Dux scholar3Dva z trojice nejvýznamnějších meziročníkových srovnávacích dostihů - Velká cena českého turfu a Velké cena Prahy, dnes tvořily hlavní lákadla mítinku v Conseq Parku ve Velké Chuchli. Zatímco na vytrvalecké trati 2400 metrů se prosadil tříletý Mister Westmister (Hurricane Run), triumf v mílové zkoušce patřil starším. Roli horkého favorita v něm potvrdil mezinárodními grupovými zkouškami ostříletý Dux Scholar (Oasis Dream).

 
Začněme nejprve Velkou cenou českého turfu Znovínu Znojmo (I.k., 3+, 2400 m, 350.000 Kč), na jejímž startu se sešli letošní vítěz Derby Mister Aviation s dvěma vítězkami Oaks Saltanat a Orphan, vítězem předloňské edice tohoto dostihu Wallistem či letos se mezi přední vytrvalce zařadivším osmiletým Sky Pilotem. Na měkčí půdě se nikomu do vedení nechtělo, nakonec se vedení ujal Dangerous Gleam, před Saltanat a Sky Pilotem, uprostřed pole na bariéře byl tentokrát dobře schovaný Mister Westminster. A nakonec právě tento tříletý zástupce stáje Spedition Zavřel ukázal v sedle s Tomášem Lukáškem nejvíce sil, aby dokázal v cílové rovince překvapivě do vedení jdoucí Airfare (Fairlypi) chytit a po boji o půl délky porazit. Třetí doběhl Sky Pilot (Dilshaan), čtvrté místo zbylo na vítěze Derby Mister Aviation (Montjeu), který měl zvenčí velmi dobrý moment, ale nakonec se mezi tři nejlepší nevešel.
 
velka cena turfu2013

Výborně obsazená byla mílová Velká cena Prahy CK Martin Tour (I.k., 3+, 1600 m, 350.000 Kč), která měla jednoznačného favorita v pětiletém Dux Scholarovi (Oasis Dream) Ramzana Kadyrova, majícím na svém kontě už několik blacktype úspěchů. Dostih odvodil Hidden Flame, který pole zavedl do cílové rovinky, tam ale přišel ke slovu Dux Scholar a dostih už byl prakticky jen o něm. Ač měl v cíli na druhého Talara (Whipper) náskok jen půl délky, jeho vítězství bylo naprosto přesvědčivé a podstatně suverénější, než by se zdálo z výroku Jistě 1/2. Třetí doběhl Roches Cross (Whipper) a čtvrtý Nyani Tomba (Excellent Art).

Velka cena prahy2013

Z rámcových dostihů zaujal nejvíc hned ten úvodní - Cena Femat (III.k., 1200 m, 60.000 Kč) pro dvouleté koně, ve které se rozdílem třídy prosadil Win Front (War Front) ze stáje DAR, který vyhrál s náskokem 10 délek před druhým Stormico (Stormy Jail). Také druhý dostih dnes patřil dvouletým, ale jen dvouletým domácího chovu. Cenu Fitmin Solution (III.k., 1400 m, 60.000 Kč), zařazenou do Fitmin Cupu, vyhrál ve svém druhém životním startu jistě o 2 1/2 délky polobratr Ready for Life Ready for Bond (Forever Bond) ze stáje Buc-Film v péči trenérky Pavly Váňové. I v jeho sedle byl, stejně jako v sedle Win Fronta, žokej Tomáš Lukášek, který následně dokončil hattrick vítězstvím s Mister Westminsterem.

Double si z Chuchle odnesla dvojice Václav Luka - Petr Foret, která se nejprve radovala z vítězství šestiletého Label Five (Varadar) Dostihové stáje Go, prvního po dvou letech, v Ceně Decart s.r.o. (III.k., 1800 m, 70.000 Kč), ve dvojkovém handicapu Cena Nikolase (1400 m, 85.000 Kč) se po tuhém boji s Raabit Dark Angel (Dark Angel), od které dostával 2,5 kg, o krátkou hlavu prosadil Everest Hill (Tiger Hill) z DS Maentiva. Závěrečná Cena Diakowy (III.k., 3+, 1200 m, 60.000 Kč) patřila čtyřletému Cartemixovi (Tribal Instinct), pravému bratrovi jedničkové Carrie, ze stáje Riviera, v jejímž sedle získal druhé vítězství dne Bauyrzhan Murzabayev.         
 
Záznam mítinku z České televize.       Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net