pardubice zanrV předvečer druhé kvalifikace na Velkou pardubickou se na pardubické dráze odehrálo šest dostihů včetně dvou rovin a bumperů. V hlavním dostihu, Ceně Jockey Clubu ČR, slavil první životní vítězství ještě nedávný adept derby, reprezentant stáje Joly Tycho Brahe. A premiérové prvenství na překážkách zaznamenal Betpak Dala.


1900 metrů dlouhý hlavní dostih podle očekávání rozeběhl nedávno v Ebreichsdorfu čtvrtý Rabbit Librettist (Librettist) a v cílové rovině usiloval o vítězství spolu s Bacaresem (Noroit). A právě mezerou mezi nimi se dostal dopředu svěřenec Tomáše Šatry Tycho Brahe (Mujadil) vedený Martinou Havelkouvou a s výrazně nejnižší hmotností v poli (50,5 kg) při čtvrtém životním startu poprvé triumfoval. O 12 kilo více nesoucí Bacares doběhl o délku druhý a Rabbit Librettist nedaleko třetí.


Favoritkou úvodního dostihu přes proutěné překážky, Ceny Dostihového spolku a.s. byla letošní dvojnásobná vítězka Sabana (Magnus), ale ta bohužel v průběhu ztratila svého jezdce. V dostihu ale absolvoval svůj druhý překážkový  start v životě loňský derbysta JUDr. Charváta Betpak Dala (Shamardal), který nakonec v závěru těžil ze své rovinové třídy a jistě o půldruhé délky triumfoval  před dalším ještě nedávno kvalitním rovinovým koněm, čtvrtým ze Starohájského kritéria Tarantem (Bachelors Duke), pro kterého byl tento dostih rovněž druhým absolvovaným přes proutěné překážky. V sedle vítězného Betpaka Daly byl Jiří Kousek, který tak slavil vítězný comeback do sedla po přepadení ve Francii a následné rekonvalescenci. 


Trenér Betpaka Daly MVDr. Čestmír Olehla přivezl do Pardubic ještě dalšího vítěze. Jméno tříletého Rafy (Linngari) vítězného v bumperu Ceně Dostihového spolku a.s. je určitě jménem k zapamatování. Tříletý syn Registany totiž vyhrál hned při svém debutu a v produkci dvojnásobné vítězky Velké pardubické je tak další vítěz po dnes pětileté Regine (Oscar) a o rok mladším Reaperovi (Sholokhov).


Původně sedmý pardubický dostih, bumper na trati 3200 metrů, musel být zastaven pro pád a následné ležení amatérky Jany Novákové v prostoru dráhy, takže koně by nemohli absolvovat druhé kolo. Dostih už nemohl být opakovaný.

(mze) 

 

 

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net