Kvalifikace Nikas Stromsky foto Milan KricekDruhý dostihový mítink pardubické sezony měl hned dva vrcholy a oba patřily dvojici nejúspěšnějších koní loňské Velké pardubické. Orphee des Blins svým obvyklým stylem start-cíl zvítězila v dvojkové Ceně vítězů Velké pardubické, Nikas možná trochu překvapivě ovládl první kvalifikaci na 124. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou.


Stříbrný z loňské Velké pardubické Nikas je pozdním koněm a ve formě bývá obvykle až na podzim, v květnové kvalifikaci ale překvapil. V cíli si poradil s útokem druhého Peintre Abstraita – mimochodem pátého z loňské Velké pardubické – a stal se vítězem letošní první kvalifikace. Trenér Stanislav Popelka do sedla Nikase angažoval žokeje Marka Stromského, který nahradil zraněného Dušana Andrése. Trenér byl ale spokojen, i když chvíli měl o výsledek obavu.
Nikas musel od Angličáku cválat, aby dohnal ztrátu. Ještě nevím, co se tam stalo. Měl jsem trochu obavu, aby mu pak na trávě nechyběly síly. Ale je to srdcař,“ pochválil Nikase trenér Popelka, který prozradil i plány do budoucna. Uvidíme jaké budou vypsány dostihy. On má nějaké penality z loňska, uvidíme, jaké naskočí po dnešku, takže do nějakých dostihů se asi moc nedostaneme. Uvidíme, možná zkusí srpnovou kvalifikaci,“ uvažoval při dekorování vítězů Stanislav Popelka.

logo vp14Ve dvaadvacátém ročníku Velké ceny města Pardubic startovala šestnáctka koní, které od startu až po vyběhnutí na travnatý ovál vodil Universe of Gracie. Ve finále ale nestačil na rychlý nástup zbývajícího startovního pole. Kromě Nikase a Peintre Abstraita s žokejem Lukášem Matuským jej udolali i Speranza a třetí z loňské Velké pardubické Klaus. Pětici nejlepších doplnil již zmiňovaný Universe of Gracie. Podmínky pro start ve 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou splnila devítka koní, včetně Universe of Gracie. Jeho jméno se však na seznamu přihlášených v prvním termínu neobjevilo.  

Kvalifikace Nikas foto Milan Kricek
foto Milan Kriček

Start v letošním ročníku Velké pardubické má už jistý také Orphee des Blins, a to jako loňská vítězka. Tentokrát startovala ve dvojkovém dostihu Ceně vítězů Velké pardubické. V sedle měla svého parťáka posledních dvou let, žokeje Jana Faltejska a spolu zajistili Gregovi Wroblewskému trenérský hattrick dne. Orphee des Blins porazila o třináct délek Budapeste s Josefem Váňou mladším a Ohia s Josefem Sovkou v sedle.

Cena vitezu VP Orphee des Blins foto Karel Juda
foto Karel Juda 

Podobně jako Orphee des Blins si vedla v dostihu Cena Univerzity Pardubice Ryana. V sedle s Martinem Liškou cválala na přední pozici už od startu a na travnatém oválu náskok na zbytek startovního pole ještě zvýšila. Druhá došla Rampulina a třetí Nikan.

Rámcový program nabídl také klasickou steeplechase, Cenu podporovanou Destinační společností východní Čechy. Tady triumfoval další ze svěřenců trenéra Wroblewského Gejzir, který s Thomasem Boyerem zvítězil s výrokem „velmi lehce“. Znovu by ho měli diváci vidět v polovině června ve Zlatém poháru. Druhý dokončil Betpak Dala a třetí Sherardo, který se na dráhu vrátil po dlouhé pauze.

V cross country III. kategorie Cena společnosti Vesna a.s. skvělý finiš ukázal Reaper v sedle s žokejem Jaroslavem Myškou, který se po celou dobu dostihu držel až na samém konci startovního pole. V cílové rovině po tuhém boji porazil Sixtyseven, hned za ním dokončil Mr Louise, který většinu dostihu odvodil.

Květnová steeplechase cross country byla premiérovým překážkovým úspěchem trenéra Jiřího Kouska, a to zásluhou Jana Faltejska a Quatiki. Pro tohoto černého hnědáka to bylo první vítězství v kariéře. Druhý dokončil po roční pauze vracející se Cherwick, třetí pak došel Liberty Son.

V Ceně Dostihového klubu svedli souboj o vítězství Mirax, který byl nakonec úspěšnější, a Exotic Valley. Původně vedoucího Marca Aurelia překonala ještě Vipera.

Diváci viděli i dva dostihy přes proutěné překážky a závěrečný bumper. Nejúspěšnějším trenérem dne byl Greg Wroblewski s třemi vítězstvími, mezi jezdci po dvou prvních místech brali Jan Faltejsek, Jaroslav Myška a Martin Liška.     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net