chuchle2Do startu prvního klasického dostihu sezóny, 68. Nikon Jarní ceny klisen, už zbývají jen dva dny. V dostihu o více než půl milionu korun je 13 účastnic. Proti většině rozběhaných soupeřek se letos poprvé pustí do boje šampionka dvouletých klisen Skara, která je neporažená, a také třetí z Ceny zimního favorita a Gerschova memoriálu Vaneta.


Vítězka Ceny Masise a Ceny zimní královny Skara (Clodovil) má v 68. Nikon Jarní ceny klisen oproti devíti soupeřkám nevýhodu nerozběhanosti, ale stájová forma tréninového střediska Dvorce je velmi dobrá a podložená i úspěchy Dumnonie a Trip to Rhodose v black-type ve Francii a v Itálii. Podceňovat nelze ani letos rovněž debutující Vanetu (Tiger Cafe). Nejúspěšnější potomek Vapety se loni dokázal prosadit mezi hřebci a pokud na tyto výkony naváže, patří do boje o vítěznou kokardu.

Z klisen, které mají letos již vstup do sezóny za sebou, zaujala především Sedmikraska (Excellent Art) DS Pegas. Její délkové vítězství v Memoriálu R. Deyla nad Efily bylo přesvědčivé. Nosila ale tehdy o půldruhého kilogramu méně než svěřenkyně trenéra Koplíka. Efily (Slickly) byla v zimě zakoupena pro stáj Lokotrans Slovakia CZ se slušnou dostihovou vizitkou. Otázkou samozřejmě také je, které z těchto dvou klisen více prospěje navýšení trati o 200 metrů. 

Delší trať by mohla pomoci polosestře výborné překážkářky Delight My Fire,  Douně (Stormy River), které v cíli Memoriálu R. Deyla chyběly na Sedmikrásku necelé čtyři délky. Z klisen, které se dosud vyhýbaly nejlepší tuzemské společnosti, vstoupila impozantně do sezóny Partyday (Foostepinthesand).  Její sedmidélkový triumf v dostihu třetí kategorie byl úžasný a v dostihu porazila několik dobrých koní. Jedním z nich byl i Alpheus vítězný minulý víkend v hlavním dostihu v Karlových Varech.

Dobře se prezentovala v Memoriálu R. Deyla teprve podruhé startující Zamiranda (Pop Rock), která doběhla na čtvrtém místě. Naopak v něm neuspěla Anshoa (Sholokhov), ale jí by nárůst trati, a čas, měl napomoci k lepšímu výkonu. Tabuli v Deylově memoriálu uzavřela Lacorana (Blue Coral), která rovněž startovala poprvé v nejlepší společnosti svých vrstevnic. To samé platí i o Nicole Megan (Bushranger), jejíž první účast mezi elitou klisen neoslnila, ale také nezklamala. Nelia (Needham´s Fort) byla loni sedmá v Ceně zimní královny a letos má za sebou rozběhání v menším dostihu.

dumnonia
FOTO: Favoritkou prvního klasického dostihu sezóny je neporažená Skara. Do jejího sedla se vrací ž. Jan Verner, který byl u jejího vítězství při debutu

Jako neporažená půjde na start Jarní ceny klisen Venillia (Rosensturm). Krásná dcera vítězky Jarní ceny klisen Vinnah zaujala snadným vítězstvím při svém debutu při prvním pražském dostihovém dni ve čtyřkovém dostihu, ale ted ji čeká "jiné kafe". O Lorii (Suteki Shinkusekun) se trenér Josef Váňa vyjadřoval pochvalně v předsezónním rozhovoru. Lorie bude letos startovat poprvé, z loňska je vítězkou dostihu třetí kategorie. 

Ze třech dostihů třetí kategorie jsou dva určeny koním v klasickém věku a budou tedy také v centru pozornosti. V Ceně Ajanty na 1400 metrů mají dobré šance účastnice Mamoriálu R. Deyla Celine My Heart (Dick Turpin), která nese nižší hmotnost, letos již čtvrtý Bulpit (Bully Pulpit), Marionel (Alfred Nobel), který má zasebo solidní debut, a také loňský vítěz Fionys (Suteki Shinkusekun). Cena Derby Klubu změří síly tříletků na vytrvalecké trati. Druhé místo z prvního dostihového dne doporučuje Lady Denisu (Sir Percy), na první letošní běhání se umístil na stupni vítězů také Agricola (Sholokhov) a nebezpeční mohou být i svěřenci Josefa Váni Timekeeper (Galileo) a Epoch (Oasis Dream). A vítězství by nepřekvapilo ani od sedmého z Ceny zimního favorita Sosona (Authorized), který by měl patřit k nejlepším tříletům připravovaným v Němčicích.

Začátek prvního z osmi dostihů je ve 14. hodin.

Sázkové kurzy Betino na 68. Nikon Jarní ceny klisen:
2,7:1 - Skara
5:1 - Partyday, Efily, Sedmikraska
7:1 - Vaneta
11:1 - Douna, Anshoa, Zamiranda
15:1 - Lacorana
17:1 - Lorie, Venillia
25:1 - Nelia, Nicole Megan
(mze)     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking