Gontchar Murzabaeyv CSDJiž jen tři dny zbývají do startu posledního klasického dostihu sezóny, 71. Agrofert St. Legeru. Mezi tuctem jeho uchazečů jsou tři klisny a jeden valach. Událostí dostihu je měření sil dvou derby- vítězů, tedy vítěze tuzemského derby Gontchara a hrdiny slovenské modré stuhy Timekeepera. Ohledně svěřence trenéra Josefa Váni vznikla zajímavá jezdecká rošáda. Nebude ho totiž jezdit ani původně avizovaný Václav Janáček, a ani na startovní listině uvedený Nikola Petrlík, nýbrž Ital Pierantonio Convertino, jak nám potvrdil Josef Váňa ml.


Na startu klasického dostihu, 71. Agrofert St. Leger o 550.000 Kč,  dojde k velmi očekávanému utkání dvou derby-vítězů, kteří od svých velkých triumfů na dráze chyběli. Svěřenec Arslangireje Šavujeva Gontchar  (Champs Elysees) má pochopitelně na rozdíl od Timekeepera (Galileo) od svého vítězství delší dostihovou pauzu, ale to nemusí vůbec nic znamenat. Zatímco v sedle Gontchara zůstává Bauyrzhan Murzabayev, Václav Janáček Timekeepera nepovede. Za incident v Maďarském Oaks byl sankcionován zákazem startu na 2 dostihové dny, a to 28. srpna a 2. září. Nyní je sice na startovní listině Saint Leger u jména Timekeepera uvedený Nikola Petrlík, ale jak nám potvrdil Josef Váňa ml., přijede na něho v neděli dobře známý italský žokej Pierantonio Convertino.

V klasickém dostihu jsou dvě stájovky. Gontchara na start doprovodí jediný valach v poli Ivan le Terrible (Lawman), který se pro svého majitele Valentina Bukhtoyarova poprvé zúčastní dostihu se špičkovými koňmi. Od konce května neběhal a jeho maximem bylo vítězství ve třetí kategorii. Je tedy nasnadě, že se může klasického dostihu zúčastnit s cílem pomoci ambicioznějšímu stájovému kolegovi. To samé by se mohlo odehrávat mezi zástupci stáje Statek Blata Český Ráj, byť každého z nich přiveze na závodiště jiný trenér a Josef Váňa na úterní tiskové konferenci tuto možnost nepotvrdil. Tialine (Martaline) již třikrát startovala mezi nejlepšími klisnami, ale při svém posledním startu byla v Oaks poslední a nemá tedy pro úspěch v Saint Leger žádné předpoklady.

Gontchar Murzabaeyv CSD
Gontchar a Bauyrzhan Murzabayev po Českém derby

K šancovním koním ale rozhodně patří slovenský host Fantastic Lacy (Manduro) trenéra Stančíka, který sledoval vítězství Timekeepera ve Slovenském derby z druhého místa. To byla jeho první účast mezi elitou tříletých koní a dokázal porazit téměř všechny. Třetím místem se tehdy prezentoval svěřenec Lenky Horákové Grace of Gracie (Zanzibari), který tak ještě o dvě místa vylepšil svůj výsledek z Českého derby.

Na tiskové konferenci prozradil Josef Váňa, že v poslední práci porazil Timekeepera Urban Joy (Galileo), který by mohl být větším vytrvalcem než vítěz Slovenského derby. Jeho jediný start po derby se odehrával v polovině srpna v Karlových Varech, kde ale mezi staršími soupeři skončil předposlední. Z českých derbystů ještě uvidíme v akci sedmého Rumpl Cimpr Campra (Makfi), který také změřil síly se staršími koňmi. V mílové Velké ceně BBAG skončil čtvrtý. Z trojice derbystů stáje Rabbit Trhový Štěpánov se Saint Legeru zúčastní v derby nejlepší z nich Golden Devil (Pop Rock). Ve dvojkové zkoušce v Karlových Varech doběhl na trati 2000 metrů rovněž ve společnosti starších soupeřů čtvrtý.

Timekeeper
V sedle vítěze Slovenského derby Timekeepera vystřídá distancovaného Václava Janáčka Ital Pierantonio Convertino, který letos mj. vedl Autora a Albe Backa při jejich velkých vítězstvích v Bratislavě

Amirkulovův Shengel (High Chaparral) se zatím klasickým dostihům vyhýbal, i když  se zúčastnil mosteckého Memoriálu Dr. Frankenbergera a Velké červnové ceny, kde ale končil vzadu pole. 10. července startoval na malém francouzském závodišti Le Touquet, kde na trati 2700 metrů doběhl s velikým odstupem šestý.

Vedle již zmíněné Tialine jsou na startovní listině ještě další dvě klisny, obě se zkušenostmi z Oaks. Willian (Tiger Cafe) podala dobrý výkon v tuzemském Oaks, kde na čtvrtém místě ztrácela na vítěznou Sedmikrasku čtyři a čtvrt délky a na jejím štítě skončila mj. druhá z Českého derby Krasava. Fangoria (Belenus) se posledního července zúčastnila polského Oaks - Nagrody Liry, kde ztrácela na vítězku v cíli 6 délek. (mze)

Fotografie: Petr Nowicki


  
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net