velka dubnova 24Tuzemští turfmani se dočkali. Po pětiměsíční pauze se znovu rozeběhla tuzemská dostihová sezóna mítinkem ve Velké Chuchli. Ten měl na programu 8 dostihů včetně dvou klání nejvyšší kategorie. Jak 97. Tipsport Gomba handicap, tak především 66. Velká dubnová cena nabídly kvalitně obsazená pole a na dráze pak pohledné dostihy, v nichž uspěli koně s největšími teoretickými šancemi v časech patřících k nejlepším v historii chuchelského závodiště.


Pomineme-li covidový ročník, kdy čeští koně nemohli cestovat do zahraničí, asi nenajdeme v posledních dekádách lépe obsazenou Velkou dubnovou cenu. Favoritkou dostihu na 1800 metrů, letos dotačně posíleného na 150 tisíc korun, byla loňská derby vítězka Abha (Zelzal), pro níž vedle nepochybné třídy mluvila i zimní příprava v Cagnes-sur-Mer a start v nohách, absolvovaný v Rijádu. Jako druhou šanci vypsal Tipsport ostříleného Rex of Thundera (Night of Thunder), jehož kurz se favoritce od vypsání znatelně přiblížil. 

Dostih odvodila Willemine (Pouvoir Absolu), zatímco oba favorité se drželi v zadní části pole. V oblouku se Rex of Thunder lehce posunul podél bariéry, ale podstatné se dělo až v cílové rovině, kde mu jeho žokej a trenér Michal Demo našel prostor ve třetí stopě od bariéry, hřebec přešel do čela a cválal vstříc dalšímu úspěchu. Chvíli mu vzdoroval Ignacius Reilly (Worthadd), pak přišel zvenčí nástup Abhy, ale Rex of Thunder dokázal vedení udržet a s náskokem jedné délky si připsal pátý jedničkový triumf. Za druhou Abhou následovala třiapůl délková mezera a Ignacius Reilly, čtvrtý, s odstupem 3 1/4 délky, finišoval Norton (Tai Chi) a tabuli uzavřel loňský vítěz Velké červnové ceny Charpentier (Cracksman). Vyběhnutý čas 1:49,09 je druhým nejrychlejším časem dostihu i chuchelské dráhy.

"Průběh dostihu jsem měl úplně ideální, seděli jsme blízko špice a když jsme točili do roviny, měl jsem na každé ruce ještě sto kilo, tak jsem si říkal, že je to dobré. V cílové rovině jsem nevytáhl bič, čekal jsem až přijde Abha, abych měl ještě nazbrojeno, ale jak jí zacítil tak ještě zabral," komentoval průběh dostihu spokojený Demo.  

velka dubnova 24b

Výborný čas zaběhl i vítěz Gomba handicapu, favorizovaný zástupce stáje The Sons of Sharpour HIDDEN COLONY (Sioux Nation), jemuž časomíra v cíli naměřila čas 1:10,08, druhý nejlepší v historii dostihu. O něj se mocně zasloužil loňský vítěz Memoriálu prof. Michala Holly Happy (Shalaa), který nasadil rychlé tempo, jemuž však v závěru sám podlehl, zatímco Adamem Florianem vedený svěřenec Konstantina Kobzareva se společně s druhým premiantem dostihu Creatorem (Dawn Approach) drželi vzadu. V cílové rovině, kde pohled na vyrovnanou řadu koní potěšil nejen oko turfmana, ale byl i oceněním práce současných handicaperů, však Hidden Colony s Creatorem přešli do čela a svedli spolu krásný souboj, z něhož o krk vyšel lépe Hidden Colony, který po řadě umístění získal první jedničkové vítězství.

Gomba 2024

Premiéra seriálu s bonusy pro žokeje

Českou i chuchelskou dostihovou sezónu odstartovala tříletým debutantům vyhrazená Cena městské části Velká Chuchle (III.k., 1600 m), na jejíž start se postavila řada adeptů na start v klasických dostizích. Několik z nich zaplatilo nováčkovskou dán - London (Mikesh) a Merino (Amaron) nevstoupili do startovních boxů, Jamminiminiminimum (Shaywan), Our Last Angel (Recorder) a především Zardonic (Dragon Pulse) ztratili na startu řadu délek.
Až do cílové roviny dostih vodila Nelly Fantasy (Sea The Moon), tam se však rychle propadla. Naopak do čela se prodrala stáj Bergman's Horses spisovatelky Michely Klevisové reprezentující NIAMEY (Brametot), která s podporou své trenérky Venduly Korečkové o krk triumfovala před mocně finišující Nikoletou (Holy Roman Emperor). Vítězka, zakoupená jako ročka v Baden-Badenu za 3.500 €, stejně jako těsně druhá odchovankyně Pegasu Nikoleta, jsou hlášeny jak do Oaks, tak i do St. Leger.

Druhým dostihem chuchelského programu byl trojkový handicap Cena PP Asset Management na 1600 metrů, první díl seriálu, v němž sponzor dostihu věnuje prémii 5.000 Kč vítěznému žokeji. Jejím prvním držitelem se zaslouženě stal Martin Laube, který finiš jediného nezvítězivšího koně v poli, nicméně jako favorita odskakujícího čtyřletého SHURAYKA (Siyouni), načasoval na vteřinu, když útokem z téměř beznadějné pozice dokázal o krk před Ardluasou (Dandy Man) zvítězit. Vítězného Shurayka, zakoupené jako nestartovavšího dvouletka v listopadu 2022 za 17.000 € v Deauville, pro stáj Lokotrans připravuje Luboš Urbánek.

Gomba 2024b

V dvojkovém handicapu Cena Unicredit Bank zúročil zimní francouzskou přípravu a tři letos absolvované starty čtyřletý hnědák Statku Blata Český ráj BIRIATOU (Wings of Eagles), který s podporou Tomáše Lukáška po nádherném souboji o krk zdolal sedmiletého Matella (Intello).

V Ceně knihy "Dostihy o modrou stuhu" (III.k., 3, 1400 m) dlouho sahal po vítězství  do Velké jarní ceny hlášený Steppingstone (Footstepsinthesand), který si v průběhu dostihu vytvořil náskok až 8 délek, ale na samotné cílové pásce jej o nos předstihla slovenská SNĚHURKA (Harzand) trenéra Štangela, hlášená do čtyř slovenských klasických dostihů. Dceru anglického derby vítěze vedla Petra Zedková.

Klasickému ročníku byla vyhrazena i Cena Derby clubu Prague (IV.k., 1800 m), ve které se jistě prosadila do derby, Oaks i St. Leger ESKADRA ZERO (Phoenix Of Spain) stáje Rustikal HC s.r.o., kterou trenér Luka nasedlal svému synovi Matyášovi. 

Tečku za vydařenou sezónní premiérou s početnou diváckou návštěvou udělala šestiletá hnědka stáje Flash AUENQUEEN (Soldier Hollow), která si v Ceně Master of Golda (hdcp IV.k., 2200 m) připsala své první kariérní vítězství. V sedle svěřenkyně Jany Manové byl Milan Zatloukal.

Miloslav Vlček
foto Andrea Zavadilová 


    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net