synthV letošním roce má na kontě jedno jezdecké vystoupení. Od října roku 2011 nevyhrál jediný dostih. A přece, jakmile se vyhoupne v Pardubicích do sedla, způsobí pokaždé už jen tímto faktem malou senzaci. Josef Váňa. Šedesátník, který vedl dvanáctiletého veterána Tiumena do sobotní kvalifikace s jediným odhodláním. 


„Splnit, co je potřeba, abychom se dostali do Velké. A umístit se do čtvrtého místa, aby to nebyla ostuda.“ Dnes může v klidu Váňa v západočeské Bohuslavi do svého diáře zapsat: „Úkol splněn“.


Tiumen byl druhý. Ani on, ani jeho jezdec se v dostihu nemuseli vydat ze všech sil a zdá se, že vše je na dobré cestě, abychom je oba viděli v akci i v říjnu v největším dostihu české sezóny.

 

„Zas až tak jednoduché to nebylo,“ upozorňuje ovšem Josef Váňa následně. „Měli jsme celkem složitý průběh, nebylo to úplně bez chyb, a byly tam i okamžiky, kdy jsme ten dostih mohli ukončit dřív než v cíli. Naštěstí jsem ale měl pod sebou takového mazáka, který se hned tak nevzdá a umí si poradit,“ pochvaloval si Váňa Tiumenovy schopnosti zorientovat se i ve složitých situacích. Ta nejsložitější přišla na nenápadném Popkovickém skoku, kde volný kůň bez jezdce vyřadil z dostihu efektivně další účastníky v čele se spolufavoritem Roninem. „To byl jeden z rozhodujících momentů. Já volného koně vnímal, ale i tak jsme tam nakonec měli namále, pokud si ho ostatní nevšimli, není divu, že to mělo takový efekt…“ konstatoval populární trenér, který si Tiumena do dostihu nachystal a nyní uvažuje nad tím, že ostřílený valach dostane měsíční „prázdninový režim,“ než se začne chystat do Velké…

Tiumen Vana

FOTO (Petr Guth): Tiumen s Josefem Váňou

 

Ne tak ovšem samotný Josef Váňa. Už příští týden v Karlových Varech pořádá první dostih trojdílného Poháru Josefa Váni, a navíc uvažuje, že by se při něm opět v dostihu svezl. „Dost žokejů u nás je zraněných, a tak se ta úvaha nabízí,“ vysvětluje Váňa. „Když jsem se o tom ale doma zmínil, rodina byla proti, takže spíš nepojedu. Ale definitivně se rozhodnu až v úterý,“ doplnil Váňa s tím, že právě v úterý bude pro „jeho“ pohár uzavřena startovní listina.

 

Ať ale jezdit bude nebo ne, hodlá se i nadále držet v kondici, kterou považuje za lepší než měl v loňském roce po návratu z léčení zlomeného stehna. „Samozřejmě, je znát, že mě letos v dostihu nic nebolí. Jednu chvíli jsem se cítil, že prostě dnes můžeme jít a třeba i vyhrát, ale nemělo smysl Tiumena mačkat nějak přes moc. Určitě tam ale byla rezerva a kdo ví, třeba právě ve Velké Trezorovi tuhle porážku vrátíme,“ konstatuje bojovně trenér a žokej, který v tréninku pro sobotní start nepolevil ani ve vražedných vedrech minulých dnů. „Dával jsem si své dávky přesto, že mi všichni říkali, ať vynechám nebo přestanu. A mělo to efekt, vážně jsem se v dostihu cítil dobře,“ pochvaloval si populární trenér dostih, v kterém bylo druhé místo jeho malým vítězstvím. Koneckonců - druhé místo je pro něj i Tiumena nejlepším umístěním od zmiňovaného (zatím) posledního vítězství z Velké v roce 2011…

autor: Petr Guth     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking