Universe of gracieLoňský (a také předloňský a předpředloňský) hrdina Velké pardubické Jan Faltejsek se letos už podruhé vypraví z Francie na východ Čech. Hlavní důvod jeho návštěvy se v obou případech jmenuje stejně: Universe of Gracie. Valach stáje BORS Břeclav, jehož trénuje Jiří Kousek, by se pro vítěze posledních tří edicí Velké mohl stát nástupcem fenomenální Orphee des Blins. Loni sice patřil k těm, kdo skončili na klisnině štítě, jenže letos na startu žádná Orphee nebude a mezi adepty na uvolněný trůn Universe of Gracie rozhodně nevypadá bez šancí.


Moc mě potěšil, je to kůň, který moc dobře skáče a na pardubické překážky se hodí,“ pochvaloval si Jan Faltejsek nově osvěženou spolupráci  hned po  prvních pardubických dostizích. „Je to kůň, na kterého se určitě zase rád posadím, pokud bude ze strany majitele i trenéra zájem.“

Jak ukazuje startovní listina kvalifikačního sobotního dostihu, zájem o služby Jana Faltejska rozhodně je, i když v Úvodní cross country skončil „jen“ druhý. Trenér Jiří Kousek mu koně, kterého  v loňské Velké jezdil sám, opět svěří. A rád. „S Honzou Faltejskem jsme se dohodli na spolupráci a minule jsme mohli být všichni spokojení. Ti dva vytvořili úžasný tým. Budu jenom rád, pokud Universe of Gracie bude jezdit i nadále, s koněm si výborně sednou a byla radost se na ně minule dívat,“ říká Kousek, který věří, že Universe of Gracie je i pro letošek koněm do Velké. Mimochodem, desetiletý valach ve své kariéře vyhrál zatím jen tři dostihy a poslední z toho v roce 2011, ve všech vítězných pokusech ho ale vedl právě Jan Faltejsek.

Proti loňsku  se ale změnil, je to trochu jiný kůň, než třeba před rokem. Neříkám, jestli lepší nebo horší, prostě je jiný, a my s tím  nyní musíme počítat,“ dodává Jiří Kousek, který čtvrtého koně loňské Velké letos hodlá nachystat  snad ještě k vyšším metám. „Pokud všechno půjde tak jak si představujeme, letos by to nemělo být se mnou v jeho sedle,“ doplňuje Kousek, který loni Universe of Gracie vedl. 

Na start kvalifikace  se ale postaví v roli jezdce i on přesto, že ještě před několika týdny se vyjádřil, že prozatím pro ježdění dostihů nezískal letos fyzičku.  Povede dalšího ze svých svěřenců, Quatiky. „Je to sedmiletý kůň, s kterým jdeme zkusit, co s ním kvalifikace udělá. Samozřejmě, pokud by mu dostih vyšel, dalo by se i s ním počítat pro Velkou, ale u něj bude tento start především o tom, jak  trať zvládne a jak se mu povede na krosových překážkách,“ míní Jiří Kousek, který se ovšem dostal do takové jezdecké kondice, že bude jízda na Quatikym také jeho osobním kondičním testem. Jednoznačně větší šancí žlutých barev stáje BORS Břeclav je však Universe of Gracie, jenž má pro kvalifikaci v kapse několik trumfů: Vítězným žokejem posledních tří Velkých počínaje a kvalitním výkonem v přípravném dostihu konče…  

Petr Guth, foto Jan Uher

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking