synthSobotní dostihový mítink Polský den, jehož vrcholem byla II. kvalifikace na 123. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou, byl ve znamení velkých očekávání. 


Na startovní listině hlavního dostihu se totiž objevilo jméno žokeje Josefa Váni staršího a jeho Tiumena, v jednom z rámcových dostihů zase startovala loňská vítězka Velké pardubické Orphee des Blins. Její jezdec, žokej Jan Faltejsek, osedlal i kvalifikačního přeborníka Trezora.


Jan Faltejsek se na pardubické dráze letos objevil poprvé. Mimo jiné vedl svou partnerku z loňské Velké pardubické Orphee des Blins a také vystřídal zraněného žokeje Josefa Bartoše v sedle loňského vítěze dvou kvalifikací Trezora. A oba tyto starty dokázal proměnit v úspěch. Orphee des Blins startovala v Červnové cross country Válečníka – dostihu I. kategorie na 3300 metrů. V první polovině dostihu se držela hluboko ve startovním poli, ale v cílové rovině nasadila k trháku a nakonec lehce zvítězila o sedm délek. Nechala za sebou Cardama s žokejem Jaroslavem Brečkou a Step Dancera, kterého vedl žokej Josef Váňa mladší. „Orphee měla problém s kopytem, proto jsme zkusili tuto krátkou distanci. Určitě se ale ještě letos ukáže na něčem delším,“ prozradil její trenér Grzegorz Wroblewski.

OrpheedeBlins 

FOTO (Hana Vytopilová): Orphee des Blins s Janem Faltejskem


Orphee des Blins má díky loňskému vítězství ve Velké pardubické účast ve 123. ročníku tohoto legendárního dostihu jistou. O kvalifikaci ale museli usilovat další zájemci o start v letošní Velké pardubické – mezi nimi např. vloni stříbrný Ronino, bronzový Tiumen či přeborník na kvalifikace a Tiumenův synovec Trezor. Všichni tři patřili k favoritům dostihu, startovní listinu pak doplňovali ještě Lingarry, Cim, Kasim, Tomis, Mr Yocker, Frasini a Cabernet. Dramatické okamžiky se odehrály za Irskou lavicí, kde svého jezdce Pavla Kašného ztratil Mr Yocker. A právě tento sedmiletý bílý valach bez jezdce o malou chvíli později u Popovického skoku zkřížil cestu trojici koní Ronino, Lingarry a Frasini. Toto trio nakonec s velkým odstupem dostih dokončilo a kvalifikační podmínky splnilo. O vítězství se ale bojovalo daleko vpředu. Jan Faltejsek nejprve držel Trezora zpátky, v pětici zbývajících koní mu ale nezbylo než jít dopředu a nakonec dostih s velkým náskokem vyhrát. Diváky sledovaný Tiumen s Josefem Váňou starším dokončili druzí. Váňa byl spokojen. „Už před dostihem jsem říkal, že kdybych byl hůř než čtvrtý, vyprdl bych se na to. Ale ještě na to mám,“ řekl Josef Váňa a prozradil i nejbližší plány s Tiumenem: „Pošlu ho na prázdniny do Bohuslavi a pak už začne příprava na Velkou.“ Třetí došel Tomis s Ondřejem Velkem, čtvrtý Cim v sedle s žokejem Josefem Váňou mladším a pátý Cabernet s Rostislavem Benšem.


Nejobsazenější byl sedmý dostih dne – steeplechase cross country III. kategorie na 4500 metrů. Diváci mohli v poli šestnácti koní opět vidět sedmiletého hnědáka Age of Jape, který v Pardubicích v květnu nejprve vyhrál a pak předvedl ne příliš podařený výkon. Tentokrát se mu ale dařilo. Žokej Dušan Andrés se s ním držel uprostřed startovního pole a až v závěru se dostal před soupeře. Vítězství už bylo jisté. „Minule měl problémy s jazykem, chrčel. Dnes to bylo dobré. V dostihu ale bylo hodně koní i pádů a to není nikdy jednoduché,“ přiznal Dušan Andrés. Age of Jape je držitel Trojkoruny a dvounásobný vítěz Českého derby a pokud se vše podaří, zkusí si letos možná i Velkou pardubickou.      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking