VKC dobehMalý zájem byl letos mezi majiteli a trenéry dostihových koní o start v 69. ročníku Velké květnové ceny. Po dohlášení Lexceeda se postaví na start mílové zkoušky jen pětice koní. Z účastníků loňské edice dostihu bude na startu pouze čtvrtý Master of Gold, který už letos jednu velkou zkoušku, Gomba handicap, vyhrál. Pražské dostihové odpoledne začíná tradičně ve 14. hodin. V tomto čase se se mohou diváci těšit na první letošní zkoušku dvouletých koní. Tu vybojuje sedm koní zahraničních chovů.V sedle zmíněného Master of Golda (Gold Away) v 69. Velké květnové ceně o 135.000 Kč dostane poprvé příležitost zúčastnit se velkého dostihu Michaela Musialová. Ta ještě jako žákyně dokázala vyhrát Karlovarskou dvojnásobnou míli mající statut II. kategorie. Svěřenec Grega Wroblewskiho po úspěchu v Gomba handicapu startoval před měsícem v dostihu kategorie G v Nancy, kde ale doběhl v poli poražených. O Ideal Approachovi (Bushranger) se ví, že se mu nejvíce daří na bratislavské a mostecké dráze, ale z Chuchle se může pochlubit také nedávným imponujícím výsledkem - těsným druhým místem v EJC Lokotrans Middle. Svěřenec Luboše Urbánka ponese sice nejvyšší hmostnost v poli 61 kilogramy, ale ta by pro něho nemusela být problémem. Ideal Approach se rozběhal před pěti týdny v bratislavské Velké aprílové ceně, kde skončil na čtvrtém místě, třičtvrtě délku za druhým koněm v cíli.

Na startu Velké květnové jsou také dva zástupci loňského klasického ročníku. Dvouletý šampion Zock (Rock of Gibraltar) se od loňského prvennství v karlovarské Lázeňské míli takzvaně hledá. Ve Velké dubnové ceně skončil předposlední. V sedle bude mít švýcarského šampiona Milana Zatloukala. Duke of Darhorse (Duke of Marmalade) s železnou pravidelností střídá lepší výsledky se slabšími a po velmi dobrém třetím místě ve Velké dubnové ceně za Aldzarbem a Sir Sunem nyní na něho vychází horší výsledek. Realizační tým ale určitě dělá vše proto, aby ryzák potěšil dalším dobrým výkonem na trati, kde se odehrálo jeho největší vítězství. Lexceed (Exceed and Excel) se před šesti týdny vrátil do dostihů po roční pauze. V Gomba handicapu obsadil mezi 11 koňmi sedmé místo a dá se u něj čekat progres.

MasterOfGold
Master Of Gold byl loni ve Velké květnové ceně čtvrtý. Na start dostihu nastoupí ověnčený již velkým vítězstvím v aktuální sezóně (foto: Petr Nowicki)

Z trojice dostihů třetí kategorie budou určitě v centru pozornosti koně nejmladšího dostihového ročníku, kteří se utkají v Ceně prvních nadějí na 1000 metrů o 60.000 Kč. Tradičně výborné dvouleté mívá tréninkové středisko rodiny Vocáskových, které vysílá do dostihu dva koně. Stáj Stanislava Chudáčka bude spoléhat na březnovou bělku Xtense (Xtension), zakoupenou za 14.000 euro, která má sourozence umístěného v Listed. Hnědka stáje 3 hearts Falcon Baby (Sir Percy) se narodila také v březnu a stála o tisíc euro více. Její matka Ballerina Blue (High Chaparral) je polosestrou hrdiny Francouzkého derby Blue Canari (Acatenango).

Tréninkový úsek Arslangireje Šavujeva bude zastupovat vlastní odchovanec pánů Bukhtoyarova a Kappusheva Lauderdale (Desert Gues), kterého trenér při Předsezónním rozhovoru označil jako nejranějšího z osmi dvouletků ve své stáji. Tomáš Váňa, který vede šampionát trenérů na rovině, vyšle do dostihu Perseona (Gale Force Ten), jenž stál rodinu Kašparových na aukci 4.200 euro. Rovněž v Lysé nad Labem je připravovaná Strassburg (Tertullian). Stájová kolegyně Love Connection také pochází z výborné německé rodiny - její bába Saldentigerin (Tiger Hill) byla šampionkou tříletých klisen a její dcera Salomina (Lomitas) stejný titul získala před šesti roky. 

Trenér Nieslanik vysílá do dostihu Viviann (French Fifteen), která byla pořízena za 6.500 euro a je prvním potomkem vítězky ze závodiště Fontainebleau. Ve Velké Chuchli je trénovaný Rustikal (Born to Sea) je také prvním hříbětem své matky Oddysey (Acclamation), která dokázala pětkrát vyhrát. Koncem dubna narozený hnědák stál 9.000 euro.

V Ceně Derby Clubu Prague bude určitě favoritkou předloňská vítězka Svatováclavské ceny Anitschka (Arcano), která po letošních třech negativních startech spadla do dostihů třetí kategforie. V poli je také účastník Gomba handicapu Poet´s Rock (Poet´s Voice). O třetí vítězství v řadě se bude v Ceně společnosti TMM na 1600 metrů o 60.000 Kč pokoušet 63 kilogramy zatížený Tropical Bond (Forever Bond), který vítězí stylem start - cíl. Mezi jeho soupeři jsou například v dobré formě se prezentující Alfa Wolf (Amadeus Wolf), spolehlivá Iwnianka (Tempelwächter) nebo Fulmine Luna (Holy Roman Emperor).

Michaela Zemanová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net