cena jezdectv 2019Skvělý červen svěřenců trenéra Ing. Václava Luky, kteří minulý víkend ovládli tři dostihy na Turf Gala a Fort Templier zvítězil ve čtvrtek v Lyonu, pokračoval i dnes na mosteckém hipodromu. Zástupci bošovického tréninkového střediska totiž vyhráli dva z šesti rovinových dostihů a nechyběla mezi ani hlavní zkouška, Cena Jezdectví. V ní dominoval Zock stáje Joly, která si tak v rozmezí osmi dnů připsala další velké vítězství. Jezdeckou osobností mítinku byl David Liška, jenž zaznamenal hattrick.


Hlavní dostih mítinku, 39. Cena Jezdectví Ing. Jiřího Hrbka (3+, I. kat., 1400 m, 150.000 Kč), se nakonec odbýval jen v sedmi koních, protože škrtnuti byli Father Frost (Rip Van Winkle) a také letos neporažený Mollys Best (Elusive City), který se měl poprvé popasovat s elitou. Na čele dostihu se po startu objevila Efily (Slickly), ale brzy ji vystřídala obhájkyně vítězství Benidiction (Zebedee) a blízko ní cválal také Tropical Bond (Forever Bond). Na bariéře okolo čtvrtého místa byl usazený jeden z favoritů Zock, kterému se v cílové rovině pěkně otevřela volná stopa. Výborně se ale stále držela Benidiction. David Liška v Zockově sedle přesto dostal pětiletého ryzáka stáje Joly do vedení a o délku ho provedl cílem na první pozici před klisnou. Jen krátkou hlavu zpět získal další výborné třetí místo v letošní sezóně Tropical Bond. První favorit dostihu Sagar (Excelebration) pozdním finišem nakonec stihl jen čtvrté místo, necelou délku a půl za vítězem. Tabuli doplnil rovněž hodně v závěru zrychlující Hello Hobby (Intense Focus). A nepropadly ani další klisny Efily a tříletá Strassburg (tertullian), které na posledních dvou místech ztrácely na vítěze necelých pět délek. Trenér Václav Luka prožívá skvělou první červnovou dekádu. Letos již připravil vítěze 12 dostihů, z toho polovina je započítána do šampionátu trenérů na rovině. Cenu Jezdectví vyhrál jeho druhý svěřenec, před šesti lety se to podařilo s Wakou Laurou.

Zock
byl  jako roček zakoupený majitelem Ing. Jiřím  Odcházelem na dražbě ročků v Deauville za 30.000 euro. Jeho otcem je elitní plemeník a na dráze skvělý mílař Rock of Gibraltar (Danehill). Zockova matka Zanet vyhrála jako dvouletá a tříletá tři dostihy na tratích 1550 až 2000 metrů, a označení blacktype kůň si zasloužila třetím místem v Listed Prix Delahante na 1800 metrů.  Zock je jejím druhým potomkem. Jeho o rok starší pravá sestra Zenat startovala jen jako dvouletá, kdy vyhrála ve Francii dva dostihy na 1500 a 1600 metrů a působí v chovu. Zockův o rok mladší polobratr Zak (Kendargent) zatím zvítězil třikrát, na tratích 2150 a 2400 metrů.   

Úvodní Cena společnosti HIPODROM MOST (2l., III. kat., 1200 m, 60.000 Kč) zavedla letos poprvé na hipodrom zástupce nejmladšího dostihového ročníku. Dostih byl celkově druhou zkouškou dvouletých koní v letošní sezóně a jeho favoritem byl polobratr tří blacktype koní Francimor (Free Eagle). O tempo v dostihu se dlouho staral Hudson Hornet (Outstrip), ale po horším startu se postupně přibližovala ACHIRD (Archipenko) s žákem Davidem Liškou, která 200 metrů před cílem převzala vedení a dominovala o dvě délky před Francimorem. Ten byl v dostihu dlouho poslední, a na posledních 100 metrech předvedl silný finiš. Francimor tak sebral druhé peníze Rabbit Breath (Bated Breath). Achird, která je dcerou v Listed v Německu umístěné Alleviate (Indian Ridge), přinesla již letošní osmé vítězství pro trenéra Miroslava Nieslanika a stáj MUDr. Evy Nieslanikové. Žák David Liška triumfoval už po jedenácté a dostal se tak na čelo šampionátu jezdců na rovině. 

Napínavou podívanou v cílové rovině přinesl Červnový mostecký sprint (3+, III. kat., 1200 m, 60.000 Kč), kde se kvinteto koní v cíli vešlo do rozmezí jeden a čtvrt délky. Favoritům dostihu vypálil rybník matador WOBULL SE NOW (Bully Pulpit - Wotana, Areion), který i s daleko nejvyšší hmotností v poli 67 kg dokázal pod vedením Adama Floriana zvítězit start - cíl a ubránit se náporu podstatně mladších soupeřů. O krk za ním skončila vítězka z minulého mosteckého mítinku Gilienne (Stormy Jail), za níž stihl silným finišem o krátkou hlavu zpět vybojovat třetí peníze Orssio (Orpen). Favorizovaná Cool Baby (Intense Focus) skončila o další krk čtvrtá. Wobull Se Now připravila k letošnímu druhému vítězství (a znovu na hipodromu) pro stáj Zeman-Florian trenérka Ing. Helena Voršilková. Výborně se daří jezdci Florianovi, který letos zvítězil podesáté a k naplnění titulu žokej mu chybí osm prvenství. 

Cena amatérských dostihových jezdců (3+, handicap V. kat., 1400 m, 20.000 Kč) byla, jak název napovídá, vyhrazena amatérům. Favoritem dostihu mezi pěti účastníky byla zástupkyně němčického tréninkového střediska, tříletá Zlatonka (Famous Name), která se po roce vracela na dráhu a dosud byla neporažená v jednom startu. Poprvé v dostihu jezdící Josef Břečka poslal klisnu nedlouho po startu do čela a diktoval tempo v kompaktním poli. V cílové rovině ale na ně zaútočil ze čtvrté pozice LAKAR (Tribal Instinct - Laurianna, House Rules) a jezdkyně Michaela Kacerová v jeho sedle dosáhla svého prvního vítězství. Zástupce stáje FVE - Relay JK Levín a svěřenec letos počtvrté vítězného trenéra Michala Kalčíka Lakar, který po roce znovu zvítězil na hipodromu, dominoval o délku a čtvrt před Zlatonkou, jež nesla o téměř 10 kilogramů více. Třetí příčku získal Seresco (Monolit).

Nejvíce obsazeným dostihem odpoledne byla Cena Jockey Clubu ČR (3+, handicap IV. kat., 1800 m, 40.000 Kč) se 14 účastníky na startu. V cílové rovině převzala štafetu od vedoucí Swan Princess (Stormy Jail) La Velocita (Iffraaj), a dlouho to vypadalo, že by mohla získat vítězství, ale nakonec dobře načasovaným útokem splnil roli favorita tříletý svěřenec trenéra Ing. Václava Luky RUSTIKAL (Born To Sea) stáje IBK Race, který pod taktovkou dnes podruhého skórujícího Davida Lišky triumfoval o krk nad La Velocitou. Blízko byla i třetí Drama (Bully Pulpit). 

Druhým vrcholem odpoledne byl dvojkový handicap Cena DHK Baník Most – Černí andělé (3+, handicap II. kat., 2000 m, 90.000 Kč). Po vítězství na zdejší dráze před dvěma týdny šla na start v pozici favoritky Falcon Baby (Sir Percy) trenérky Heleny Vocáskové. Němčické tréninkové středisko rodiny Vocáskových nakonec bylo v dostihu úspěšné, ale nikoliv zásluhou Falcon Baby, která doběhla až šestá. Klisnu výborně zastoupil pro stáj Dr. Charváta připravovaný tříletý FILIP (Intello), který napravil zklamání z Memoriálu JUDr. Frankenbergera a pod taktovkou Jana Vernera v cíli dominoval o čtyři délky před nejvíce zatíženým a spolehlivým Galisem (Suteki Shinsukekun), za nímž stejným rozdílem zaostal třetí Glavalino (Glavalcour). Filip je hlášený do Saint Legeru a jeho prostřednictvím si upevnila už desátým vítězstvím své vedoucí postavení mezi trenáry koní na rovině Helena Vocásková. Jan Verner slaví 11. vítězství v aktuální sezóně, což znamená druhé místo v šampionátu.

Po měsíci se vrátily na mostecký hipodrom překážkové dostihy. Nečekaného vítěze měla Červnová mostecká steeplechase (5+,steeple III. kat., 3800 m, 90.000 Kč). Tempo dostihu dlouho udával favorizovaný Simon Set (Moonjaz), ke kterému v posledním oblouku přišel jeho o dva roky mladší polobratr Scare Crow (Scater). Na favorita ale po poslední překážce zaútočil polokrevný COTE MER (Crossharbour), jehož výkony v českém turfu zatím byly za očekáváním. Jiří Kousek ale sedmiletého hnědáka přiměl k pěknému finiši, kterým pro stáj Statek Chyše - Váňa získal o necelé dvě délky první vítězství před Simon Setem. Třetí peníze, tři délky zpět, ukořistil Scare Crow, který se na startu nechtěl vydat do dostihu a ztratil několik délek na pětici soupeřů. Vítěze trénuje Josef Váňa starší, který si zapsal šesté domácí vítězství v sezóně.

Osmipoložkový mostecký program uzavřela Cena Aintree Racecourse (4+, steeple IV. kat., 3300 m, 60.000 Kč), kde se sešlo vícero překážkových koní získávající zkušenosti. I přes problémy zpočátku dostihu dokázal potěšit vítězstvím při svém teprve třetím životním startu a druhém na překážkách blízký příbuzný šampionky Venillie (Rosensturm) VINN (Rosensturm - Vinnyfy, Mill Pond), kterého v letošní sezóně trénuje pro stáj Orling Lenka Kvapilová. Žokej Marcel Novák dovedl čtyřletého bělouše do cíle o třičtvrtě délky před znovu na hipodromu druhým Angosturou (Air Chief Marshal). Třetí místo získala Engele (Zambezi Sun) před favorizovaným Avec Charmem (Laverock). 

Michaela Zemanová

Záznam dostihového dne v Mostě    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking