Savujev ArslangirejÚspěch Eskerkhana s žokejem Laubem v 97. Sherlog Ceně prvního prezidenta – Ceně prezidenta republiky velmi pravděpodobně znamenal zdařilou tečku za sezónou ve stáji trenéra Arslangireje Šavujeva. Ve třech dostizích v Česku vítězný Eskerkhan bude samozřejmě hlavním tématem rozhovoru. Byli jsme ale také zvědavi na to, jak je úspěšný trenér se sezónou 2017 spokojený. A dozvěděli jsme se i to, jak velká generační obměna jeho tréninkový úsek v Krabčicích čeká.  Eskerkhan včera v Chuchli potvrdil, že je výborným vytrvalcem. Předchozí start v Listed dostihu v Saint Cloud mu moc nevyšel, ale změřil síly s blacktype koňmi a nebyl za nimi moc daleko. Předpokládám tedy, že jste mu v Ceně prezidenta republiky, i přes účast výborných vytrvalců na čele s Autorem, věřil.
Ano, věřil, šli jsme bojovat o vítězství. Ve Francii bohužel nebyl poctivý dostih, bylo to pomalejší a to Eskerkhanovi nevyhovovalo. Nicméně pocit jsem z něho měl dobrý, nezklamal mne. A včera ve Velké Chuchli nám vše vyšlo na tisíc procent… Autor udělal velmi dobré tempo, a Martin Laube ho opět dobře odjel. V Karlových Varech s ním před tím absolvoval přípravný dostih, dal mu dvě rány bičem a zvítězil.

Eskerkhan běhal v Rusku různé tratě, a u nás startoval od 2000 metrů výše. Můžeme po včerejšku říci, že ultravytrvalecké tratě jsou pro něho to pravé?
Eskerkhan potřebuje minimálně trať 2400 metrů, ale čím více, tím lépe.

Cena prezidenta dobeh2
Radost žokeje Martina Laubeho v cíli 97. Ceny prezidenta. Bylo to jeho šesté vítězství v jedničkovém dostihu (foto: Petr Nowicki)

Je po dostihu v pořádku? A platí, že už bude odpočívat?
Ano, je po dostihu v pořádku. Do Francie už s ním nechci, cestoval takových kilometrů a nakonec to nebyl pro něho dobrý dostih. V Německu by mu to mohlo vyhovovat lépe, tam se běhají poctivější dostihy. Chci se ještě podívat na propozice, ale myslím, že pro něho tam teď už asi nic nebude. Takže nejspíše už bude celá naše stáj odpočívat po sezóně.

Jaký je Eskerkhan povahově?
Je to poctivý kůň a má moc dobrou povahu. Musím se ale přiznat, že jsem ho ani moc nechtěl. Z Ruska k nám zatím nepřišli moc dobří koně, a když mi pan Bukhtoyarov říkal, že má pro mne v Rusku dobrého koně, jen že mu to nejde na písku, tak jsem o něho ani moc nestál. A byla by to škoda...

Sezóna tedy s největší pravděpodobností pro vás již skončila. Vaši svěřenci dosáhli deseti vítězství a z toho je pět ve velkých dostizích. Jste tedy s dostihovým rokem 2017 spokojený?
Se sezónou v Česku spokojený jsem, podařila se nám velká vítězství. Ale ve Francii jsme měli slabší sezónu, tam musíme ještě nasbírat více zkušeností.

Eskerkhan
A ještě jednou hvězda stáje Valentina Bukhtoyarova Eskerkhan (foto: Petr Nowicki)

Jak velká generační obměna čeká vaši stáj v zimním období? Budou někteří koně odcházet a kolik čekáte ročků?
Ještě to není definitivně rozhodnuto, ale možná odejde na skoky Skyline Runner. A pan majitel rovněž zvažuje poslat do Francie Mamadyshe a Silver Balla. Mají francouzský handicap a nemuseli by tolik cestovat. Ale jak říkám, zatím není nic rozhodnuto. Tři dostihoví koně pana Kadyrova zůstávají, stejně jako Zazou a Mikhail Glinka v chovu. Budeme mít šest dvouletých koní na příští rok. Mohlo jich být více, ale další jsem odmítnul. Patnáct až šestnáct koní ve stáji úplně stačí, to je na náš stálý pracovní tým akorát.

Můžete prozradit o jaké ročky se jedná?
Čtyři koně jsou vlastního chovu pana Bukhtoyarova. Jsou to většinou sourozenci koní, které jsem trénoval. Je mezi nimi například bratr Mamadyshe po Toronado (High Chaparral), bratr Silver Balla po začínajícím plemeníkovi Sea The Moon (Sea The Stars) a také sestra Titan Fightera, jejímž otcem je také Sea the Moon. Russian Racing Syndicate nedávno zakoupil hřebce, bělouše. A máme taky jednoho mladého koně narozeného v Krabčicích. Je to polobratr Finiose a jeho otcem je Mikhail Glinka. Hřebeček by měl v budoucnu startovat za naši rodinnou stáj ARANA.

Michaela Zemanová

Související článek: Eskerkhan dominoval rovněž v Ceně prezidenta
     

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net