Slovenský Kůň roku 2019 ARCTURUS (Fast Company), jediný kůň v historii slovenského turfu, jemuž se už na dráze podařilo vyhrát všechny tři dostihy tamní klasické trojkoruny, ukončil dostihovou kariéru. Jak pro naše stránky uvedla jeho majitelka paní Hana Poledníková, sedmiletého hnědáka převezla krátce před vánočními svátky k sobě domů do Chotěbuze, kde bude úspěšného reprezentanta stáje Meridian čekat zasloužený důchod.

 
Syn výborného dvouletka, vítěze Acomb Stakes (Gr.3) Fast Company (Danehill Dancer) a jednou startovavší Mawu, dcery výborného Pivotala (Polar Falcon), byl jako roček zakoupen Josephem O'Brienem za 50.000 gns. V Irsku v jeho přípravě absolvoval tři starty. V debutu 3. září v Roscommonu na 1400 metrů skončil pátý, 10 dní poté o půl délky zvítězil v maiden na míli v Listowelu a svou irskou pouť zakončil dalším triumfem 20. října v Leopardstownu v mílovém handicapu opět na 1600 metrů, který vyhrál opravdu pohledným závěrem ze středu pole, tudíž rozhodně nepůsobil dojmem, že by ve třech letech míle musela být jeho stropem. Poté byl privátně zakoupen stájí Meridian a přesunut do tréninku k Františku Holčákovi.

Nepřehlédněte: Ponntos v nejlepší formě. Dubai Racing Carnival odstartoval suverénním vítězstvím

Hřebec, který si do Česka přivezl velmi solidní rating 86 liber, zahájil zdejší působení na bratislavské dráze, kde nejprve o krk podlehl Ryonymu (Zoffany) v trialu na tamní Velkou jarní, následně však klasický dostih lehce vyhrál a Ryonymu porážku vrátil. I svůj třetí středoevropský start absolvoval na centrální slovenské dráze, kde finišoval druhý, 3 1/4 délky za Ryonym ve Starohájském kritériu.

Za slovenskou trojkorunou

Následovala první cesta do Velké Chuchle na vrchol sezóny 99. České derby. Opět se svým stálým jezdcem Jaromírem Šafářem odskakoval do dostihu jako třetí šance, v cíli mu patřila pátá příčka, 1 1/4 délky za pozdějším vítězem St. Leger Ramssiem (Whipper). Vše si ale vynahradil v Bratislavě, kde po tuhém boji s Kristianem (Moonjaz) o hlavu opanoval Slovenské derby, v němž jeho věčný rival Ryony obsadil třetí místo. Velmi dobře si vedl i při své premiéře proti starším v maďarské Kincsem díj, v níž nestačil pouze na domácího Derby vítěze Nancho (Tai Chi), který poté dokázal vyhrál Gr.1 Grosser Preis von Bayern. Excelentní tečkou za klasickou sezónou bylo jisté vítězství ve Slovenském St. Legeru, díky němuž se Arcturus stal historicky druhým držitelem slovenské trojkoruny a prvním, který tohoto úspěchu dosáhl hned na dostihové dráze. Jeho předchůdce Tankred, vítěz tamní Velké jarní ceny a St. Leger, získal vítězství ve Slovenském derby až poté, co kvůli pozitivnímu nálezu antidopingové kontroly byla diskvalifikována Ohne Sorge. Nebylo divu, že byl s obrovským náskokem zvolen slovenským Koněm roku a z Galavečeru slovenského turfu si stáj manželů Poledníkových odnesla i ceny pro nejlepšího tříletého hřebce a nejlepšího vytrvalce.



Do první "covidové" sezóny vstoupil Arcturus až počátkem srpna, kdy doběhl druhý v Lázeňské míli a stejné umístění obsadil i v chuchelském Zlatém poháru. Že mu ani náročná tříletá sezóna nesebrala síly a chuť do velkých dostihů demonstroval suverénním triumfem ve Velké ceně českého turfu a neztratil se ani při svém dalším pokusu o maďarský vrchol Kincsem díj, v němž finišoval čtvrtý tři délky za vítězným Opasanem (French Navy). Poté přišel první a jediný pokus o úspěch v blacktype společnosti v italském St. Leger (Gr.3), v němž doběhl šestý.

Změny trenéra

Do sezóny 2021 vstoupil už na tréninkové listině Radka Holčáka, který převzal otcův tréninkový úsek. V druhé covidové sezóně si Arcturus vybral oddechový čas, z pěti startů získal jen dvě dotovaná umístění a sezónu zakončil jedním z nich - čtvrtým místem ve Veľké októbrové ceně. Sezónu 2022 rozjel znatelné lépe a ač nerozšířil bilanci svých velkých vítězství, získal řadu cenných umístění včetně druhého místa ve Veľké májové ceně, třetího ve slovenském Zlatém poháru či pátého ve Velké ceně Slovenska. Na konci prázdnin společně s ostatními koňmi stáje opustil Velké Karlovice a jeho přípravu převzal Zdeno Koplík. V jeho péči vyběhl čtyřikrát, největším úspěchem bylo červencové druhé místo v Classe 4 dostihu ve francouzském Vitteaux, které bylo zároveň posledním dostihem hřebcovy nevšední kariéry. 

Ač drobnější postavy, na dráze patřil mezi velikány přelomu druhé a třetí dekády středoveropského turfu. "Líbivy koník s jiskrou, takový rarášek", jak jej popisoval František Holčák, v jehož péči dosáhl většiny úspěchů, dokázal z 30 startů vytěžil 6 vítězství a 16 umíístění, za což získal 2,777.166 Kč, z toho 2,3 miliónu během přípravy v Česku. 

Miloslav Vlček
foto Andrea Zavadilová







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net