Po šesti sezónách na dráze ukončil dostihovou kariéru vítěz Českého derby 2016 Gontchar (Champs Elysees). Francouzský rodák z chovu slavného Haras du Mezeray absolvoval svůj poslední start 18. září ve Slušovicích v pětkové steeplechase, kterou nedokončil. "Hned na prvním skoku si skočil do nohy a obnovil zranění," uvedl pro naše stránky trenér Radim Bodlák. "Už to nechceme lámat přes koleno, a tak jeho kariéra končí."
Končí tím kariéra bezpochyby mimořádně třídového koně, který ji však v plné míře nedokázal prodat - limitovala jej zraněná šlacha. Do českého turfu přišel Gontchar ze srpnové elitní dražby ročků v Deauville, a již tehdejší cena naznačovala, že k nám přichází kůň s nemalým potenciálem. Za syna trojnásobného Gr.1 vítěze a pravého bratra elitního plemeníka Dansili hřebce Champs Elysees (Danehill) a listed umístěné blacktype producentky blacktype koní Gontcharovy (Zafonic) zaplatil Valentina Bukhtoyarov rovných 100.000 €.
Francouzskou cestou k Českému derby
Hřebce umístil do tréninku Arslangireje Šavujeva, který rychle odhalil v hřebci nemalou třídu a jeho kariéru nasměroval na francouzské dráhy. Debutoval jako dvouletý v polovině září v Nancy, kde doběhl třetí a umístění si přivezl i z Angers, kde v dostihu na 2000 metrů finišoval na pátém místě. Úvodní sezónu zakončil velmi ambiciózním startem v Criterium de Saint-Cloud, ale konkurence v Gr.1 dostihu se ukázala být nad jeho síly a skončil poslední. "Věděli jsme, že nemůže vyhrát, ale chtěli jsme si ověřit, jak na tom ve srovnání s francouzskou dvouletou špičkou je. Bohužel jezdec, když zatočil do cílové roviny, tak hned položil ruce a Gontchara vůbec nepodpořil. Mendizabal to pak obhajoval tím, že to na vítězství nebylo. Francouzští jezdci jsou výborní, ale bohužel nás neposlouchají," posteskl si tehdy trenér po dostihu.
Francouzskou cestou šel Gontchar i ve třech letech, kdy po dubnovém třetím místě v Nancy v dostihu na 2400 metrů získal své první vítězství ve Wissembourgu, kde pod Frankem Paniuccim lehce opanoval dostih o 13.000 € na 2125 metrů. Po něm jej Šavujev znovu nasměroval na blacktype scénu a výsledkem bylo čtvrté místo v listed Prix de l'Avre v Saint-Cloud, kde doběhl 6 1/2 délky za pozdějším vítězem Breeders' Cup Turf Talismanicem.
Gontchar po vítězství ve Wissembourgu. Foto Albert Eyermann
Po 6 startech ve Francii jej trenér poprvé poslal bojovat na tuzemskou dráhu - do Českého derby. V něm po předešlých výsledcích ve Francii odskakoval jako favorit a pod Bauyrzhanem Murzabayevem roli favorita splnil a jistě o délku před Krasavou zvítězil. "Už před dostihem jsem věřil, že derby vyhraje, jen o tom nerad mluvím dopředu," komentoval tehdy Šavujev hřebcův výkon. "Krátce po startu do něj sice narazila Sedmikraska a pak Bauyrzhan musel s Gontcharem obíhat a naběhat metry navíc, ale na druhou stranu se zase tak vyhnul kolizím, což bylo dobře."
Do Ceny Vítězného oblouku už nedošel
Nutno dodat, že vítězství v Českém derby bylo pro tým velkým úspěchem, nikoliv ale tím hlavním cílem. O vysokých ambicích, které Bukhtoyarov i Šavujev s hřebcem měli, svědčí tehdejší přihláška do největšího evropského dostihu Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1). K němu měl dojít přes start v dalším z velkých dostihů francouzského kalendáře Grand Prix de Paris (Gr.1), který se měl běžet tři týdny po Českém derby. "Gontchar je po dostihu v pořádku, takže pokračujeme dále v našich plánech. Tím nejbližším je dostih v Saint-Cloud. Po Grand Prix de Paris se s panem majitelem rozhodneme co dále, ale je dost možné, že Gontchar bude i nadále startovat ve Francii a tedy se českého Saint Leger nezúčastní," plánoval tehdy v opojení po klasickém triumfu trenér.
Bohužel slavný triumf byl ale posledním vítězstvím Gontacharovy kariéry. Do Saint-Cloud už nevyrazil a po letní přestávce se nakonec přece jen postavil na start našeho St. Leger, v němž po tuhém boji podlehl tragickému vítězi Grace of Gracie (Zanzibari). Do Chantilly, které tehdy kvůli rekonstrukci Longchamp hostilo Arc mítink, se ale první říjnový víkend přece jen vydal. Nikoliv však do samotného vrcholu mítinku, nýbrž do rámcové Prix Chaudenay (Gr.2), kde sice skončil na tabuli, ale páté místo, 15 délek od vítězné Doha Dream (Shamardal), bylo místem předposledním.
Vynechaná sezóna 2017
V zimě měl Gontchar nabrat síly do další sezóny, bohužel tu ale nakonec musel vynechat. První zprávy, která na konci března 2017 vypluly na povrch, avizovaly nejprve jen kratší pauzu. „Asi před třemi týdny, tedy v období, kdy to klouzalo, šlápl do díry a má zdravotní problém," uvedl tehdy Šavujev pro naše stránky. "Celou zimu byl v pořádku a pracoval, ale tohle zranění odsouvá jeho vstup do sezóny až na druhou polovinu.“
Nepřehlédněte: U Goffs začala dražba ročků. Ivo Köhler koupil klisnu po Opasanově otci, nakupoval i Tomáš Janda
Bohužel realita byla nakonec ještě horší a Gontchar musel vynechat sezónu celou. O rok později v předsezónním rozhovoru už Šavujev přiznal, že návrat šampióna tříletých hřebců na dráhu nebude jednoduchý. „S Gontcharem musíme opatrně. Rok stál kvůli problémům se šlachou,“ svěřil se tehdy trenér. „Když jsme Gontchara kupovali, tak nebyl moc velký, ale bohužel postupem času hodně vyrostl. Má okolo 175 centimetrů v kohoutku. Přiznám se, že velké koně nemám rád, bývají s nimi problémy. Budeme ho muset opatrně menežovat. Hlavně je důležité, aby neběhal po tvrdé dráze.“
Když se znovu vrátil do dostihové dění v polovině května 2018 v Chuchli, byla podle oficiálního měření dráha dobrá. V trojkové společnosti sice Gontchar odskakoval jako desetinový favorit, o 2 3/4 délky však podlehl o rok staršímu Amdeonovi (Amadeus Wolf). Trenér v něj však stále věřil a navzdory porážce jej poslal do Hoppegartenu do ultravytrvalecké ho Oleander-Rennen (Gr.2), kam jej doprovodil stájový kolega Eskerkhan (Elnadim). V dostihu ale nehráli žádnou roli - celý absolvovali na konci pole a v cílové rovině se pouze Eskerkhanovi podařilo předstihnout jednoho z odpadajících soupeřů. Gontchar skončil poslední.
Změna majitele a přechod na překážky
Gotcharova hvězda slábla a po čtvrtém místě ve Zlatém poháru se na 14 měsíců odmlčel a v zimní pauze přestěhoval k Radimu Bodlákovi. „Jel jsem původně jen pro Limaria, ale když mi pan Šavujev ukázal impozantního Gontchara a podíval jsem se mu na nohy, tak jsem se okamžitě rozhodl, že vezmu i jeho,“ komentoval koupi před časem Bodlák, který věděl o hřebcových zdravotních problémech, ale věřil, že se mu je podaří vyřešit.
V srpnu 2019 s ním vyrazil do Wroclawi, kde v rovinovém dostihu o 16.000 zlotých Gontchar skončil čtvrtý. Poté přešel do překážkového provozu, ale k úspěchům, jakých dosáhl na začátku své kariéry, se v nové disciplíně ani nepřiblížil. V 10 překážkových startech nasbíral 5 umístění a vydělal 32 tisíc korun, zatímco v rovinovém provozu ze 13 startů vytěžil 1,8 miliónu. Nešťastným slušovickým startem se jeho kariéra uzavřela. Přesto však trenér nezakrývá obdiv, který ke Gontcharovi měl a má. "Byl to skvělý kůň, jen ta šlacha jej brzdila."
Nyní se Radimu Bodlákovi pro penzionovaného hřebce podařilo najít nového majitele, který slavnému koni dopřává luxusní penzi přímo v Bodlákových stájích. "Jsem moc rád, že je v tak dobrých rukou. Zasloužil si to."
Miloslav Vlček