Safar wellpreparedJaromír Šafář už jednou v Českém derby uspěl. V roce 2015 v něm k vítězství dovedl Váňova svěřence Touch of Genia (Galileo), který po čtvrtém místě ve Velké červnové ceně nastupoval do dostihu podle totalizátoru jako sedmá šance. Přibližně stejné postavení má podle kurzů Tipsportu i jeho letošní naděje hnědák Well Prepared (Protectionist) stáje K-K Metal a.s. Svěřenec Radka Holčáka nadchnul diváky vítězstvím v Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera, ale v hlavním derby trialu zklamal šestým místem. Jak si povede v samotném derby?

 
"Věřím, že dobře," říká Šafář, jezdecká jednička Holčákovy centrály, která do dostihu vyšle i vítěze Velké červnové ceny Agadir Golda (Havana Gold). Ten svému tréninkovému druhovi v červnové nadělil téměř šest délek, přesto Šafář dal přednost Well Prepared. "Vybral jsem si ho ale už dříve, někdy před Frankenbergerem a už jsme to neměnili," vysvětluje žokej, který nevidí mezi oběma zástupci velkokarlovické stáje velký kvalitativní rozdíl. "Myslím si, že Well Prepared je o něco lepší, ale dostih je dostih a zvláště v derby potřebujete k úspěchu i hodně štěstí," míní.

Zklamání z Velké červnové, v níž za Šafáře, který tehdy neměl licenci, zaskočil v sedle Well Prepared Petr Foret, vysvětluje kolizí v prvním oblouku i zřejmě slabší formou. "V tom dostihu vůbec neměl ideální průběh, doplatil na tu kolizi a pak už nebyl v takové pozici, aby mohl něco předvést. Petr Foret ho ani po kolizi tolik zmáčknout, aby ho neznechutil," říká. "Týden před dostihem měl navíc nějakou krizi, ztratil lesk, ale teď je na tom stejně dobře jako byl před Frankenbergerem," dodává.

Nepřehlédněte: Do Českého derby na poslední chvíli. Vede tato cesta k úspěchu?

Jaký odhaduje výsledek svého koně nechtěl moc spekulovat, konstatuje však, že do značné míry bude záviset na tom, jak jim bude přát štěstí. Mezi soupeři jednoznačného favorita nevidí. "Oba z Francie dovezení koně jsou pro mě velká neznámá, jejich dostihy jsem neviděl. Určitě bych se víc bál Ariola, ale zase si říkám, když Röttgen prodá koně s takovou třídou, tak asi ví co dělá. Navíc mi přijde, že nepodává takové výkony jako loni. Určitě zajímaví jsou koně Luboše Urbánka, záleží ale na tom, jak se popasují s chuchelskou dráhou, která vytrvalost prověří víc než Bratislava, kde dosud běhali," míní žokej. U dvojice klisen DS Pegas si není jist, která na tom bude lépe. "Queen of Beaufay se poprvé potká s hřebci, Zaracampa je pro mě trochu neznámá, ale co jsem slyšel, tak v práci chodí nastejno."

Hodně zvědavý je na to, co předvede vítěz Velké jarní ceny Zamico. "Uvidíme, jestli to prostojí, v Bratislavě podle mne doplatil na to, že chtěl jít se mnou, který jsem neměl vytrvalého koně (jezdil Quessignyho, pozn. red.), dostih odedřel, zatímco Darling in Pink vzadu odpočíval a pak jej v cílové rovině porazil. To může být hodně zajímavý kůň," uzavírá Jaromír Šafář.     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net