Chudacek StanislavMezi devíti letošními triumfy zástupců stáje Stanislav Chudáček je třetina v dostizích nejvyšší kategorie, a svědčí tak o další výborné sezóně této stáje existující od roku 2008. Nejčerstvějším úspěchem je suverénní vítězství Famous Valley ve 13. ročníku Zlatém poháru EŽ Praha, a. s. a prodloužení rekordní výherní série pětileté klisny, která drtí soupeře na překážkách i na rovinách. S majitelem Ing. Stanislavem Chudáčkem jsme si povídali ale také o jeho dalších koních.


Famous Valley je čím dále lepší. Svědčí o tom i její letošní dvě vítězství v dostizích nejvyšší kategorie. Vnímáte to také tak?
Když jsem klisnu jako roční kupoval od německého chovatele žijícího v Anglii, tak mi říkal, ať jí dopřejeme čas, protože pochází z rodiny, kde jsou pozdnější koně. A s Famous Valley to tak je. Vyzrává a myslím, že v pěti letech je lepší, než byla loni.

Zlatý pohár Elektrizace železnic byl  dobře obsazený. Jak vysoko jste pomýšlel před dostihem?
Samozřejmě, že jsme chtěli vyhrát, ale měl jsem trochu obavy ze zlepšení Slivky, kterou jsem považoval za největšího soupeře. Nemyslel jsem si, že by Famous Valley mohla vyhrát s tak velkým náskokem.

Je rekordmanka po dostihu v pořádku? A uvidíme jí ještě letos na dráze?
Naštěstí je po dostihu v pořádku. Nyní má týden odpočinku a pak se rozhodneme, jestli už letos nebude běhat, anebo zda-li jí budeme hledat nějaký dostih.

Jaká je Famous Valley povahově?
Je to velice klidné zvíře. Jak při cestování, tak i při tréninku, kde ji mohou jezdit děti. V dostihu se nikam nehrne, a když se blíží jeho konec, sama zapne. Pavel Složil ji jezdil poprvé v dostihu v Maďarsku a říkal nám, že se mu zdála v průběhu dostihu až flegmatická, ale pak v závěru sama zrychlila a bez problému vyhrála.

Zlaty pohar EZPraha dobeh
Famous Valley a jezdec Pavel Složil suverénně o 15 délek vítězí ve 13. Zlatém poháru EŽ Praha, a. s. 

Zmínil jste dostih v Budapešti v polovině srpna. Famous Valley tak poprvé startovala mimo české území. Znamená to, že by mohla běhat v zahraničí častěji?
Bylo to spíše asi výjimečně. U nás tehdy neměla vhodný dostih a bylo potřeba, aby před Zlatým pohárem takzvaně upustila páru a proběhla se v dostihu.

Velkou radost vám také letos dělá Kristiano, který vyhrál na jaře Memoriál Dr. Frankenbergera a bojoval o vítězství ve Slovenském derby. Kam budou nyní směřovat jeho kroky?
Bohužel Kristiano začal přes léto zase růst a rozkulhal se. Není to nic zásadního, ale dopřejeme mu čas a do tréninku se vrátí po Novém roce. Je to poměrně veliký kůň a myslím, že bude příští rok ještě lepší.

Převahu ve vaší stáji mají čtyřletí a starší koně. Plánujete posílení a omlazení stáje?
Příští rok by za moji stáj teoreticky mohli běhat dva dvouletí koně českého chovu. Jedná se o prvního potomka klisny Krasavy, a to Krasomila po plemeníkovi Youmzain, který je mým odchovancem, a tím druhým bude pravá sestra Kristiana a Krasavy, ryzka Kanada, jejímž chovatelem je pan Vocásek.  A Krasava má ještě dceru, která se narodila letos po připuštění plemeníkem Nayef (Gulch) stojícím v Anglii. Byl bych rád, kdyby se rodina Kristine, která sama o sobě ukázala na dráze vysokou třídu a mají ji i její potomci, u nás více rozšířila.

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net