Do 102. CPIPG Českého derby byli v posledním možném termínu dohlášeni hned čtyři koně a ten, který z nich přišel do Česka nejpozději, je dokonce jeho favoritem. Ač vysoký počet dohlašovaných koní mnohé zaskočil, dohlašování v posledním možném termínu není v případě Českého derby nic neobvyklého a čtyři koně dohlášení "last moment" jsme viděli už před šesti lety. Následující článek se blíže podívá na to, jak se dohlašovaným koním v naší modré stuze.


Dohlásit koně v posledním možném termínu není nijak malá investice. Letos sice vyšla o něco laciněji než v předešlých letech, bohužel však kvůli tomu, že se celková dotace naší modré stuhy snížila. Za každého dohlášeného koně zaplatila trojice majitelů 111.600 Kč, celkem tak jen tito čtyři koně zaplatili za přihlášku (dalších 46.800 Kč stojí startka) téměř 450 tisíc korun, tj, zhruba čtvrtinu celkové dotace dostihu. V řadě zemí tyto finance za dodatečnou přihlášku nekončí na účtu pořadatele, ale posilují celkovou dotaci dostihu. Má to svou logiku - zvýšená cena dostihu je určitým odškodněním pro ty majitele, kteří nesli riziko dlouhodobých přihlášek a své naděje přihlásili v řádném termínu. U nás tomu tak není.

Nutno dodat, že k určitému zvýšení "ochrany" majitelů hlásících koně v řádném termínu už v minulosti došlo. Většina z Vás myslím ještě pamatuje doby, kdy šlo dohlásit koně nejen při posledním škrtání, ale také dokonce při oznámení startujících koní. To však již nyní nelze. 

Úspěch ve Velké červnové jako důvod k dohlášení

Důvodů k přihlášce v posledních možném termínu je několik a podíváme-li se na posledních 16 ročníků, najdeme v něm tři hlavní důvody. Tím prvním je později projevený talent, kterým do té doby méně výrazný jedinec přesvědčí svého majitele a trenéra, že by s ním přece jen derby zkusit mohli. Podáváte-li se na uvedenou tabulku, tvoří tuto skupinu vesměs koně, kterým se podařilo se dobře umístit ve Velké červnové ceně.

Pod podstatnou částí z nich je podepsána trenérka Helena Vocásková. To nakonec platí i o uchazeči letošní modré stuhy Fascing Rockovi (Fascinating Rock), o jehož dohlášce rozhodlo třetí místo v hlavním derby trialu. V Němčicích jistě doufají, že Fascing Rock nepůjde ve stopách tréninkového druha Kmotra (Epaulette), který loni také doběhl třetí ve Velké červnové a též byl na poslední chvíli dohlášen do derby, v němž však stačil jen na 13. místo. Stejné umístění však získal i Saul (Champs Elysees), který v roce 2018 dokonce Velkou červnovou cenu vyhrál, nicméně v seznamu dohlašovaných koní němčické centrály najdeme i Krasavu (Moonjaz), která v roce 2016 nestačila v derby jen na skvělého Gontchara (Champs Elysees). 

Koně dohlášení do Českého derby v posledním termínu a jejich výsledky v derby

rok  kůň  trenér umístění zisk 
2022  ARIOLO  Josef Váňa ?
   FASCING ROCK  Helena Vocásková ?
   TOTALLY GOLD  Ingrid Janáčková Koplíková  ?
   STRONGER TOGETHER  Ingrid Janáčková Koplíková  ?
2021  KMOTR  Helena Vocásková 13. 0 Kč 
2018  TOP ONE  Grzegorz Wroblewski  11. 0 Kč 
   SAUL  Helena Vocásková  13.  0 Kč 
2016   KRASAVA  Helena Vocásková  2. 550.000 Kč 
   RUMPL CIMPR CAMPR  Tomáš Váňa  7. 75.000 Kč 
   GOLDEN DEVIL   Pavel Juránek  8. 0 Kč 
   ERUPTION  Zdeno Koplík  ZN 0 Kč 
2014   DEKATMIE   Zdeno Koplík  5. 175.000 Kč 
2012   BIONIC FACE   Grzegorg Wroblewski  16. 0 Kč 
2011   WALLISTO   Zdeno Koplík  5. 175.000 Kč 
   NUCALS STAR   Radek Holčák  16.  0 Kč 
2010  IRISH HEROES  Zdeno Koplík 16.  0 Kč 
2009  NORDOST  Pavel Kinský 14.  0 Kč 
2007  ESPARANTO  Horst Steinmetz (GER) 3.  450.000 Kč 
   PERDONO  Andreas Wöhler (GER)  6.  0 Kč 
   MAGNIFICENT  Christian von der Recke (GER) 8. 0 Kč 
2006  NORMEN  Zdeno Koplík 2.  690.000 Kč 


Po úspěšně absolvované Velké červnové byli dohlášeni také Top One (Mikhail Glinka), Golden Devil (Pop Rock), Eruption (Muhtathir) či Nucals Star (Danehill Dancer), v derby však neuspěli. Stejně jako třeba Bionic Face (Authorized) u něhož byl spouštěcím impulsem triumf v Červnovém poháru, ovšem v tom s původní propozicí - tedy s distancí 2400 metrů a otevřeným pouze tříletým koním. 

Koupíme si koně do derby

Druhým a letos převažujícím důvodem k dodatečné přihlášce bývá pořízení nového koně. V posledních 16 ročnících našeho derby je specialistou na tento postup trenér Zdeno Koplík, který takto dohlásil hned čtyři koně. A soudě podle letošního ročníku by mohla v jeho stopách jít dcera Ingrid, podepsaná pod letos dohlašovanou dvojicí Stronger Together (Buratino) - Totally Gold (Darn Angel). Koplíkova bilance rozhodně není špatná, neboť tři ze čtveřice dohlašovaných koní dodatečnou přihlášku zaplatili. Normen (Lord of England) stáje YOKO, zakoupený krátce před derby ze stáje trenéra Schiergena, nestačil v derby pouze na Laureata, ale vše si vynahradil na Slovensku, kde tamní derby jistě opanoval. Stejně barvy reprezentující Wallisto (Kallisto), který byl zakoupen ze stáje trenéra Hicksta po třetím místě v Classe D v Kolíně, skončil v Českém derby pátý a následně obsadil třetí místa v derby v Maďarsku a na Slovensku. Za peníze byla i Dekatmie (Hurricane Run), kterou stáj Lokotrans získala po jejím vítězství v prodejce v Compiegne za 38.500 €. Jediným nákupem, který se nepodařil, byl Irish Heroes (Dr Fong), polobratr tehdejšího napajedelského plemeníka Fairlypiho, kterého stáj YOKO získala za 23.000 € po triumfu v prodejce na 2400 metrů v Saint-Cloud, ale který v derby doběhl daleko poslední.

Normen derby
Normen sice v Českém derby skončil "až" druhý, ve Slovenském ale triumfoval. Foto Filip Kalka

Letos startovní listinu obohatí další dva koně z francouzských prodejek a také Ariolo (Reliable Man). I on přichází z německého tréninku, reprezentuje však zcela jinou třídu než jeho předchůdci. Zatímco Wallisto dorazil s aktuálním GAG ve výši 74 kilogramů a Normen byl hodnocen jen o kilogram lépe, grupovými dostihy prověřený Ariolo měl v době koupě úctyhodných 89,5 kg. Jeho rating sice v průběhu sezóny klesal, otazník se vznáší i nad jeho vytrvalostí, přesto však představuje třídu, jakou nejen žádný z dohlašovaných, ale i těch řádně přihlášených koní před startem v našem derby neukázal.

Zájem ze zahraničí? Dnes už ne  

Tím posledním důvodem, který vedl k dohlášení na poslední chvíli, je zájem zahraničních majitelů. S výjimkou slovenských stájí už zájem zahraničních majitelů v posledních letech takřka neregistrujeme, tím méně je současná dotace našeho vrcholu inspiruje k dodatečné přihlášce. V roce 2007, kdy celková cena Českého derby činila 3 miliónu korun a vítěz si odnesl polovinu této částky, však byli v posledním možném termínu dohlášeni hned tři zahraniční koně. Všechny přihlášky dorazily z Německa a to od trojice různých trenérů. Nejlépe si vedl svěřenec Horsta Steinmetze Esparanto (Silvano), který díky předchozímu vítězství ve Francii odskakoval jako druhá šance za Blue Coralem (Grand Lodge) a pod Umbertem Rispolim finišoval třetí za Medeem (Monsun) a Charleym (Rainbows for Life). Perdono (Lear Fan) trenéra Wöhlera skončil šestý (dotováno tehdy bylo jen prvních pět míst), Magnificent (Sternkönig) Christiana von der Reckeho osmý.

Třetinová šance na úspěch

Pokud necháme mluvit statistiku, tak ze 17 koní, dohlášených v posledním možném termínu v posledních 16 ročnících, se 5, tedy méně než třetině, tato dohláška finančně vyplatila. Žádný z takto dohlášených koní nezvítězil, dva koně však získali druhá místa. Na druhou stranu tři skončili na místě posledním. Uvidíme, jak těmito statistikami v neděli zahýbají Ariolo, Stronger Together, Totally Gold a Fascing Rock. 

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net