synthŽokej Jan Faltejsek si po odchodu z České republiky na konci loňského roku zvolil angažmá ve Francii. Poté, co vyhrál Velkou pardubickou, nastoupil u tamního trenéra Guillama Macaira a byl to krok, který si nemůže vynachválit. Vyhrává dostihy, je v pohodě, a na koních z něj vyzařuje velké sebevědomí. Dal je pocítit i soupeřům na pardubickém závodišti.  

 

Při své první letošní exkurzi na česká závodiště Faltejsek vyhrál oba největší dostihy pardubického odpoledne, a těžko může někoho udivit, že v nich vedl také ty nejlepší koně. Se svou vítěznou partnerkou z Velké pardubické Orphee des Blins se mu povedlo impozantně opanovat cross country Válečníka, s Trezorem sehrál vítěznou partii s konkurencí kvalifikační Memoriálu majora Svobody.

kvalifikace Tiumen Trezor

FOTO (Hana Vytopilová): Tiumen s Josefem Váňou a Trezor s Janem Faltejskem v průběhu kvalifikačního dostihu


„Nechtějte po mě, abych tyhle dva koně porovnával. Oni jsou každý docela jiný,“ bránil se Faltejsek logické otázce, která po jeho dvojitém úspěchu musela napadnout každého. Nakonec se ale k určitému porovnání přece jenom odhodlal. „Orphee des Blins je prostě mašina, kůň, který už prokázal svou kvalitu nejenom v Česku, ale i předtím ve Francii. Naproti tomu Trezor asi až tak výborný kůň není, ale když mu všechno vyjde, dokáže si dostih užít a soupeře vychutnat a jestli mu něco proti klisně chybí na kvalitě, dokáže to nahradit bojovností. Já jsem s ním neměl až takové problémy, ale ví se o něm, že když si postaví hlavu, dokáže z něj jezdec jeho kvality dostat jenom těžko,“ míní Faltejsek, který s Orphee des Blins od jejího vítězství ve Velké pardubické absolvoval všechny starty, zatímco do sedla Trezora se dostal poprvé, a to jako náhradník za poraněného Josefa Bartoše.


Zatímco Bartoš trávil tento týden většinou v meranské nemocnici, Faltejskovi se náramně daří na francouzských drahách a patří mezi nejlepší dvacítku tamních překážkových jezdců. Působí u nejlepšího francouzského trenéra Guillama Macaira a protože je jeho zaměstnancem, musí si u něj také vybavovat, zda a jak může jezdit v českých dostizích. „Nebyl jsem letos zvaný prvně, ale až teď se mi povedlo uvolnit,“ upřesňuje Faltejsek. „Naši koně startují po celé Francii a když mě trenér někam pošle, musím jet tam. Naštěstí ale většina našich koní je výborně natrénovaná, daří se jim a asi i mně, takže nemám z profesního hlediska žádný důvod k nespokojenosti,“ hlásí Jan Faltejsek, který se ve Francii prosadil jako dosud žádný jiný jeho český kolega. „Pokud se chci v kariéře dostat dál, je Francie správnou volbou,“ domnívá se Faltejsek. „Zatím jsme dohodnutí, že dostávám ty koně, které trenér vybere. Ale v podobné pozici jako já nás třináct dalších. Je to veliká konkurence, ale musím to vidět i realisticky a brát všechno, co se mi naskytne v naději, že se posunu vpřed. Ty první měsíce byl ne posun, ale spíš skok. Teď už jsem se ve Francii začal pořádně rozhlížet,“ konstatuje spokojeně jezdec, který v těchto bydlí na dohled od Atlantiku. „Jezdecky mi to tam vychází dokonale, druhou věcí ale pro mě je život ve Francii. Ten pořád ještě nedokážu tak úplně vstřebat,“ říká český žokej.

Orphee Faltejsek

FOTO (Petr Guth): Hvězda stáje DS Pegas Orphee des Blins a Jan Faltejsek


Pokud jde o jeho možnou příští prezentaci před českým publikem, Jan Faltejsek si není ani trochu jistý. „Samozřejmě na Orphee des Blins bych se rád vrátil, ale uvidíme, jaké konkrétně budou další plány,“ poznamenal Jan Faltejsek. Jako Čech by určitě rád loňský triumf z Velké obhajoval, o jeho možnosti přijet o druhé říjnové neděli však zatím nemluví. „Nyní před sebou máme spoustu dalších dostihů, a na ty se soustředím,“ vysvětluje Faltejskek.

Autor: Petr Guth     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking