V minulých letech se v těchto týdnech ještě řešily boje o šampionáty. Já musel o svoje šampionské tituly vždycky bojovat v podstatě až do konce roku, letos se ale o německém šampionovi v podstatě rozhodlo už při derby mítinku v Hamburku. Je to nevídané, že jsme znali šampiona už v polovině léta, ale letos v podstatě žádný souboj neexistoval. Bajuržan Murzabajev je tu nyní prostě nejlepší, má kvalitu a umí jezdit, a tím letos rozhodl.


Pocítila to také maštal trenéra Schiergena, kam se letos přesunul a dá se říct, že to tam pomohl postavit znovu na nohy.  To, co tady ukazuje, je obdivuhodné. Spekuluje se o tom, že by se mohl přesunout do Francie, ale já jeho budoucnost vidím spíš v Německu. Prosadit se ve Francii jako jezdec, to není jenom o tom, co umíte, ale taky o tom se domluvit francouzsky. Vždyť kdo se tam od dob Cashe Asmussena prosadil? Jezdí tam Demuro, ale jinak Francouzi drží pohromadě a dostat se mezi ně, to je strašně těžké.

Pokoušel jsem se ho dostat do Japonska, jako šampion by tam měl mít nárok na licenci, jenže v dnešní době to je v podstatě nemožné. Nebyl by problém, aby mu Japonci udělili licenci, ale nedostane vízum. Poslední žokej, který tam odtud jezdil, jsem vlastně byl já ještě v době před covidem. Ale aspoň bude mít čas se naučit líp anglicky, bez toho se v Japonsku neobejdete...

I v Česku se šampionát v podstatě rozhodl celkem brzy. Jaromír Šafář se sice v Německu neprosadil, ale každý, kdo přijde z Česka, nemůže být Murzabajev. Je moc dobře, že to v Německu zkusil, a i když mu to nevyšlo, je vidět, že má kvalitu na to, aby šampionát v Česku získal.

V Německu nás teď čeká v Mnichově poslední grupa 1 v sezóně. Pro Murzabajeva by bylo určitě dobře, kdyby si grupu 1 vyhrál, ale tady moc velkou šanci nemá. Velkou favoritkou je britská Alpinista, která už letos vyhrála grupu 1 v Berlíně a Cenu Evropy v Kolíně. Jestli se jí povede urvat v Mnichově hattrick, bude to v Německu určitě hodně velká událost. Jsem na to sám hodně zvědavý a pojedu se na ni do Mnichova podívat.

Ve světě jsem teď v Melbourně Cupu hodně fandil vítěznému žokeji. James McDonald v minulosti vyfasoval exemplární trest za takovou blbost, kterou udělal při sázkách. Já jsem si prošel podobnou zkušeností a moc mu přeju, že se takhle dokázal vrátit na úplný vrchol.

V sobotu se budu hodně těšit na Breeders´Cup.  Běhá tam německý vítěz derby Sisfahan a myslím, že rozhodně není bez šance. Favoritka je samozřejmě Tarnawa, ale dá se čekat rychlý dostih, který by mu měl vyhovovat a tak by se mohl někde u čela motat. V sobotu o půlnoci mu tedy určitě budu fandit. 

Zaznamenal Petr Guth    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net