VKC dobehUž třetí dostihový den se ve Velké Chuchli přepisovaly rekordy. Dnes utvořila nový rekord zdejší dráhy na 1000 metrů Anitschka v dostihu třetí kategorie a výjimkou nebyl ani hlavní dostih, 69. Velká květnová cena. V ní se prosadil  zástupce stáje Lokotrans a svěřenec Luboše Urbánka Ideal Approach, jenž ke třem vítězstvím ve velkých bratislavských zkouškách přidal první významný triumf na pražském závodišti. V sedle vítěze rekordně rychlé Velké květnové ceny byl Jiří Chaloupka. Dvojitý zásah se během dnešního mítinku povedl mezi jezdci Adamu Florianovi, zatímco z trenérů uspěli dnes dvakrát Arslangirej Šavujev a Tomáš Šatra.

Pětihlavému poli dnešního hlavního dostihu, 69. Velké květnové ceny (4+, I. kat., 1600 m, 135.000 Kč), nejprve kraloval druhý favorit Ideal Approach, ale v oblouku již byl před ním Duke of Darhorse (Duke of Marmalade) odskakující do dostihu v pozici první šance. V cílové rovině se pole vyrovnalo a ani dvě stě metrů před cílem nikdo výrazně z boje o vítězství neodstupoval. Nakonec měl nejvíce síly prostředkem dráhy útočíčí IDEAL APPROACH (Bushranger), který i přes nejvyšší hmotnost v poli 61 kilogramy o půl délky za sebou zanechal mocně finišujícího Master Of Golda (Gold Away). Zlepšení ukázal Zock (Rock of Gibraltar), jenž proběhl okolo cílového mezníku třetí jen o krk. Před dlouho vedoucího Dukea of Darhorse se ještě dostal na čtvrté místo Lexceed (Exceed and Excel). Rychlá dráha vyústila v další rekordní čas, Ideal Approach totiž časem 1:36,60 vymazal z tabulek o 12 setin sekundy loňský rekordní výkon Aldara.

Sedm juniorů se zúčastnilo letošního prvního dostihu vypsaného pro nejmladší ročník, Ceny prvních nadějí (2l., III. kat., 1000 m, 60.000 Kč). Sázkovým favoritem sice byla jedna ze dvou zástupkyň tréninkového střediska Vocáskových Falcon Baby (Sir Percy), ale ta se musela sklonit před výkonem svěřence trenéra Arslangireje Šavujeva LAUDERDALEm (Desert Guest), který triumfoval prakticky stylem start - cíl. Favoritka dostihu sice na něho v závěru dotírala, ale ryzák ještě dokázal přidat a vyhrát o půl délky. Třetí doběhla Viviann (French Fifteen) Žák David Liška tak získal již 17. vítězství v aktuální sezóně. Vítěz reprezentuje stáj Valentina Bukhtoyarova a je jeho chovatelským počinem (ve spolupráci s panem Kappushevem). Není bez zajímavosti, že Lauderdaleho matka Lagoda (Exceed And Exceel) také dokázala proměnit svůj dostihový křest v květnu ve dvou letech ve vítězství na závodišti v Maisons - Laffitte.

Na vítěznou vlnu se vrátila od svého životního úspěchu ve Svatováclavské ceně v září 2016 svěřenkyně trenéra Tomáše Šatry a zástupkyně stáje Joly ANITSCHKA (Arcano). Žokej Milan Zatloukal poslal v Ceně Derby Clubu Prague (3+, III. kat., 1000 m, 60.000 Kč) klisnu do vedení ještě před distancí a ta nakonec dominovala snadno o čtyři délky v novém rekordu chuchelské dráhy na kilometrové trati -  0:58,10. Druhým místem se blýskl při své středoevropské premiéře málo zatížený Easyrider (Dream Ahead) a jen o hlavu za ním získala třetí místo Manolla (Tiger Cafe).

Pohledný závěr dostihu přinesla Cena společnosti Turf Praha (3+, handicap IV. kat., 1600 m, 40.000 Kč). Dostih dlouho vodila Fantastic Lady (Rol´Over Beethoven), ale v polovině cílové roviny se k ní připojili další tři soupeři a klisna se musela posléze spokojit se čtvrtou příčkou. Prostředkem dráhy nakonec slavila úspěch s téměř třídélkovou převahou vítězka z Brna a zástupkyně stáje Syndikát Dvorska - Vymazal MAMBO (Bully Pulpit - Mainly Monroe, Dr Devious), která tak udělala velkou radost nejen svému chovateli a majiteli v jedné osobě Josefu Vymazalovi, ale také trenérovi Dušanu Andrésovi. Druhým místem podal s nejvyšší hmotností v poli dobrý výkon Dodybud ( Soviet Star), jenž  za sebou o délku nechal favorizovaného Lombardina (Bully Pulpit). V sedle Mambo, která je přihlášena do Oaks, byl Adam Florian.

Chaloupka VKC
Jiří Chaloupka po vítězství s Ideal Approachem v hlavním dostihu

O třetí vítězství v řadě a letošní neporaženost se v Ceně společnosti TMM (3+, handicap III. kat., 1600 m, 60.000 Kč) pokoušel svěřenec trenéra Kalčíka Tropical Bond, který stejně jako ve dvou předešlých dostizích diktoval od startu soupeřům tempo. Na distanci se zdálo, že hnědák dovede i tentokrát své snažení do vítězného konce, ale po jeho pravé straně ještě přišel s útokem TROP (Bully Pulpit - Tassilie, Definite Article) trenéra Jaroslava Jelena, který nakonec o půl délky získal po 13 měsících další vítězství pro Stáj Pěčín - Jelen. Třetí místo získala Nee l´Amour (Egerton), která po celý dostih cválala blízko Tropical Bondovi. Ve vítězově sedle byla ž. Martina Havelková.

Jen půl hodiny po hlavním dostihu mohl být v dekorovacím paddocku stejný realizační tým, tedy stáj Lokotrans, trenér Luboš Urbánek a žokej Jiří Chaloupka. Favoritem Ceny paddocku (3l., IV. kat., 2200 m, 40.000 Kč) totiž byl jejich Barabash (Intense Focus), který také proběhl o půl délky vítězně cílem jako první, ale na distanci bočil a od bariéry se dostal k vnějšímu okraji pole, přičemž omezil několik soupeřů. Dostihová komise proto přesunula Barabashe na poslední místo v dostihu a vítězem se stal při své dostihové premiéře nástupce výborného Mikeshe v barvách Kelso Stable MATEESEK (Next Desert - Merbela, Bully Pulpit), o kterého pečuje společně s trenérem Šatrou Ladislav Nagy. Tříletý hnědák za sebou zanechal o krk Lesanu (Jukebox Jury) a Play Rocku (Pop Rock). Uvedenou trojici od sebe dělilo v cíli jen necelých půl délky. V sedle vítěze, který je prvním potomkem vítězky pěti jedničkových dostihů Merbely, si připsal dnešní double Adam Florian.

Desetinovým favoritem Ceny vážnice (3+, handicap IV. kat., 2400 m, 40.000 Kč) byl vítěz ze 6. května AZDAR (Authorized). Tříletý hnědák přihlášený do obou vytrvaleckých klasických dostihů svého trenéra Šavujeva a majitele Bukhtoyarova nezklamal. Finišem porazil na cílové pásce Top One (Mikhail Glinku) a aktivně běžící Tosen Puissance (High Chaparral). Vítěz opět představuje společné francouzské chovatelské úsilí pánů Bukhtoyarova a Kappusheva. V sedle vítěze si připsal letošní čtvrtou trefu Jan Rája, zatímco pro Arslangireje šavujeva to znamenalo již šesté prvenství v aktuální sezóně. Stejný počet vítězství mají i trenéři Ludvík Haris, Ing. Václav Luka, Tomáš Váňa a Helena Vocásková