chuchle4Tečku za letošní dostihovou sezónou v Praze udělá nedělní mítink, při kterém je opravdu nač se těšit. Výborné obsazení totiž mají nejen oba jeho vrcholy. Desetinovým favoritem 1. Agrofert Velké národní steeplechase je grupa 1 vítěz Fafintadenient, zatímco hlavním protagonistou 95. Moser Ceny prezidenta republiky byl měl být obhájce prvenství Aztek.


Hvězda stáje Statek Chyše-Váňa osmiletý Fafintadenient (Sakhee) dokázal letos velké věci včetně triumfu ve Francii a v jedničkové Gran Corsa Siepi di Merano, takže je oprávněně favoritem milionové 1. Agrofert Velké národní steeplechase o Pohár Josefa Váni. Mezi jeho šesti soupeři jsou tři koně, kteří přijedou ze zahraničí. Z Německa k nám zamíří svěřenci trenéra Schnakenberga - sedmiletý  jarní vítěz z Wissembourgu nad Kamelií Stromberg (Medicean) a o dva roky mladší Jupiter (Electric Beat). Oba se utkali před třemi týdny ve Velké ceně Sárska, kde byl v cíli lepší Jupiter, třetí o 6 délek před svým stájovým kolegou. A Jupiter byl ještě poté třetí 11. října v Nancy. Švédský Moss Cloud (Cloudings) vyhrál své dva poslední starty v Täby a v červnu byl pátý ve švédské Grand National ve Strömsholmu.

Bez nadějí nejsou ale i další zástupci tuzemských stájí. Desetinásobný vítěz na překážkách Gejzir (Generous) sice letos nevyhrál, ale ve velmi dobře obsazené Listed v Meranu v polovině srpna skončil třetí a o měsíc později doběhl čtvrtý ve francouzských Enghien-Soisy, přičemž nebyl tak daleko od vítěze. Květnový vítěz z Merana Mazhilis (Country Reel) také hodně umí. Čáriray (Ray of Light) je spíše specialistou na proutěné překážky, ale před dvěma roky dokázal zvítězit i ve Stříbrné trofeji. Také ho tedy nelze podceňovat, tím spíše, že před dvěma týdny ukázal výbornou formu úspěchem v Křišťálovém poháru. 

Fafintadenient Praha
FOTO: Dvojice Fafintadenient a Josef Váňa ml. se po půldruhém měsíci opět ukážou pražskému publiku. Budou usilovat o vítězství v premiérové Agrofert Velké národní steeplechase o Pohár Josefa Váni 

O účast v 95. Moser Ceně prezidenta republiky byl velký zájem a tak jsou startovní místa bezezbytku zaplněna. Aztek (Scater) trenéra Tomáše Váni bude obhajovat loňské prvenství a během sezóny často bojoval s těžšími soupeři. Skvělým vytrvalcem je také Omnibus (Da Xian). Ten ale od 7. června, kdy obsadil druhé místo v Listed ve Wroclawi, nestartoval. Jeho současná forma je tedy otazníkem. Ultravytrvalost mnohokrát potvrdil vítěz Saint Legeru ze sezóny 2013 Always on Sunday (Sunday Break), který se letos chystá teprve ke třetímu startu. Před pěti týdny dominoval ve slušovické třetí kategorii.

Možná nakonec největší soupeřkou pro Azteka by mohla být klasická vítězka Amga River (Dylan Thomas), která zaběhla výtečně v posledním klasickém dostihu sezóny, kde podlehla jen vítěznému Sanokovi a dokázala porazit Touch of Genia. Amga River navíc ponese o 5,5 kilogramy méně než Aztek a Omnibus. Nízká hmotnost může být výhodou také pro další tříletky - Icara (Halling) a Lorpena (Orpen). Icar doběhl čtvrtý ve slovenském Saint Legeru a Lorpen je sice stále nezvítězivší, ale v pražském Saint Legeru mile překvapil čtvrtým místem.

Ze starších koní nebude radno podceňovat svěřenkyni Františka Holčáka Lust (Rosenturm). Librillina dcera zvítězila v Ceně Pat´s Music a před týdnem, s nejvyšší hmotností v poli, doběhla o délku třetí za Fiorhead a Estinaad v jedničkovém bratislavském dostihu pro tříleté a starší kllisny. Oběma svým přemožitelkám dávala výhodu 1,5 kilogramu.

Výborným ultravytrvalcem je také v posledních dvou startech v nižších kategoriiích vítězný Pat´s Gold (Gold Away), který byl v loňské Ceně prezidenta šestý, a výbornou sezónu má také Fernando (Sabiango), dvakrát triumfující a čtvrtý ve Velké ceně českého turfu. 

Nirgera  (Egerton), Izynka (Look Honey), Sundara (Galileo), Aurora (Stormy Jail) a Dekatmie (Hurricane Run) nedisponují tak vysokou výkonností jako jejich souepři, ale při předvedení vrcholné sezónní formy by mohli atakovat nižší dotované místo.

V rámci odpoledne se také odběhne dvojkový dostih přes proutěné překážky a již 9. ročník Ceny běloušů CK Martin Tour s osmi účastníky na startu. Areál závodiště bude pro veřejnost otevřený už od 10 hodin.

Sázkové kurzy Betino na 1. Agrofert Velkou národní steeplechase o Pohár Josefa Váni:
1,6:1 - Fafintadenient
4:1 - Gejzir
5:1 - Moss Cloud
6:1 - Stromberg
7:1 - Mazhilis
8:1 - Čáriray
10:1 - Jupiter

Sázkové kurzy Betino na 95. Moser Ceny prezidenta republiky:
2,5:1 - Aztek
4:1 - Amga River
5:1 - Omnibus, Always on Sunday
7,77:1 - Icar
8,5:1 - Lust
12:1 - Lorpen
13:1 - Fernando
14:1 - Sundara
15:1 - Pat´s Gold
18:1 - Dekatmie
20:1 - Izynka
30:1 - Nirgera, Aurora
(mze)

Související články:
Poslední dostihový den v Praze s mnoha lákadly
Zajímavé hlasy z tiskovky

 
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking