Cena prezidenta dobehPoslední významný dostih pražské sezóny, 97. Sherlog Cena prvního prezidenta - Cena prezidenta republiky, přinesl snadný triumf zástupce stáje Valentina Bukhtoyarova Eskerkhana s ž. Martinem Laubem v sedle před Autorem a derby-vítězem Josephem. Mezi bělouši se zase nejvíce dařilo Gold Evasiveovi a ž. Petr Foretovi. Odpoledne bylo také úspěšné nejen pro trenéra Václava Chaloupku a Jiřinu Andrésovou, kteří dosáhli double, ale i pro český chov, jenž měl vítěze v šesti dostizích.   Velmi dobře byl obsazený tradiční poslední vrchol pražské sezóny, 97. Sherlog Cena prvního prezidenta - Cena prezidenta republiky (3+, I. kat., 3200 m, 200.000 Kč). Po škrtnutí vítěze Karlovarské dvojnásobné míle Soliniho se vydalo na 3200 metrů dlouhou trať dostihu devět koní. Krátce po startu začal diktovat tempo jeden z šancových koní Autor (Authorized) vedený šestinásobným vítězem Jiřím Chaloupkou a za něho se zařadil Always od Sunday (Sunday Break) a první favorit dostihu Eskerkhan. V kompaktním poli cválal třetí od konce derby-vítěz Joseph (Lando). Ve druhém oblouku se posunula na druhé místo za Autora Williann (Tiger Cafe). V cílové rovině dál nepolevoval v tempu Autor, ale s útokem ještě přišel favorizovaný reprezentant stáje Valentina Bukhtoyarova ESKERKHAN (Elnadim). Vnější stranou dráhy také rozbaloval finiš ještě na konci oblouku poslední Joseph. Svěřenec Arslangireje Šavujeva Eskerkhan nakonec při svém třetím tuzemském vítězství dominoval největším rozdílem - o dvě a půl délky. Druhý Autor podal rovněž velmi dobrý výkon a pozitivně lze hodnotit i třetí místo Josepha s mladým jezdcem Adamem Florianem. Jeho ztráta na vítěze byla u cílového mezníku necelých deset délek. Tabuli nejlepších doplnily klisny Raviella (Pop Rock) a druhá zástupkyně tříletého ročníku Tafilly (Red Rocks), která nesla jen 52 kilogramy. Dvojice trenér Šavujev a žokej Laube se radovala z prvníhu úspěchu v tradičním dostihu. Arslangirej Šavujev zaznamenal letošní desáté vítězství. Martin Laube má v rámci šampionátu jezdců na rovině již 15. vítězství.

Cena prezidenta dekor
Slavnostní ceremoniál s předáváním čestných cen vítězům 97. Sherlog Ceny prvního prezidenta - Ceny prezidenta republiky (foto: Petr Nowicki)

Úvodní dostih závěrečného pražského dostihového dne, Cena EŽ Praha,a.s. ve spolupráci s Českou televizí (4+, proutěné překážky II. kat., 3300 m, 120.000 Kč), přinesl čtvrtý letošní triumf pro jednoho ze čtyř koní trénovaným Ing. Miroslav Ševčíkem, jedenáctilého NIKANa (Scater - Nika, Chivari). Nejvíce zatížený zástupce stáje Vox Ševčík Vachovice převzal vedení ve druhém kole a v cílové rovině neustával v tempu, kterým nedovolil se všem, a to podstatně mladším soupeřům, přiblížit. Cílem prolétl o devět délek před A Pigallem (Discover d´Auteuil), jenž za sebou o dvě a půl délky zanechal favorizovaného Wicker Stonea (Whipper). Trenér Ševčík letos slaví pátý triumf svého svěřence a jezdec Jakub Kocman při svém teprve letošní jedenácté účasti v dostihu projel cílem vítězně potřetí. Navázal tak výborně na svůj včerejší jediný start na pardubické dráze, který proměnil ve snadné vítězství s tříletým Silver Princem.

Tempo v jediném dnešním měření sil pro dvouleté koně, Ceně společnosti Dibaq, výrobce značky Fitmin (2l., III. kat., 1400 m, 60.000 Kč), udala podle očekávání bělka Dark Alighieri (Durante Alighieri), ale tři sta metrů před cílem se přes ni začali valit z obou stran soupeři. Nakonec byla nejúspěšnější vlna kterou představovaly rovněž dlouho poblíž čela cválající Drakyáda (Egerton) a Nirwa. O délku dříve si připsala při třetím životním startu premiérové vítězství svěřenkyně Radka Holčáka NIRWA (Sharpour - Noisette, Indian Danehill) hájící barvy Stáje Mikon. Klisna pod vedením ž. Zuzany Vokálkové o délku porazila spolehlivou Drakyádu. Třetí místo s odstupem třičtvrtě délky získal debutující Tango Glinka (Mikhail Glinka). Trenér Radek Holčák zarovnal počet letošních vítězství na 15 a žokejka Vokálková se  vítězně prosadila v aktuální sezóně popáté. Nejúspěšnějším majitelem celosezónního seriálu Fitmin Cupu se stala stáj DAR.

V Ceně Pražské plynárenské (3+, IV. kat., 1400 m, 40.000 Kč) se nedlouho po startu prodrala do čela Rakia (Next Desert) s žokejem Laubem, ale ještě před obloukem se dostal vedle ní druhý favorit dostihu Ladislav. Oba koně zavedli desetihlavé pole do cílové roviny. Rakia pokračovala podél bariéry, zatímco svěřenec Václava Chaloupky LADISLAV (Heretic - Lady Starling, Distinctly North) si namířil  blíže ke druhému konci dráhy. Žák David Liška nakonec dovedl reprezentanta Görgl´s Farm ke druhému životnímu vítězství o délku před favoritem Lysyanargentem (Kendargent). Půl délky zpět docválal do cíle na třetí pozici užitečný Herbebois (Scyris). Trenér Ing. Václav Chaloupka si zaknihoval letošné šesté vítězství. David Liška pokračuje ve svém výtečném podzimu a s 15 prvenstvími se posunul na pátou příčku v rovinovém šampionátu.

Vzrušující podívanou na poslední dvoustovce dostihu nabídla handicapová Cena Pražské plynárenské distribuce (3+, handicap III. kat., 1400 m, 60.000 Kč). Největší část dostihu odvodila Chiqa Querida (Frozen Power), ale na zmíněných posledních 200 metrech dostihu se k ní přidalo v úsilí o vítězství dalších šest koní. Nakonec slavila úspěch nejnižší hmotnost v dostihu 48 kilogramy, kterou nesla dosud nevítězná LADY HORTENZIE (Heretic - Lady Starling, Distincly North). Sestru před okamžikem vítězného Ladislava vedla Jiřina Andrésová a společně triumfovali o půl délky před Fulmine Lunou (Holy Roman Emperor). Jen o hlavu zpět skončila třetí Barika (Torlus). Prvních sedm koní se v cíli vměstnalo do pouhých dvou a půl délky. Trenér Václav Chaloupka tak dnes dosáhl double a ž. Jiřina Andrésová zvítězila letos podeváté. Vítězka patří stáji Hořejší Tvrz Chlum, která se ve čtvrtém roce své existence může radovat z prvního triumfu.

Cena belousu
11. ročník Ceny běloušů CK Martin Tour dopadl nejlépe pro jediného tříletka v poli. Byl jím Gold Evasive DS Pegas vedený žokejem Petrem Foretem (foto: Petr Nowicki)

Po škrtnutí tříleté Dajuky se nakonec 11. ročníku Ceny běloušů CK Martin Tour (3+, II. kat., 1600 m, 100.000 Kč) zúčastnilo jen kvarteto nositelů bílé barvy. Po startu šel do čela nejméně zatížený a favorizovaný Facts And Figures (Galileo), kterého ze druhého místa sledoval Gold Evasive. Do cílové roviny vběhli oba koně již téměř vedle sebe. Facts And Figures se dlouho nevzdával, GOLD EVASIVEovi (Evasive) se podařilo dostat se před něho až u distančního mezníku. Svěřenec trenéra Dalibora Töröka pod taktovkou prvního jezdce DS Pegas ž. Petra Foreta triumfoval o třičtvrtě délky před Bukharim (Dalakhani), který odsunul Facts And Figureho o půl délky na bronzovou pozici. Žokej Petr Foret si připsal do rovinového šampionátu 15. vítězství a posunul se na čtvrtou pozici v něm. Trenér Török má letos v rovinovém šampionátu deset vítězství.

Jen půl hodiny po Ceně prezidenta přišla na řadu Cena Střední školy dostihového sportu a jezdectví (3+, handicap IV. kat., 1800 m, 40.000 Kč) a radovala se v ní sestra žokeje Martina Laubeho Simona. Té totiž svěřila trenérka Ing. Ivana Pejšková zástupce stáje DS Ondra, Matyáš, Flash ONDREÁŠe (Socr House - Odinga, Dancing Fire) a čtyřletý hnědák pod jejím vedením dominoval o dvě délky před Lemesínou (Signe Divin) s Danielem Vyhnálkem a poctivou Sun For Life (Rainbows For Life) s žákem Milanem Davidem. Simona Laubeová se stala rovněž celkovou vítězkou Hipospolu Cupu.

Nejen posledním dostihem dnešního mítinku, ale i celé letošní sezóny v Conseq Parku, byla Cena www.dostihy.net (3+., handicap III. kat., 2400 m, 60.000 Kč). Tón dostihu udala Golden Irene (Look Honey), ale ta se v polovině cílové roviny začala z důležitého dění vytrácet. Nakonec slavila úspěch a  také double ž. Jiřina Andrésová, která dovedla vítězně do cíle svěřenkyni svého manžela Dušana VĚDMU (Look Honey - Widama, Dara Monarch) v barvách stáje DC Zámrsk MUDr. Bruna V.  Silný finiš Winner Starse  (Security Risk) stihl zkrátit jeho manko na vítězku na délku a čtvrt. Třetí příčku získala Ella (Whipper) s vítězkou Nikon Ladies Cupu ž. Martinou Havelkovou.

Michaela Zemanová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net