéry vedl Ján Havlík Mister Aviationa (Montjeu), zatímco druhý a preferovanější zástupce barev stáje Monte Negro, tedy loni zásluhou Kadynyho vítězných v derby, Always On Sunday (Sunday Break) cválal nejdále od bariéry. Na protilehlé rovině už byl Mister Aviation ve druhé stopě a čelu stále vládli Bathyrhon a Rabbit Motivman. Po zatočení do cílové roviny se uvolnila volná cesta vpřed Mister Aviationovi, který akceleroval a přešel do čela. Zvnějšku ale předváděl razantní finiš pod vedením Jiřího Chaloupky Talar, který se sto metrů před cílem dostal k Mister Aviationovi. Ten ale nesložil zbraně, nýbrž přepnul na ještě vyšší rychlost a o hlavu dosáhl cíle dříve. Půldruhé délky za nimi udělal tu nejlepší reklamu pro český chov a plemeníkovi Eggertonovi Taggerton. Čtvrtá skončila nejúspěšnější z kvarteta klisen Beryaska (Librettist), o délku před pátým Rabbit Motivmanem. Šestá doběhla Ley Percy, což znamenalo pro trenéra Václava Luku příjemnou skutečnost, že všichni tři jeho svěřenci v dostihu doběhli na dotovaných místech. Z favorizovaných koní se musel spokojit s desátým místem Bathyrhon a ještě o příčku níže Mister Westminster. Mostecká dráha tak nakonec nabídla jedno z velmi zajímavých derby, doprovozených nejen výborným projevem vítěze, ale i kvalitním časem (necelou 1,5 sekundy za traťovým rekordem dráhy v Mostě).  
 
derby 2013 2
Foto: Cílová rovinka Českého derby

Favoritkou 54. Zlatého poháru Rabbit Chotýšany, a.s. byla původně do chovu mířící Leo Gali (Galileo), pro kterou dostih rozeběhl Sky Pilot (Dilshaan), mající místy několikadélkový náskok na osm kvalitních soupeřů. Po zatočení do cílové roviny ale ukázal nejvíce sil Omnibus s Jaromírem Šafářem, který nakonec ani potřetí za sebou nenašel na zdejší dráze přemožitele a vyhrál o více než délku před stále ve vysokém tempu cválajícím Sky Pilotem. Třetí doběhl Dangerous Gleam (Generous) a silnou koncovkou se dostala na čtvrté místo Leo Gali.
 
zlaty pohar 2013
Foto: Omnibus vítězí ve Zlatém poháru


Ve sprintérské 9. Ceně Turf Praha, a.s. na sebe narazili letošní dvojnásobní vítězové Mikesh (Majestic Prince) a Waka Laura (Windsor Knot). Klisna stáje Go vedená Petrem Foretem ještě na mostecké dráze neprohrála a to platí i po tomto dostihu. Mikesh diktoval svižné tempo dostihu a v cílové rovině podlehl zrychlení Waky Laury, kterou držel PetrForet v průběhu dostihu za ním. Další klisnou, která ukázala svou převahu nad hřebci, byla reprezentantka stáje DS Iceni Girl vedená Jiřím Chaloupkou v 10. Tattersals Mile, která v cílové rovině finišovala a o více než délku za sebou zanechala Roches Crosse a další čtyři soupeře v kvalitním čase 1:38,73.


V 34. Ceně Wago byla desetinovou favoritkou Nidara (Kallisto) vedená ž. Chaloupkou, která ale nalezla v cílové rovině nečekaně silnou soupeřku v reprezentantce Amirkulových barev Saltanat (Duke of Marmalade) a tak nakonec jarní klasická vítězka zvítězila až na cílové pásce o "zhoupnutí." Směrem k Oaks podala velmi dobrý výkon i třetí Whitney Risk (Security Risk), která dostih odvodila.

Cena Napajedel 2013
Foto: Souboj Nidary a Saltanat v Ceně Wago

(mze)  

 

 

 

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking